“ZAM DEĞİL İNDİRİM YAPILMALIDIR”

Sungurlu Bakkallar ve Bayiiler Esnaf Odası Başkanı Osman Aşutoğlu, Elektrik, doğalgaza ve yakıt ürünlerine kış öncesi indirim beklerken zam yapılmasının esnafın ve vatandaşın beklemediği bir durum olduğunu söyledi.

Abone Ol

Bu zamlar zor günler yaşayan küçük esnaf başta olmak üzere düşük ücretlerle çalışan bir çok insanımızı da zor duruma düşürmektedir diyen Aşutoğlu, “Üstelik elektrik ve doğalgaz kullanımı da artmış ve kışın daha da çok artacakken, havaların soğumaya başladığı bu günlerde elektrik ve doğalgaza zam değil indirim yapılmalıdır” dedi.Aşutoğlu, “Bu sene ilk üç aydan itibaren pandemi ile mücadele ediyoruz. Bu süreçte iş yeri kapatılan, faaliyetlerine ara veren esnafımız ve vatandaşlarımız var. Hal böyleyken kazanç azalırken borçlar, giderler, faturalar da gelmeye devam etti. Kış öncesi yapılan zamların geri alınmasını maliyet ve giderleri artıracak yakıt ürünlerine elektrik ile doğalgaza indirim yapılmalıdır.

Bu sayede Vatandaşlarında esnafında bir nebze de olsa rahatlayacağını düşünüyoruz.Ülke ekonomisinin bel kemiği olan ancak 2.inci 3.üncü plana atılan küçük esnafımıza üretici firmalardan da destek bekliyoruz. Dünyada hiçbir ülkede veresiye diye bir olay yokken esnafımız en zor zamanda vatandaşlarımıza veresiye mal ve hizmet sunabiliyor. Bu nedenle her seferinde güçlü Türkiye için güçlü esnafın önemini söylüyoruz ve bel kemiği olduğunu tekrarlıyoruz. 2021 yılının yaklaştığı bu günlerde esnaf ve sanatkâra destek verilmeli. Bu desteğe bir diğer önemli husus da borçların kapanmasıdır.

Esnaf ve sanatkârımız, özellikle pandemi döneminde vergi, SGK primi, elektrik, su, doğalgaz, kira gibi borçlarını ödeyemedi. Bu borçlar ertelense de iş yapamayan esnafımız için bu borçlar ödenemez bir noktaya ulaştı. Kışın daha zor geçeceğini düşünürsek borç sorununu aşabilmek için devletimizden Büyük holding ve şirketlere olduğu gibi Yeni Ekonomi Programında vergi, prim, elektrik, su, doğalgaz gibi borçların yeniden yapılandırılmasına faizsiz olarak 2021 sonuna ertelenmesini yada bazılarının silinmesini istiyoruz. Kışı ancak bu şekilde rahat bir nefes alarak geçirebiliriz. Belirtmiş olduğumuz konularda atılacak her adım hem ülke ekonomisine hem işsizliğe hem kış sezonunu için esnaflarımıza hem de ticari hayatımıza katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz