Yuvadan Düşen Ebabil Kuşu Yavruları Bakıma Alındı

Sungurlu’da yuvadan düşen yavru ebabil kuşları bakıma alındı.Yuvalarından düşen Ebabil kuşu yavruları vatandaşlar tarafından bulunarak Sungurlu Belediyesi ekiplerine teslim edildi.

Abone Ol

Uçmaya başlayana kadar bakıma alınan yavru ebabil kuşlarından biri Çorum’a gönderilirken bir diğeri bir çocuğun isteği üzerine sahiplendirildi.Ebabil kuşları Kuran-ı Kerim’de adı geçen nadir kuşlardandır. Bu kuşlar Fil Suresi’nde yer almaktadır. Kuran-Kerim’de de yer alan kuş Ebabil kuşları Kabe’yi yıkmak için gelen; dönemin en acımasız ve İslam düşmanlığı yapan Ebrehe ve kalabalık fil ordusunu gagalarıyla taşıdıkları taşları atarak yenilmelerine sebep olmuşlardır. Bir yılda yaklaşık 200 bin km. uçar. Tek eşlidir. Eşler, biri ölene kadar çoğunlukla ayrılmazlar. Yavru besleyen bir yetişkin günde 10 bin böcek yiyebilir.

Suudi Arabistan yönetimi dünya genelinde yayılan Korona Virüsü’nün yayılmasını engel olmak maksadıyla Kâbe-i Şerif, Kâbe-i Muazzama veya Beyt-i Atik olarak anılan Kâbe’yi kapatmış, yapılan çalışmanın ardından yeniden açıldığını duyurmuştu. Kâbe kapalıyken Ebabil kuşlarının Kâbe’yi tavaf ettiği görüntüler sosyal medyada gündem olmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz