-0.6 C
Sungurlu
24/09/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiYouTube Can Sıkan Reklam Artışı ve Premium Zımbırtısının Önüne Geçmeli

YouTube Can Sıkan Reklam Artışı ve Premium Zımbırtısının Önüne Geçmeli

- Google Reklamı -

Premium almak istemeyenler zorlanıyor

YouTube Premium çıktığı ilk zamanlarda son kullanıcılar ne dedi? (yani bizler), “hee iyiymiş ya, YouTube Premium almama gerek kalmadı. Aynı reklamlar zaten geç geç deyip duruyoruz.” ile devam ederken, şimdi “bıktım bu reklamlardan, ne çok reklam çıkmaya başladı” parodilerine dönüştü.

Ancak görüyoruz ki bazı kanallar reklamın dibine dibine vuruyor. YouTube’un da bu durum işine geldiği için sizi “Premium’a geç kardeşim, kafan rahat etsin” mantığına zorluyor.

, PC Hocası

Önceden tek reklam çıkıyordu, şimdi o da yetmez oldu

Ne istiyorsun free kullanıcılardan YouTube dayı? Önümüzdeki hafta YouTube bizi etkinliğine davet etti. Bu soruyu gidip orada da soracağım. Tabii ki yine kurumsal bir ağız ile cevap verecekler ama bunun çözümü bu olmamalı.

- Advertisement -

Nasıl ki Instagram beğeni sayısını kaldırarak büyük tepkilere neden oldu ve ünlüler artık Instagram kullanmayacağını söyledi. Şimdi de YouTube bu şekilde reklam spamı yaparken insanları soğutmaya başladı. Eminim benim olduğu kadar, YouTube şuanda sizi de sinir ediyordur.

, PC Hocası

(Örnek bir reklam – Yukarıda)

Bu reklamların geçiş yolu yok mu?

Adsense olarak yayınlanan reklamların geçiş yöntemi çok basit Adblock. Fakat o sürekli gördüğümüz Pop-up reklamlarının bir geçiş yöntemi yok mu? Hayır. Bir de 5 saniye izliyorsunuz, bu da yetmezmiş gibi, ikinci bir reklam daha geliyor.

Hayır, durun durun. O da yetmedi. Bir de artık geçilemeyen 10 saniyelik reklamlar da var değil mi? Gerçekten sıktı ama artık.

- Google Reklamı -
, PC Hocası

“Birilerinin arka plan videosunu oynatmak için 16.99 TL ödemem”

Açık konuşalım; YouTube Müzik veya YouTube Premium’un daha fazla kullanıcıya erişmesi için hazırlanmış bir büyüme kesiminin içindeyiz. YouTube Müzik’ten çok daha üstün olan Spotify Premium üyeliğim ilk 3 ay bedava ve sonrasında 17.99 TL ücret alıyor. Telefonumda daha az YouTube reklamı ve arka plan videosu oynatmak için 16.99 TL ödemem kimse kusura bakmasın.

Tamam Premium almak faydalı olabilir. İnternetsiz video da izleyebiliyorsunuz. Fakat bunun yöntemi insanları reklamlar ile boğup, “Premium’a geçin” baskısı yapmak olmamalı.

, PC Hocası

(Farklı bir reklam örneği – Yukarıda)

Google’ın çabaları yeterli olur mu?

Zorlama ile YouTube Premium satışı yapılması başarılı bir pazarlama stratejisi değildir. Büyük bir platform doğru. Şuanda hatta video platformları arasında tekel konumda. Google’da bunu bildiği için kullanmak istiyor.

Aynısını Chrome’da da yapmıştı

Hatırlayın, Google Chrome’u çıkarttığında da insanları kullandırtmak için benzer numaralar yapmıştı. Google tarayıcısını kullanmıyorsanız pat, yan tarafta bir bildirim; “Bugün Chrome’a geçin. Daha hızlı ve daha etkili. Wow” nasıl ama?

Chrome başarılı oldu mu? Evet oldu. Çünkü Chrome’da reklam yok. Fakat aynı şey reklamlar için geçerli değil. Güzel bir YouTube videosu izliyorsunuz, araya giren reklamlardan mideniz bulanıyor. Sizce bu ikisi aynı şey mi?

TRY - Türk Lirası
USD
27,1727
EUR
28,9981
GBP
33,2567
RUB
0,2822
CNY
3,7238
JPY
0,1833

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu