YouTube Can Sıkan Reklam Artışı ve Premium Zımbırtısının Önüne Geçmeli

Sponsor

Premium almak istemeyenler zorlanıyor

YouTube Premium çıktığı ilk zamanlarda son kullanıcılar ne dedi? (yani bizler), “hee iyiymiş ya, YouTube Premium almama gerek kalmadı. Aynı reklamlar zaten geç geç deyip duruyoruz.” ile devam ederken, şimdi “bıktım bu reklamlardan, ne çok reklam çıkmaya başladı” parodilerine dönüştü.

Ancak görüyoruz ki bazı kanallar reklamın dibine dibine vuruyor. YouTube’un da bu durum işine geldiği için sizi “Premium’a geç kardeşim, kafan rahat etsin” mantığına zorluyor.

, PC Hocası

Önceden tek reklam çıkıyordu, şimdi o da yetmez oldu

Ne istiyorsun free kullanıcılardan YouTube dayı? Önümüzdeki hafta YouTube bizi etkinliğine davet etti. Bu soruyu gidip orada da soracağım. Tabii ki yine kurumsal bir ağız ile cevap verecekler ama bunun çözümü bu olmamalı.

Sponsor

Nasıl ki Instagram beğeni sayısını kaldırarak büyük tepkilere neden oldu ve ünlüler artık Instagram kullanmayacağını söyledi. Şimdi de YouTube bu şekilde reklam spamı yaparken insanları soğutmaya başladı. Eminim benim olduğu kadar, YouTube şuanda sizi de sinir ediyordur.

, PC Hocası

(Örnek bir reklam – Yukarıda)

Bu reklamların geçiş yolu yok mu?

Adsense olarak yayınlanan reklamların geçiş yöntemi çok basit Adblock. Fakat o sürekli gördüğümüz Pop-up reklamlarının bir geçiş yöntemi yok mu? Hayır. Bir de 5 saniye izliyorsunuz, bu da yetmezmiş gibi, ikinci bir reklam daha geliyor.

Hayır, durun durun. O da yetmedi. Bir de artık geçilemeyen 10 saniyelik reklamlar da var değil mi? Gerçekten sıktı ama artık.

, PC Hocası

“Birilerinin arka plan videosunu oynatmak için 16.99 TL ödemem”

Açık konuşalım; YouTube Müzik veya YouTube Premium’un daha fazla kullanıcıya erişmesi için hazırlanmış bir büyüme kesiminin içindeyiz. YouTube Müzik’ten çok daha üstün olan Spotify Premium üyeliğim ilk 3 ay bedava ve sonrasında 17.99 TL ücret alıyor. Telefonumda daha az YouTube reklamı ve arka plan videosu oynatmak için 16.99 TL ödemem kimse kusura bakmasın.

Tamam Premium almak faydalı olabilir. İnternetsiz video da izleyebiliyorsunuz. Fakat bunun yöntemi insanları reklamlar ile boğup, “Premium’a geçin” baskısı yapmak olmamalı.

, PC Hocası

(Farklı bir reklam örneği – Yukarıda)

Google’ın çabaları yeterli olur mu?

Zorlama ile YouTube Premium satışı yapılması başarılı bir pazarlama stratejisi değildir. Büyük bir platform doğru. Şuanda hatta video platformları arasında tekel konumda. Google’da bunu bildiği için kullanmak istiyor.

Aynısını Chrome’da da yapmıştı

Hatırlayın, Google Chrome’u çıkarttığında da insanları kullandırtmak için benzer numaralar yapmıştı. Google tarayıcısını kullanmıyorsanız pat, yan tarafta bir bildirim; “Bugün Chrome’a geçin. Daha hızlı ve daha etkili. Wow” nasıl ama?

Chrome başarılı oldu mu? Evet oldu. Çünkü Chrome’da reklam yok. Fakat aynı şey reklamlar için geçerli değil. Güzel bir YouTube videosu izliyorsunuz, araya giren reklamlardan mideniz bulanıyor. Sizce bu ikisi aynı şey mi?

Sponsor
Önceki İçerikSungurlulu Gençler Ortaköy’ü Gezdi
Sonraki İçerikSungurlu’da Öğretmenler Günü Kutlandı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz