Yerli Otomobil'in Tasarımcısı ve Bazı Detayları Açıklandı

Sponsor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önümüzdeki günlerde ilk sürüşü yapılacak olan aracın, Gebze Teknoloji ve Bilişim Vadisi olarak adlandırılan bölgede imal edileceği açıklandı. Adı ise Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacağı gibi, ilk test sürüşünün de kendileri tarafından Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde yapılması planlanıyor. Üretimin 2021 yılında, satışına ise 2022 yılının 2.yarısında başlanması planlanıyor. 2030 yılında ise hedef 5 farklı tam elektrikli model.

C Segmenti’nde yer alacak olan tam elektrikli yerli otomobil, SUV/Crossover tarzında bir tasarıma ve tekniğe sahip olacak. Ev elektriği ile 10 saatte tam şarj olacak olan araç, DC hızlı şarj ile yaklaşık yarım saatte şarj edilebilecek. Menzil, teknik ve performans verileri ise henüz açıklanmadı.

Yerli otomobil tasarımcısı kim?

Diğer taraftan yapılan açıklamanın en somut detayı aracın tasarımcısı hakkında. Bu doğrultuda; ünlü İtalyan tasarım firması Pininfarina’nın bu iş için seçildiği açık bir şekilde belirtiliyor. 1928 yılında kurulan Pininfarina, günümüze kadar geçen sürede birçok Ferrari modelini tasarladığı gibi, BMW’den Volvo’ya ve hatta Rolls Royce’a kadar birçok farklı markaya çeşitli tasarımlar üretti. Ancak ağırlıklı olarak Ferrari, Alfa Romeo, Maserati, Lancia ve Fiat gibi İtalyan araçlarına imza attığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Sponsor

Diğer taraftan THY’nin bile Hostes kıyafetlerini İtalyalara tasarlattığını belirtmekte fayda var. Gönül isterdi ki, hiç olmazsa yerli otomobil tasarımında Türkiye’de yetişmiş bir kişinin imzası yer alsaydı. Ancak dış pazar da düşünülerek, en azından böyle bir tasarımcının adını kullanarak farklı imaj düşünülmüş olabilir. Tabi ne yaparsanız yapın, özellikle elektrikli otomobillerde iş teknikte bitiyor.

Konu hakkında gelişmeler oldukça sizlere yeni yayınlar ile ileteceğiz. Umarız 4-5 yıldır çektiğimiz yerli otomobil ızdırabı artık son bulur. Popülist açıklamalar yerine somut veriler ve mümkünse ete kemiğe bürünmüş örneklerle karşımıza çıkılır. Tabi en önemlisi de; aracın satılabilir olması için en azından bu araca özel, ÖTV’nin ciddi oranda düşürülmesi ve çeşitli teşviklerin de verilmesi gereklidir.

Sponsor
Önceki İçerikSungurlu'da Uyuşturucu Operasyonu
Sonraki İçerikİsmet Basar Vefat Etti
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz