-0.6 C
Sungurlu
07/06/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiYeni VW Touareg Tanıtıldı

Yeni VW Touareg Tanıtıldı

- Google Reklamı -

VW’in E Segmentinde yer alan ve premium markaların dengi modelleri ile rekabet etmesi için üretilen Touareg’in 3.jenerasyonu tanıtıldı. Yeni VW Touareg,  sahip olduğu modern iç-dış tasarım ve devasa ekranlarla bezenmiş kokpiti ile VW’in bir nevi geleceğe bakışını gösteriyor.

Kokpitteki dev ekranlar dikkat çekiyor. | Sungurlu Haberleri

Bir önceki jenerasyona göre, daha keskin hatları ve belirgin ütü izleri ile kendini gösteren yeni VW Touareg, küçük kardeşi Tiguan ile de genel anlamda benzeşiyor. Diğer taraftan, VW’in konsept modellerinden uyarlanarak karşımıza çıkmaya başlayan yeni ön panjur tasarımı aracı oldukça heybetli bir görüntüye kavuşturuyor. Günümüzde artık her marka ön panjuru tamponun belli bir yerine kadar uzatıyor. VW ise bu yeni tasarımını, geçtiğimiz yıl tanıttığı B Segmenti Crossover T-Roc ve D Segmenti Sport Sedan Arteon modellerinde kullanmıştı. 2019 yılında tanıtılması planlanan yeni VW Golf’de de aynen bu panjur tasarımının yer alması bekleniyor.

- Advertisement -

Kokpitteki dev ekranlar dikkat çekiyor. | Sungurlu Haberleri

Bu arada yeni VW Touareg’in boyutları da hissedilir oranda büyümüş. 4878mm uzunluğu ile bir önceki modelden 77mm daha uzun olan araç, 1984mm genişliği ile de 44mm daha geniş. Yükseklik ise 1702mm ve 7mm civarında bir azalma söz konusu. Göz önüne daha net gelmesi açısından; yeni VW Toareg’in BMW X5’den 48mm daha geniş ancak 8mm daha kısa olduğunu, yükseklik olarak da 60mm daha az olduğu anlaşılıyor. Aracın genişliğinin LR Range Rover ile hemen hemen aynı olması ise yolda oldukça heybetli görüneceğini gösteriyor diye düşünüyoruz.

Kokpitteki dev ekranlar dikkat çekiyor. | Sungurlu Haberleri

Aracın içinde ise; bir önceki jenerasyondan kalan tek iç detay olarak 3 kollu ve hemen hemen aynı direksiyon tasarımı dikkat çekiyor. VW’in A segmenti Up! modelinden başlayarak, VW Amarok, Transporter ve Sprinter gibi Ticari modellerine kadar girmeyi başaran bu direksiyondan artık tabir-i caiz ise gına geldi. Tasarım olarak hoşumuza gitse de, en azından Premium modelleri hedefleyen Touareg gibi bir modelde kullanılmaması gerekirdi.

- Google Reklamı -

Kokpitteki dev ekranlar dikkat çekiyor. | Sungurlu Haberleri

Ancak direksiyonda gözümüzü tırmalayan bu monotonluk, kokpit tasarımının baştan aşağı değişmiş olması ile birden bire kayboluyor. Tesla modellerinden görmeye alışık olduğumuz 17″ büyüklüğündeki bilgi eğlence ekranları kadar olmasa da, 15″ olarak karşımıza çıkan bilgi-eğlence ekranı, yatay bir şekilde konumlanmış ve kokpitin yapısı sayesinde sürücüye dönük bir şekilde yer alıyor. Isıtma-havalandırma-klima tuşları da dahil olmak üzere kokpitin ortasında her hangi bir klasik basmalı düğme yer almıyor. Bu tip düğmeler sadece direksyon üstünde kapı kollarında mevcut.

Ayrıca bu ekranın devamında hemen gösterge ekranı da başlıyor. Bu ekranın büyüklüğü ise 12″ olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca 2 ekran 2 farklı parça olarak yer alıyor ve bu durum birleştikleri kenarlarındaki dikine çizgiden anlaşılıyor. Ancak çerçevesiz tasarım sayesinde tek bir parça gibi görünüyorlar. Yani karşımızda yatay olarak konumlanmış gibi görünen toplamda 27″ büyüklüğünde bir dijital ekran yer alıyor.

Kokpitteki dev ekranlar dikkat çekiyor. | Sungurlu Haberleri

Yeni VW Touareg Teknik

Bir önceki jenerasyonda kullanılan 3.0lt V6 turbo motorların kullanılmasına çeşitli güncelemelerle devam edilecek. Benzin tarafında 335ps güce ve 350nm torka sahip motor tek seçenek olarak yer alırken, dizel tarafında 2 farklı V6 motor yer alıyor. Bu motorlardan ilki VW Amarok’da da kullanılan 228ps gücündeki seçenekken, diğeri Audi Q7 modelinde de 272ps olarak kullanılan motorun 10ps daha güçlü bir seçeneği olmasıyla dikkat çekiyor.

Ayrıca dizel tarafında bir de 4.0lt V8 motor seçeneği yer alıyor. Bu motor 417ps gücü ve 904nm torku ile dikkat çekiyor. Benzin ve dizel seçeneklerinin haricinde hybrid seçenek de yer alıyor ve sistemin toplam gücü de 362ps. Bu versiyon sadece elektrikli olarak 58km yol alabiliyor. Diğer taraftan hybrid seçenek şimdilik sadece Çin’de satışa sunulacak.

2018 yaz aylarında satışına başlanması planlanan yeni VW Touareg, ülkemize yaz sonunda gelebilir. Fiyatında ise sunduğu yeni özellikler de dikkate alındığında artış beklenebilir. Ancak yine de Audi, BMW ve Mercedes gibi premium markaların dengi modellerinden en az %10 daha ucuz olması gerekli diye düşünüyoruz. Aksi takdirde ne kadar teknolojik özellikler ve kalite de sunsa, satışlarında sorun olacaktır diye düşünüyoruz.

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
23,1567
EUR
24,8129
GBP
28,8729
RUB
0,2834
CNY
3,2562
JPY
0,1661

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu