Sungurlu Televizyonu | Sungurlu TV | Sungurlu Haber
Image default
Teknoloji

Yeni Toyota Supra Resmi Olarak Tanıtıldı

Eski Supra ModeliEski Supra ModeliEski Supra Modeli - Hızlı ve Öfkeli Filminden

Aracın yeni BMW Z4 ile aynı platform, motor, şanzıman ve tekniğe sahip olacağı zaten uzun zaman önce biliniyordu. Tabi her 2 marka da kendi ayarlarına göre araçları satışa sunacaktı. Ancak tasarım anlamında çok farklı bir araç çıkacağı belli olmuştu. Tabi bu kadar klon BMW tekniğine bir de BMW klonu bir tasarım ortaya çıksaydı Toyota’nın imajı, özellikle markanın sevenleri arasında ne olurdu bilemiyoruz.

Diğer taraftan; Tasarım anlamında 3 yıl önce tanıtılan konsept ile birçok ortak noktası bulunan aracın, genel anlamda bu konseptten daha küçük ve derli toplu göründüğünü söylemek mümkün. 90’ların efsanesi 4.jenerasyon A80 kasa Supra modeli ile de benzer noktaları bulunan yeni Supra, yine de yerini aldığı modeli özlettirecek gibi görünüyor.

Aracın iç tasarımı ise yeni BMW Z4 ile tamamen farklı. Daha önce elde edilen bazı casus görüntülerde, BMW Z4 ile genel olarak aynı ancak detaylarda farklı bir kokpit ile karşılaşacağımız anlaşılıyordu. Ancak Toyota hayranları bunun aldatmaca olduğunu düşünüyorlardı. Görünen o ki, aracın tekniğinde yaşanan klonlama, dış tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da gerçekleşmemiş. Bu durum Toyota hayranlarını da haklı çıkarmış oldu. Bu arada Toyota Supra’nın BMW Z4 ile aynı fabrikada, yani Avusturya’nın Graz şehrinde yer alan Magna Steyr tesislerinden gerçekleşeceğini de belirtmeden geçmeyelim.

2020 Model Toyota Supra - Dış2020 Model Toyota Supra - Dış2020 Model Toyota Supra - Dış2020 Model Toyota Supra - Dış2020 Model Toyota Supra - Dış2020 Model Toyota Supra - Dış2020 Model Toyota Supra - Dış2020 Model Toyota Supra - Dış2020 Model Toyota Supra - Dış

Yeni Toyota Supra motor ve şanzıman

2018 yılı sonunda tanıtılan yeni BMW Z4‘de kullanılan motorlar ile aynı ancak yazılımsal olarak farklı olan yeni Supra motoru, şimdilik tek hacimle ve tek güç seçeneği ile, yani 3.0lt turbo-benzin, sıralı 6 silindir 340 ps güç ve 500 Nm tork ile tanıtıldı. Bu versiyon BMW’de 387ps güç ve 500Nm tork ile Z4 M40i olarak adlandırılmış. Motor gücü ise  arka tekerleklere, BMW modellerinden tanıdık ZF üretimi tork konvertörlü 8 ileri otomatik şanzıman ile aktarılıyor. BMW Z4 M40i ile aynı motora ancak bir miktar daha az güce sahip olan yeni Toyota Supra’nın 0-100km/s hızlanması 4.3 saniyede tamamlanıyor. Bu değer BMW Z4 M40i’de 4.0 saniyede gerçekleşiyor. Aracın ağırlık dağımı ise Z4 ile aynı ve 50:50. Bu da Z4 ile benzer yol tutuş özelliklerini işaret ediyor.

Açıkçası performans değerleri yeni Supra açısından fazlası ile etkileyici. Efsane A80 kasa Toyota Supra’nın efsane 3.0lt sıralı 6 silindir, üstten çift eksantrik (DOHC) çift turbo-benzin 2JZ-GTE kodlu motoru ile genel yapı anlamında aynı olsa da, bu motoru fazlası ile özletecek diye düşünüyoruz. Hatta 2JZ motor ile yeni Supra’ya swap yapma niyetlileri şimdiden planlarını yapmışlar bile. Bu nedenle, yeni Toyota Supra satışa sunulur sunulmaz, yeni Supra – 2JZ swap haberlerini bol bol yapacağız gibi görünüyor.

2020 Model Toyota Supra - İç2020 Model Toyota Supra - İç2020 Model Toyota Supra - İç2020 Model Toyota Supra - İç2020 Model Toyota Supra - İç2020 Model Toyota Supra - İç

Yeni Toyota Supra fiyat

ABD’de 49.900 Dolar başlangıç fiyatıyla satılmaya başlanacak aracın, Premium (53.990 Dolar) ve Launch Edition (55,250 Dolar) olmak üzere 3 farklı versiyonu yer alacak. Bu versiyonlar aynı motora ve şanzımana ancak farklı donanıma sahip olacak. Diğer taraftan 2.0lt sıralı 4 silindir turbo-benzin 252 ps motora sahip BMW Z4 3.0i yine ABD’de 49.700 Dolar fiyata sahip. Z4 M40i fiyatı ise yaklaşık 65.000 Dolar olarak açıklanıyor. Ülkemizde ise 3.0lt motor ile gelmesi durumunda 1 milyon TL’ye yaklaşan fiyatlar görülebilir.

İlgili İçerikler

Yerli Otomobil ' de Sedan Süprizi

Safa Özhazinedar

Yeni VW Touareg Tanıtıldı

Safa Özhazinedar

Turkcell’in Genel Müdürü’nden WhatsApp Açıklaması

Safa Özhazinedar

12 Bin TL’ye Aldı 120 Bin TL Harcadı

Safa Özhazinedar

Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar Uygulaması Kullanıma Açıldı

Safa Özhazinedar

sahibinden.com 44,3 Milyon Aylık Kullanıcıya Ulaştı

Safa Özhazinedar

Yorum Bırak

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için detaylara göz atın. Onayla Detaylar