Yeni Toyota Supra Resmi Olarak Tanıtıldı

2020 Model Toyota Supra - Dış
2020 Model Toyota Supra - Dış
Sponsor

Aracın yeni BMW Z4 ile aynı platform, motor, şanzıman ve tekniğe sahip olacağı zaten uzun zaman önce biliniyordu. Tabi her 2 marka da kendi ayarlarına göre araçları satışa sunacaktı. Ancak tasarım anlamında çok farklı bir araç çıkacağı belli olmuştu. Tabi bu kadar klon BMW tekniğine bir de BMW klonu bir tasarım ortaya çıksaydı Toyota’nın imajı, özellikle markanın sevenleri arasında ne olurdu bilemiyoruz.

Diğer taraftan; Tasarım anlamında 3 yıl önce tanıtılan konsept ile birçok ortak noktası bulunan aracın, genel anlamda bu konseptten daha küçük ve derli toplu göründüğünü söylemek mümkün. 90’ların efsanesi 4.jenerasyon A80 kasa Supra modeli ile de benzer noktaları bulunan yeni Supra, yine de yerini aldığı modeli özlettirecek gibi görünüyor.

Aracın iç tasarımı ise yeni BMW Z4 ile tamamen farklı. Daha önce elde edilen bazı casus görüntülerde, BMW Z4 ile genel olarak aynı ancak detaylarda farklı bir kokpit ile karşılaşacağımız anlaşılıyordu. Ancak Toyota hayranları bunun aldatmaca olduğunu düşünüyorlardı. Görünen o ki, aracın tekniğinde yaşanan klonlama, dış tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da gerçekleşmemiş. Bu durum Toyota hayranlarını da haklı çıkarmış oldu. Bu arada Toyota Supra’nın BMW Z4 ile aynı fabrikada, yani Avusturya’nın Graz şehrinde yer alan Magna Steyr tesislerinden gerçekleşeceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Sponsor

Yeni Toyota Supra motor ve şanzıman

2018 yılı sonunda tanıtılan yeni BMW Z4‘de kullanılan motorlar ile aynı ancak yazılımsal olarak farklı olan yeni Supra motoru, şimdilik tek hacimle ve tek güç seçeneği ile, yani 3.0lt turbo-benzin, sıralı 6 silindir 340 ps güç ve 500 Nm tork ile tanıtıldı. Bu versiyon BMW’de 387ps güç ve 500Nm tork ile Z4 M40i olarak adlandırılmış. Motor gücü ise  arka tekerleklere, BMW modellerinden tanıdık ZF üretimi tork konvertörlü 8 ileri otomatik şanzıman ile aktarılıyor. BMW Z4 M40i ile aynı motora ancak bir miktar daha az güce sahip olan yeni Toyota Supra’nın 0-100km/s hızlanması 4.3 saniyede tamamlanıyor. Bu değer BMW Z4 M40i’de 4.0 saniyede gerçekleşiyor. Aracın ağırlık dağımı ise Z4 ile aynı ve 50:50. Bu da Z4 ile benzer yol tutuş özelliklerini işaret ediyor.

Açıkçası performans değerleri yeni Supra açısından fazlası ile etkileyici. Efsane A80 kasa Toyota Supra’nın efsane 3.0lt sıralı 6 silindir, üstten çift eksantrik (DOHC) çift turbo-benzin 2JZ-GTE kodlu motoru ile genel yapı anlamında aynı olsa da, bu motoru fazlası ile özletecek diye düşünüyoruz. Hatta 2JZ motor ile yeni Supra’ya swap yapma niyetlileri şimdiden planlarını yapmışlar bile. Bu nedenle, yeni Toyota Supra satışa sunulur sunulmaz, yeni Supra – 2JZ swap haberlerini bol bol yapacağız gibi görünüyor.

Yeni Toyota Supra fiyat

ABD’de 49.900 Dolar başlangıç fiyatıyla satılmaya başlanacak aracın, Premium (53.990 Dolar) ve Launch Edition (55,250 Dolar) olmak üzere 3 farklı versiyonu yer alacak. Bu versiyonlar aynı motora ve şanzımana ancak farklı donanıma sahip olacak. Diğer taraftan 2.0lt sıralı 4 silindir turbo-benzin 252 ps motora sahip BMW Z4 3.0i yine ABD’de 49.700 Dolar fiyata sahip. Z4 M40i fiyatı ise yaklaşık 65.000 Dolar olarak açıklanıyor. Ülkemizde ise 3.0lt motor ile gelmesi durumunda 1 milyon TL’ye yaklaşan fiyatlar görülebilir.

Sponsor
Önceki İçerikÇorum Yolunda 2 Ayrı Kaza
Sonraki İçerikYeni Ford Mustang Shelby GT500 Tanıtıldı. Dev Supercharger Dikkat Çekiyor
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz