Yeni Ford Mustang Shelby GT500 Tanıtıldı. Dev Supercharger Dikkat Çekiyor

Yeni Ford Mustang Shelby GT500 - 2020
Sponsor

Yeni Ford Mustang Shelby GT500 Motor, Şanzıman ve Performans

Daha düne kadar serinin en üstünde yer alan Shelby GT350 modelinin farklı krank milli 5.2lt V8 motoruna (Voodoo) sahip olan yeni canavar, bir de 2.65lt hacminde dev bir supercharger yani kompresör sistemine sahip. Bu supercharger, halen yeni Chevrolet Corvette ZR1‘in 5.7lt V8 motorunda da aynen kullanılıyor. Tabi burada dikkat çeken bir detay daha yer alıyor. 2.65lt hacmi ile bu supercharger, baz versiyon 2.3lt turbo-benzin motora sahip Ford Mustang’den daha büyük bir hacme sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Geçmişten günümüze kadar üretilmiş otomobil modelleri arasında bir “En ikonik” listesi yapılsa; Ford Mustang şüphesiz listeye ilk 5’te girerdi. Amerikalıların vahşi atı, gerek tasarımı gerekse de performansı ile yarım asırdır kendini daima göstermiştir. Son 2 jenerasyonun ilk jenerasyon tasarımını takip etmesi ise; aracın ne kadar sevilen bir model olduğunu kanıtlar nitelikle. Diğer taraftan günümüzde milyon dolarlara bile müşteri bulabilen, Mustang ürün gamının en üstünde yer alan 1960’ların canavarı Ford Mustang Shelby GT500 modelinin yeri apayrıdır. İşte bu modelin günümüze yansıması Detroit Otomobil Fuarı’nda görkemli bir şekilde tanıtıldı. | Sungurlu Haber

Gelelim dev supercharger sistemine sahip dev 5.2lt V8 motorun teknik verilerine. Motor gücünün tam değeri net bir şekilde Ford tarafından açıklanmamış olsa da, 700hp üstünde olduğu açıklandı. Verilen değerin hp olduğu da dikkate alındığında, karşımıza en az 710ps güce sahip bir Amerikan kaslısı olduğu anlaşılıyor. Tork değeri olarak ise 900Nm civarı sürpriz olmayacaktır. Bu dehşet güç ve tork ise, arka tekerleklere karbon fiber şaft üzerinden 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman vasıtası ile aktarılıyor.

Sponsor

Bu değerler eşliğinde yeni Ford Mustang Shelby GT500’ün 0-100km/s hızlanmasını yaklaşık 3.5 saniye tamamlayacağı, 0-400m mesafeyi de 10 saniyenin hemen üstünde katedeceği tahmin ediliyor. Gerek güç ve gerekse de performans değerleri sonucunda ise, seri üretilmiş en hızlı Mustang modelinin yeni Shelby GT500 modeli olacağı açıklanıyor.

Aracın görüntüsüne yorum yapmak ise gerçekten de gerekmiyor. Tipik bir Amerikan kaslısı görünüme sahip olan GT500’ün bu dehşet duruşuna laf yok ve sizleri 40 adet fotoğraf ile baş başa bırakıyoruz. İyi seyirler…

Sponsor
Önceki İçerikYeni Toyota Supra Resmi Olarak Tanıtıldı
Sonraki İçerikYurdakul’dan, Başkan Şahiner’e Hayırlı Olsun Ziyareti
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz