-0.6 C
Sungurlu
04/10/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiYeni BMW 3 Serisi Resmi Olarak Tanıtıldı (Foto Galeri)

Yeni BMW 3 Serisi Resmi Olarak Tanıtıldı (Foto Galeri)

- Google Reklamı -

Kasa kodları ile en fazla anılan otomobil markalarından belki de en önemlisi olan BMW, yeni 3 Serisi’nde G20 kodunu tercih etmiş. Bir önceki kasa olan F30’a göre genel BMW çizgileri aynen korunuyor olsa da, ön ve arka far gruplarında çok belirgin değişimler gerçekleşmiş. Bu çizgiler abisi 5 Serisi ile büyük benzerlik gösteriyor. Ayrıca gerek tampon gerekse de kasanın çeşitli yerlerinde yer alan ütü izlerinde çok daha göze çarpan ütü izleri yer alıyor. Bir BMW karakteristiği olan, C sütunundaki eğri çizgi (Hofmeister Kink) ise biraz değişikliğe uğrayarak açıkçası kalıp dışına çıkmış.

Kapı camları ise artık daha basık görünüme sahip ve bu da aracın daha sportif görünmesine katkıda bulunuyor. Aracın içinde ise; kokpit ortasının üstünde konumlanan bilgi-eğlence ekranı yerini koruyor ancak konumu aşağıya doğru kaydırılmış. Ekran altında yer alan havalandırma kumandaları da bu harekete dahil olmuş. Ayrıca havalandırma kumandaları ve bilgi eğlence sistemi kumandaları da çok daha ince ve sade bir görünüme kavuşması ile göze hemen çarpıyor. Sonuç olarak iç ve dış tasarım anlamında, yeni BMW 3 Serisi hatlarında bir yandan incelme bir yandan da keskinleşme söz konusu demek mümkün görünüyor.

Yeni BMW 3 Serisi ölçüler

- Advertisement -

G20 kasa Yeni BMW 3 Serisi, F30 kasaya göre belirgin bir şekilde büyümüş gibi görünüyor. 76mm daha uzun olan aracın 2 dingil arası mesafesi de 41mm daha fazla. Bu durum arka diz mesafesinin oldukça fazla arttığına işaret ediyor. 41mm artışla 2,851mm’ye yükselen 2 dingil arası mesafesi, D Segmenti Sedan araçlar içierisinde yeni BMW 3 Serisi’ni bu açıdan liderliğe yükseltiyor.

Kasa genişliği ise 16mm artmış. Ancak ön ve arka dingillerdeki 2 tekerlek arası mesafelerindeki artışlar çok daha fazla. Ön dingilde 2 tekerlek arası mesafe 41mm artarken, arka dingilde aynı mesafe 21mm artmış. Bu durum tekerleklerin çamurlukları daha iyi bir şekilde dolduracağı ve görünümü daha kaslı yapacağını gösteriyor diye düşünüyoruz. Aracın yüksekliğinde ise sadece 1mm artış meydana gelmiş.

Yeni BMW 3 Serisi aerodinamik katsayı ve ağırlık

Bir otomobilde performans ve yakıt tüketimi, motor gücünün yanında ağırlık ve aerodinamik katsayı (Cw) ile de doğrudan alakalıdır. BMW mühendisleri bu konuya özen göstermişler. Yeni BMW 3 Serisi’nin genel ağırlığı, donanım ve motor tipine bağlı olmak üzere, bir önceki kasaya göre yaklaşık 55kg azalmış. Ayrıca aerodinamik katsayı değeri de 0.29’dan 0.26’ya gerilemiş.

- Google Reklamı -

Yeni BMW 3 Serisi motorlar

Tasarım ve yapı teknolojisi anlamında önemli ilerleme kaydeden yeni BMW 3 Serisi motorlarında ise şimdilik önemli bir değişiklik yer almıyor. Halen kullanılmakta olan 2.0lt sıralı 4 silindirli turbo-dizel 190ps güce ve 400Nm sahip olan motor, herhangi bir  güç artışı olmaksızın yeni kasada kendine yer bulmuş. Ayrıca şanzıman olarak da bir değişiklik yer almıyor ve ZF üretimi 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman kullanılmaya devam ediliyor. Ancak yeni kasanın F30 kasaya göre hafiflemiş olması ve aerodinamik açıdan da daha başarılı olması performansı doğrudan etkilemiş. F30 kasa 3.20d’nin oldukça iyi olan 7.2 saniye 0-100km/s hızlanma değeri yeni kasada 6.8sn’ye düşmüş.

2.0lt sıralı 4 silindirli turbo-benzin motorlu 3.30i modeli ise 6ps güç artışı ile 258ps’lik bir güce ve 400Nm torka sahip. BMW 3.30i 0-100km/s hızlanması ise 5.8 sn olarak açıklanıyor ve bu değer F30 kasa ile aynı. Gerek 3.20d gerekse de 3.30i modelleri BMW’nin 4×4 sistemi olan xDrive ile tercih edilebiliyor. Hızlanma değerleri de hemen hemen aynı.

Bu motorlar haricinde Hafif M olarak adlandırabileceğimiz M340i versiyonu da yer alıyor. 3.0lt sıralı 6 slindirli motorlara sahip bu model 387ps güce ve 500Nm torka sahip. 0-100km/s hızlanmasını ise 4.2 saniyede tamamlayabiliyor. Ayrıca xDrive sistemine sahip versiyon da yer alıyor.

Diğer taraftan söylentisi yer alan 1.5lt sıralı 3 silindirli turbo-benzin 150ps ve 1.5lt sıralı 3 silindirli turbo-dizel 136ps motorlardan şimdilik bir haber yer almıyor. Yeni BMW 3 Serisi’nin satılmaya başlanacağı 2019 1.çeyreğinden bir süre önce bu motorların da ürün gamına dahil edilebileceğini düşünüyoruz. Aracın fiyatında ise yeni bir model tanıtılması nedeniyle, Euro kurunda değişme olmayacağı varsayılırsa %3-4 oranında bir artış meydana gelebilir.

TRY - Türk Lirası
USD
27,5394
EUR
28,8193
GBP
33,2541
RUB
0,2727
CNY
3,8263
JPY
0,1847

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu