-0.6 C
Sungurlu
01/10/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiYeni BMW 3 Serisi Motor, Şanzıman ve Sürüş Analizi

Yeni BMW 3 Serisi Motor, Şanzıman ve Sürüş Analizi

- Google Reklamı -

Yeni BMW 3 Serisi tanıtımına kısa bir zaman kaldı ve Ekim 2018 tarihinde yapılacak olan Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak. Ayrıca Eylül ayında karşımıza resmi olarak net bir şekilde resmi olarak çıkacağını da tahmin ediyoruz. Ancak prototip modelin kullanıldığı testler de yüksek tiraja ve takipçiye sahip Avrupa ve ABD’li otomobil yayıncıları tarafından BMW’nin daveti ile resmi olarak Nürburgring pistinde gerçekleştirildi. Biz de bu yayınlarda yaşanan tecrübeleri ve düşünceleri, daha önce elde edilen kesine yakın bilgilerle harmanlayarak yeni BMW 3 Serisi motor, şanzıman, sürüş analizi yapacağız.

BMW tarafından habercilere açıklanan ve habercilerinde düşüncelerini kapsayan ilk resmi bilgiler, açıklamalar ve F30 kasa ile olan farklar şu şekilde;

  • 55kg daha hafif. Versiyona göre bir önceki kasadan ortalam %4 oranında daha hafif bir araç ortaya çıkmış denilebilir. Bu sayede performans, tüketim ve viraj kabiliyetinin daha da iyi olduğu daha atik bir araç ortaya çıkmış deniliyor.
  • Kasa burulması %25 daha az. Bu durum, daha az esneyen G20 kasa BMW 3 Serisi’nin viraj kabiliyetine yansımış.
  • 2 tekerlek arası mesafe 30mm daha geniş. Bu durum aracın iç genişliğine de yansımış.
  • Değişmeyen 50:50 ağırlık dağılımı
  • Yere 10mm daha yakın. Bu sayede ağırlık merkezinin yere yaklaşması, 2 tekerlek arası mesafenin 30mm artması ve burulma direncinin iyileşmesinin etkisi ile virajlarda yol tutuş özelliklerinin fazlası ile iyileştiği belirtiliyor.
  • Tekerleklerden hissedilen sürüş hissiyatında %15 oranında artış. BMW modellerinin en iddialı olduğu özelliklerden bir tanesi sürüş hissiyatıdır ve bu konuda da hissedilir bir gelişim olduğu anlaşılıyor.
  • 2 dingil arası mesafenin de hissedilir oranda arttığı belirtiliyor. Bu durum arka diz mesafesine büyük katkı sağladığı gibi, yüksek hızlarsa aracın daha kararlı olmasını sağlamış.
  • Boyutlardaki büyümenin, bir önceki kasa F10 kasa 5 Serisi’nin seyir hissini verdiği belirtiliyor. Hem iç genişlik hem de sürüşte hissedilen oturaklılığın F10’a fazlası ile benzediği vurgulanıyor.

Yeni BMW 3 Serisi motor ve şanzıman seçenekleri

yeni bmw 3 serisi motorlar
Yeni BMW 3 Serisi olası motor seçenekleri

Yukarıdaki listeyi daha önceden yayınlamıştık ve resmi olarak açıklanmış bir liste değil. Prototip sürüş testinde yer alan motor ise 2.0lt turbo-benzin motorun 260ps güce ve 400Nm torka sahip olan 330i versiyonu olduğu belirtiliyor.

- Advertisement -

Ya bu listede yer aldığı gibi 265ps seçeneği yer almıyor ya da daha sonradan motor gücü güncellenecek. Şanzıman tarafında ise; Ürün gamında yer alan tüm motorlar, 6 ileri manuel ve ZF üretimi 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanlar ile kullanılmaya devam edilecek ve bu konuda bir değişiklik yer almıyor.

Burada birçok kişinin aklına gelecek soru ise şühesiz şu şekilde…

“Daha önceden 316d ve 318d versiyonlarında 2.0lt hacminde motor kullanılıyordu. G20 kasa yeni BMW 3 Serisii’nde düşük hacimli dizel motorlar yer alacak mı?”

Bu sorunun cevabı henüz bize göre net değil ancak motor.es ve bmwblog siteleri bu konuda bazı net ifadeler kullanmışlar. Bu doğrultuda 20i ve 20d uzantılarının altında 3 silindirli motorlar ve 30i ve 30d uzantılarının altında da 4 silindirli motorların yer alacağı belirtilmiş. Bu açıklamaya göre 6 silindirli motorlar da sadece hafif M ve M3 modelinde yer alacak gibi görünüyor.

Düşük hacim dizel motora geri gelecek olursak;

316d ve 318d versiyonlarında 1.5lt 3 silindirli turbo-dizel motorun 136ps ve 163ps olarak kendini göstermesi muhtemel görünüyor. Ancak biz yine de bu heyecan verici gelişmeyi çok net görmüyoruz. Umarız gerçektir ve yeni BMW 3 Serisi motor seçeneklerinde 1.5lt dizel artık yer alır. Mercedes’in C200d modelinde başlangıçta Renault kökenli 1.6lt dizel motoru kullanması ve şimdi de kendi tasarladığı daha güçlü 1.6lt dizel motor ile

- Google Reklamı -

Diğer taraftan 20i uzantılı motorlarda 2 farklı versiyon yer alması biraz kafa karıştırıcı. Hatırlanacak olursa ülkemizde de bir dönem 2 farklı 320i modeli satıldı ve bunlarda Efficient Dynamic modeli 1.6lt 4 silindirli BMW-PSA kökenli motoru kullanırken, 320i modeli 2.0lt hacmindeki motoru kullanıyordu. Burada da benzer bir durum olabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca 170ps gücündeki motorun 1.5lt 3 silindirli mi, yoksa PSA ile birlikte tasarlanan 1.6lt 4 silindirli motor mu olacağı da belli değil.

Tabii bir de 2.0lt motordan hacim düşürülerek elde edilen ve 5.20i modellerinde kullanılan 1.6lt 4 silindir 170ps gücündeki BMW motoru mevcut. Bu motor da 320i modelinde yerini alabilir. Kısacası karşımızda 3 ihtimalli 320i modeli yer alıyor.  Bu arada halen 136ps olarak satışta yer alan 318i modelinin de 150ps güce kavuşabileceğini listeden görmek mümkün.

Hybrid tarafında ise 230ps ve 265ps güce sahip 325e ve 330e modelleri yer alıyor. Bu modeller halen 3 Serisi ürün gamında 2.0lt turbo-benzin motorlar ile yer alıyor. Bu nedenle yeni BMW 3 Serisi’nde de önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Yeni BMW 3 Serisi ne zaman Türkiye’ye gelir? Fiyatı ne olur?

Yeni BMW 3 Serisi Ekim 2018’de Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra 2019 başında ülkemize gelmesini bekliyoruz. Fiyatlarında ise model yenileme nedeniyle bir miktar artış beklenebilir. Ayrıca beklendiği gibi Yeni BMW 3 Serisi motor seçeneklerine 1.5lt turbo-dizel motor eklenirse, 1.5lt turbo-benzin motorlu 318i modelinin pabucu dama atılabilir.

Diğer taraftan Euro kurundaki artış sonucu fiyatlarda ciddi artışlar meydana gelebilir. Bu doğrultuda en ucuz fiyata sahip olacak olan 318i modeli, baz donanım ile 300.000TL civarında bir başlangıç fiyatına sahip olabilir.

yeni bmw 3 serisi hafif kamuflaj
Altta, yeni BMW 3 Serisi’nin otomobil habercileri tarafından pistte prototip versiyonu ile test edilmesi. Üstteki görsel ise; Aracın belirgin çizgileri referans alınarak aynı fotoğraf üzerinden photoshop ile kamuflajın hafifletilmiş hali.

Kaynak: Sekizsilindir

TRY - Türk Lirası
USD
27,4131
EUR
29,0207
GBP
33,4358
RUB
0,2797
CNY
3,7582
JPY
0,1835

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu