1.9 C
Sungurlu
28/01/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiYapılmayan Kışlık Bakım, 10 Bin TL'lik Zarara Yol Açabilir

Yapılmayan Kışlık Bakım, 10 Bin TL’lik Zarara Yol Açabilir

- Google Reklamı -
Kış aylarının gelmesiyle birlikte, araç sürücülerinin yaptırması gereken 'kışlık bakımların' yapılmadığı takdirde, motorda ciddi sıkıntıların meydana gelebileceği belirtildi. Yapılmayan bakımlar 10 bin TL'ye kadar masrafa yol açabiliyor. | Sungurlu Haberleri
Fatih KANKURDAN – ERK Garaj ALC Çorum Servis İşletmecisi


Türkiye’de 23 milyona yaklaşan kayıtlı araç sayısı, yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da kullanılıyor. Sürücüler, günlük aktif olarak kullandıklarını araçlarının bakımını aksatmamaya özen gösterirken, bazıları ise araç bozulmadan servislerin ve tamircilerin yolunu tutmuyor. Özellikle kış aylarında araçlarda uygulanması gereken bazı püf noktalar, hem araçların ömrünü uzatıyor, hem de zamanla oluşabilecek zararların önüne geçiyor. Gerek araç boya koruma bakımları gerek hijyen temizleme uygulamaları gerekse Kışlık yapılmayan bakımlar ise 10 bin TL’ye kadar masrafa yol açabiliyor. 

Kış aylarının gelmesiyle birlikte, araç sürücülerinin yaptırması gereken 'kışlık bakımların' yapılmadığı takdirde, motorda ciddi sıkıntıların meydana gelebileceği belirtildi. Yapılmayan bakımlar 10 bin TL'ye kadar masrafa yol açabiliyor. | Sungurlu Haberleri
Bakım

ANTİFRİZ OLMADIĞI İÇİN MOTOR SIVILARI DONUYOR

Kış aylarında araçlarda yapılması gereken uygulamaların en başında kış lastiklerini taktırmak gelirken, araçların motor sıvısına konulması gereken antifriz de bir o kadar hayati önem taşıyor. Termometrelerin sıfırın altına düşmesi ile antifriz olmadığı için donan motor sıvıları, motor bu şekilde çalıştırıldığı takdirde yaklaşık 10 bin TL’ye kadar masrafa yol açabiliyor. Aracın marka ve modeline göre fiyatları değişen kışlık bakımlar ise, hem motorun ömrünü hem de ilerleyen zamanlarda oluşabilecek yüksek maliyetlerin önüne geçiyor.

KIŞIN ANTİFRİZİN ÖNEMİ

Çorum Küçük Sanayi Sitesi’nde, faaliyet gösteren ALC Çorum – ERK Garaj İşletme Sahibi  aynı zamanda, TOBFED (Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu) Genel Başkan Yardımcısı olan Fatih Kankurdan, kışlık bakımların motor performansını da arttırdığını ileri süren uzmanlar, “Antifriz kış aylarında çok önemli, aracın suyunun donmasını engeller. Soğuk havalarda aracın daha rahat ve kolay çalışmasını sağlar. Yağın kilometresi dolduğu zaman yağ incelir ve motor yağı yanar. Ancak değiştiği takdirde motorun çalışması daha rahat olur. Bunların yanı sıra aracın filtreleri de değiştiği zaman aracın performansı da artar” dedi.

Antifreeze
AntiFreeze

KIŞLIK BAKIM YAPILMADIĞI TAKDİRDE MOTORDA ZARAR MEYDANA GELEBİLİR

- Advertisement -

Kış aylarında araçlara yapılması gereken işlemler hakkında sürücülere uyarılarda da bulunan Kankurdan, “Araçlara antifriz koyulmadığı takdirde zaman içerisinde motor içinde paslanmalar meydana gelir. Sudan kaynaklı paslanma olduğu zaman, araca antifriz eklenince kanallarda patlama ve sızıntı meydana gelebiliyor. Kış aylarında antifriz olmadığı için motor suyu donarsa, aracın radyatörüne ve borularına zarar verir. Sürücüler, kışlık bakımdan kaçarken daha büyük külfetle karşılaşabilir. Aracın motorunun blok patlamasına kadar gidebilir.” şeklinde konuştu.

ZARAR GÖREN ARACIN MASRAFI 10 BİN TL’YE KADAR ÇIKABİLİR

Ortalama bir aracın kışlık bakımının 350-400 TL arasında yapıldığını ifade eden Kankurdan, “Kışlık bakımların yapılmadığı takdirde araçların masrafı 10 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu yüzden araçlarda kışlık bakımların yapılması şart” ifadelerine yer verirken, kışlık ve periyodik bakımlar kadar, oto koruma uygulamalarınında araçların orjinalliğini koruma ikinci el değerini koruma ve değer kaybının önüne geçmede de en önemli etkenlerden olduğunu vurguladı. Sürüş güvenliği ve konfora etki eden oto koruma sistemlerinin de ihmal edilmemesi gerekmektedir dedi.

Takip Edin

20,356BeğenenlerBeğen
10,683TakipçilerTakip Et
726TakipçilerTakip Et
890AboneAbone Ol
TRY - Türk Lirası
USD
18,8035
EUR
20,3976
GBP
22,9986
RUB
0,2849
CNY
2,8053
JPY
0,1470

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerikler korunmaktadır!