-0.6 C
Sungurlu
02/06/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiWinrar Kullananlar Bu Güvenlik Açığına Yakalandı! 500 Milyon Kullanıcı Risk Altında

Winrar Kullananlar Bu Güvenlik Açığına Yakalandı! 500 Milyon Kullanıcı Risk Altında

- Google Reklamı -

“UNACEV2.dll Dosyası Güvenlik Açığı Veriyor”

Son bir kaç yıl içerisinde almış olduğu güvenlik açıkları nedeni ile mercek altına giren Winrar, yeni bir açık ile daha isminden oldukça fazla söz ettirecek. Raporda Winrar UNACEV2.dll kodunun tabanında ciddi bir güvenlik hatası olduğu ortaya çıktı. Bu hata “bubi tuzağı” olarak nitelendiriliyor. Zira dosyalar bilgisayar çalışmaya başladığı andan itibaren arka planda kötü niyetli uygulamaların çalışması için erişim izni veriyor.

Check Point Research’ın raporuna göre “şuanda 500 milyonu aşan kullanıcı risk altında. Özellikle Winrar’ın ücretsiz sürümünü kullanan kişiler, saldırganların elinin altında.” olarak yorumlanıyor. Saldırganlar istedikleri an Winrar’ı arka planda çalıştırmaya başlayabilir ve bu hatayı kullanarak istedikleri dosyaları Windows başlangıç klasörüne yerleştirebilirler.

Ardından kullanıcılar bir sonraki sefer bilgisayarını başlattıklarında kötü niyetli dosyalar arka planda çalışmaya başlar ve karşı tarafın bilgisayarınızı uzaktan izleme, kontrol etme, dosya aktarma, dosya veya içerikleri kopyalama gibi pek çok kapının da anahtarını vermiş olur.

Sorunu Nasıl Çözeceksiniz?

- Advertisement -

Öncelik olarak şuanda bu hata hiçbir antivirüs uygulamasında “zararlı içerik” olarak algılanamıyor. Zira kod tanımı yapılmadığı için, Antivirüs firmaları da güncellemelerini henüz yapmadı. Yani bilgisayarınızı taratmanız sizi şuan için kurtarmayacak.

1-) İlk olarak kullandığınız Winrar uygulamasının sürümünü kontrol edin. Çok eski bir sürüm kullanıyorsanız zaten topun ağzındasınız demektir. İlk yapmanız gereken şey eski Winrar’ı kaldırıp firmanın web sitesinden Winrar 5.70 Beta sürümünü yüklemelisiniz.

Zira firma hatayı fark ederek şuanda ACE arşiv formatını desteklemeyi durduran UNACEV2.dll dosyalarını sildiği yeni bir beta sürüm yayınladı. Gidip siteden Winrar 5.61 sürümünü indirmeyin. İndirirseniz yine zararlı dosya içeren programı kurmuş olursunuz.

Winrar 5.70 sürümünü indirmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

- Google Reklamı -

2-) Sorundan etkilenip etkilenmediğinizi öğrenmek için Winrar programının kurulu olduğu diske gidin. Örneğin; Bilgisayarım > Yerel Disk C > Program Files > Winrar gibi. Ardından dosyaların içine girerek UNACEV2.dll aratın. Sonuçları fark ettiğinizde denetim masasına giderek programı en kısa sürede kaldırın ve yukarıdaki yeni Beta sürümünü kurun.

Yine takıldığınız ve merak ettiğiniz detaylar varsa, yorumlar kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
20,8080
EUR
22,3913
GBP
26,0637
RUB
0,2569
CNY
2,9330
JPY
0,1499

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu