Winrar Kullananlar Bu Güvenlik Açığına Yakalandı! 500 Milyon Kullanıcı Risk Altında

Sponsor

“UNACEV2.dll Dosyası Güvenlik Açığı Veriyor”

Son bir kaç yıl içerisinde almış olduğu güvenlik açıkları nedeni ile mercek altına giren Winrar, yeni bir açık ile daha isminden oldukça fazla söz ettirecek. Raporda Winrar UNACEV2.dll kodunun tabanında ciddi bir güvenlik hatası olduğu ortaya çıktı. Bu hata “bubi tuzağı” olarak nitelendiriliyor. Zira dosyalar bilgisayar çalışmaya başladığı andan itibaren arka planda kötü niyetli uygulamaların çalışması için erişim izni veriyor.

Check Point Research’ın raporuna göre “şuanda 500 milyonu aşan kullanıcı risk altında. Özellikle Winrar’ın ücretsiz sürümünü kullanan kişiler, saldırganların elinin altında.” olarak yorumlanıyor. Saldırganlar istedikleri an Winrar’ı arka planda çalıştırmaya başlayabilir ve bu hatayı kullanarak istedikleri dosyaları Windows başlangıç klasörüne yerleştirebilirler.

Ardından kullanıcılar bir sonraki sefer bilgisayarını başlattıklarında kötü niyetli dosyalar arka planda çalışmaya başlar ve karşı tarafın bilgisayarınızı uzaktan izleme, kontrol etme, dosya aktarma, dosya veya içerikleri kopyalama gibi pek çok kapının da anahtarını vermiş olur.

Sponsor

Sorunu Nasıl Çözeceksiniz?

Öncelik olarak şuanda bu hata hiçbir antivirüs uygulamasında “zararlı içerik” olarak algılanamıyor. Zira kod tanımı yapılmadığı için, Antivirüs firmaları da güncellemelerini henüz yapmadı. Yani bilgisayarınızı taratmanız sizi şuan için kurtarmayacak.

1-) İlk olarak kullandığınız Winrar uygulamasının sürümünü kontrol edin. Çok eski bir sürüm kullanıyorsanız zaten topun ağzındasınız demektir. İlk yapmanız gereken şey eski Winrar’ı kaldırıp firmanın web sitesinden Winrar 5.70 Beta sürümünü yüklemelisiniz.

Zira firma hatayı fark ederek şuanda ACE arşiv formatını desteklemeyi durduran UNACEV2.dll dosyalarını sildiği yeni bir beta sürüm yayınladı. Gidip siteden Winrar 5.61 sürümünü indirmeyin. İndirirseniz yine zararlı dosya içeren programı kurmuş olursunuz.

Winrar 5.70 sürümünü indirmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

2-) Sorundan etkilenip etkilenmediğinizi öğrenmek için Winrar programının kurulu olduğu diske gidin. Örneğin; Bilgisayarım > Yerel Disk C > Program Files > Winrar gibi. Ardından dosyaların içine girerek UNACEV2.dll aratın. Sonuçları fark ettiğinizde denetim masasına giderek programı en kısa sürede kaldırın ve yukarıdaki yeni Beta sürümünü kurun.

Yine takıldığınız ve merak ettiğiniz detaylar varsa, yorumlar kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.

Sponsor
Önceki İçerikBir İlk: Türk Doktor Elif İnce Radyasyon Yaymayan Tomografi Cihazı Geliştirdi
Sonraki İçerikŞahiner, Meclis Üyelerini Tanıttı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz