Valilik’ten Minare Külahı Açıklaması

Çorum Valiliği, Sungurlu'da fırtına nedeniyle yıkılan bir köy cami minaresinin külahı ile ilgili açıklama geldi.

Sponsor

Çorum Valiliği, Sungurlu’da fırtına nedeniyle yıkılan bir köy cami minaresinin külahı ile ilgili açıklama geldi.

Açıklamada, Sungurlu’ya bağlı Aşağıfındıklı Köyü caminin minare külahının şiddetli fırtına dayanamayarak yan tarafında bulunan evin üzerine düştüğü hatırlatıldı.2009 yılında cami külahına çürük raporu verildiği ve konuyla ilgilenilmediğine yönelik evi zarar gören vatandaşa dayandırılarak yayınlanan bilgilere açıklık getirilen Valilik açıklamasında şu görüşlere yer verildi;İlimiz yerel basınında çıkan bazı haberlerde, ilimiz Sungurlu ilçesine bağlı Aşağıfındıklı Köyü’nde köy camisine ait minarenin külahının şiddetli fırtınaya dayanamayıp yan tarafında bulunan evin üzerine düştüğü ve 2009 yılında söz konusu cami külahına çürük raporu verilmesine rağmen konu ile ilgilenilmediği iddialarına yer verilmiştir.

Haber üzerine yapılan incelemede bahse konu minarenin demir profilden yapılmış külah kısmının çürüdüğü, rüzgârdan uçarak yaklaşık 20 metre yakınındaki köy evine ve yanındaki tandırlığın çatı saçak kısmına zarar verdiği, minarenin geri kalan kısmında çatlak ve herhangi bir hasarın bulunmadığı tespit edilmiştir.Yapının minare olması, tuğladan yapılmış olması ve bu tür yapılar için deprem performans analizine yönelik herhangi bir kriterin bulunmaması sebebiyle bahse konu minareye statik açıdan deprem performans analizi yaptırmanın mümkün olmadığı incelenmiştir. Yapılan haberlerde var olduğu iddia edilen deprem performans raporu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ve İl Özel İdaremiz kayıtlarında bulunmamaktadır.

Sponsor

Konuyla ilgili herhangi bir belge ve başvurunun köy muhtarı veya müftülüğümüz tarafından da ilgili kurumlarımıza yapılmadığı anlaşılmıştır.

Bilgilerinize sunulur.

Sponsor
Önceki İçerikEğitimciden Eğitime Destek
Sonraki İçerik7 KATLI APARTMAN KARANTİNAYA ALINDI
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz