Uzar, “Kırım Türkleri’nin Yaraları Hala Sarılmadı”

Sponsor

MHP Sungurlu İlçe Başkan Yardımcısı Murat Uzar, bundan tam 68 yıl önce 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Tatarlarının tarihi yurtları Kırım’dan insanlık dışı bir muamele ile hayvan vagonlarına istif edilerek Sibirya ve Orta Asya çöllerine sürgüne gönderildiklerini hatırlatarak, mağduriyetlerin giderilmesini istedi.

İlçe Başkan yardımcısı Uzar, 18 Mayıs 1944’te Komünist SSCB tarafından gerçekleştirilen Büyük Tatar Sürgünü üzerinden 68 yıl geçmesine rağmen Kırım Tatarlarının maddi ve manevi kayıplarının tazmin edilmediğini, yaralarının kapatılmadığını belirterek, “Kırım Türkleri’nin binlerce yıllık vatanlarından sürgün edilişinin 68. yılında mazlum ve mağdur kardeşlerimizin acılarını paylaşıyor, dönemin Komünist Rus politikalarını lanetliyoruz” dedi. Uzar, 18 Mayıs 1944 Kırım Sürgünü’nün 68. Yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Tarihin, Türk milletine karşı yapılan soykırımlarla dolu olduğunu belirten Büyükataman, Türkler’in Batı’da, Doğu’da, Kafkaslarda hep soykırımlara, katliamlara maruz kaldıklarını bildirdi. Bundan tam 68 yıl önce 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Tatarlarının tarihi yurtları Kırım’dan insanlık dışı bir muamele ile hayvan vagonlarına istif edilerek Sibirya ve Orta Asya çöllerine sürgüne gönderildiklerini hatırlatan Uzan, “Sovyet rejimi tarafından sürgüne gönderilen 400 bin civarında Kırım Tatarı’nın yarısı 22 gün süren sürgün yolculuğu ve sonrasındaki bir kaç ay içinde soğuk, hastalık ve açlıktan hayatlarını kaybederek şehit olmuştur” dedi. Uzar şöyle devam etti: “18 Mayıs 1944, unutulması güç olayların cereyan ettiği, insanlık dışı hadiselerin vuku bulduğu ve tarihte yapılan en büyük soykırımlardan birinin gerçekleştiği kara bir tarihtir. Büyük sürgünden bugüne 68 yıl geçmesine rağmen Kırım Tatarlarının maddi ve manevi kayıpları tazmin edilmemiş, yaraları kapatılmamıştır. Kırım Türklerinin binlerce yıllık vatanları olan Kırım’dan sürgün edilmelerinin 68. yılında mazlum ve mağdur kardeşlerimizin acılarını paylaşıyor, dönemin Komünist Rus politikalarını lanetliyoruz.”

İkinci Dünya Savaşı’nın devam ettiği yıllarda 18 Mayıs 1944 tarihinden başlayarak sürgüne gönderilen Kırım Tatarlarının büyük bir kısmının hala anavatanlarına dönme mücadelelerini sürdürdüklerini anlatan Uzar, “Sürgün esnasında açlıktan ve hastalıktan hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, anavatan Kırım’a dönme mücadelesi veren kardeşlerimize muvaffakiyet diliyorum” dedi.

Sponsor
Sponsor
Önceki İçerikYaşanan Acılar Asla Unutulmayacak
Sonraki İçerikBayram’da Evde Kalmaya Hazır Olun
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz