Uyanıkerler’den Geleneksel Aşure Etkinliği

Sponsor

Sungurlu-Kırıkkale yolunda bulunan fabrika önünde düzenlenen aşure günü etkinliğine Belediye Başkan Vekili İsmet Gülünay, Belediye Başkan yardımcısı Mükremin Dağaşan, CHP İlçe Başkanı Ali Erayhan ve yönetimi, muhtarlar, oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu türlü etkinliklerin devam edeceğini belirten Uyanıkerler Gıda ortaklarından Murtaza Uyanıker, “İçerisinde bulunduğumuz ay Muharrem Ayı’dır. Geleneğimizde ve kültürümüzde Muharrem Ayı’nda oruç tutulup aşure dağıtılmaktadır. Bizde geleneğimizi ve kültürümüzü yaşatmak ve öğrencilerimize anlatmak için Aşure çorbası yaptık. Geleneklerimizi ve kültürümüzü yaşatmak için bu tür faaliyetleri yapmaya da devam edeceğiz” dedi.
Aşure tarihte Kerbela olayı olarak bilinen katliamın anısına yapılan bir çorbadır diyen Uyanıker, “Kerbela’da Hz. Hüseyin ve 70 kadar akrabasının zamanın iktidarı Yezid tarafından susuz bırakılarak katledilmiştir. O günden bu güne Muharrem Ayı’nda bu elim olayı anmak için Aşure çorbası yapılmaktadır” diye konuştu.

Sponsor
Önceki İçerikSungurlu’da Çeltik Hasadı Başladı
Sonraki İçerikKazada Adeta Can Pazarı Yaşandı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz