Uyanıkerler’den Geleneksel Aşure Etkinliği

Sungurlu-Kırıkkale yolunda bulunan fabrika önünde düzenlenen aşure günü etkinliğine Belediye Başkan Vekili İsmet Gülünay, Belediye Başkan yardımcısı Mükremin Dağaşan, CHP İlçe Başkanı Ali Erayhan ve yönetimi, muhtarlar, oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Abone Ol

Bu türlü etkinliklerin devam edeceğini belirten Uyanıkerler Gıda ortaklarından Murtaza Uyanıker, “İçerisinde bulunduğumuz ay Muharrem Ayı’dır. Geleneğimizde ve kültürümüzde Muharrem Ayı’nda oruç tutulup aşure dağıtılmaktadır. Bizde geleneğimizi ve kültürümüzü yaşatmak ve öğrencilerimize anlatmak için Aşure çorbası yaptık. Geleneklerimizi ve kültürümüzü yaşatmak için bu tür faaliyetleri yapmaya da devam edeceğiz” dedi.
Aşure tarihte Kerbela olayı olarak bilinen katliamın anısına yapılan bir çorbadır diyen Uyanıker, “Kerbela’da Hz. Hüseyin ve 70 kadar akrabasının zamanın iktidarı Yezid tarafından susuz bırakılarak katledilmiştir. O günden bu güne Muharrem Ayı’nda bu elim olayı anmak için Aşure çorbası yapılmaktadır” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz