Sungurlu Televizyonu | Sungurlu TV | Sungurlu Haber
Image default
Gündem

Uyanıkerler’den Geleneksel Aşure Etkinliği

Sungurlu-Kırıkkale yolunda bulunan fabrika önünde düzenlenen aşure günü etkinliğine Belediye Başkan Vekili İsmet Gülünay, Belediye Başkan yardımcısı Mükremin Dağaşan, CHP İlçe Başkanı Ali Erayhan ve yönetimi, muhtarlar, oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Uyanıkerler'den Geleneksel Aşure Etkinliği » Sungurlu HaberUyanıkerler'den Geleneksel Aşure Etkinliği » Sungurlu HaberUyanıkerler'den Geleneksel Aşure Etkinliği » Sungurlu HaberUyanıkerler'den Geleneksel Aşure Etkinliği » Sungurlu HaberUyanıkerler'den Geleneksel Aşure Etkinliği » Sungurlu HaberUyanıkerler'den Geleneksel Aşure Etkinliği » Sungurlu HaberUyanıkerler'den Geleneksel Aşure Etkinliği » Sungurlu HaberUyanıkerler'den Geleneksel Aşure Etkinliği » Sungurlu Haber

Bu türlü etkinliklerin devam edeceğini belirten Uyanıkerler Gıda ortaklarından Murtaza Uyanıker, “İçerisinde bulunduğumuz ay Muharrem Ayı’dır. Geleneğimizde ve kültürümüzde Muharrem Ayı’nda oruç tutulup aşure dağıtılmaktadır. Bizde geleneğimizi ve kültürümüzü yaşatmak ve öğrencilerimize anlatmak için Aşure çorbası yaptık. Geleneklerimizi ve kültürümüzü yaşatmak için bu tür faaliyetleri yapmaya da devam edeceğiz” dedi.
Aşure tarihte Kerbela olayı olarak bilinen katliamın anısına yapılan bir çorbadır diyen Uyanıker, “Kerbela’da Hz. Hüseyin ve 70 kadar akrabasının zamanın iktidarı Yezid tarafından susuz bırakılarak katledilmiştir. O günden bu güne Muharrem Ayı’nda bu elim olayı anmak için Aşure çorbası yapılmaktadır” diye konuştu.

İlgili İçerikler

Aşutoğlu’dan Altun’a Hayırlı Olsun Ziyareti

Safa Özhazinedar

Onkoloji Merkezi’nin Temeli Atılıyor

Safa Özhazinedar

Sungurlu Belediyesi COVID-19’a Karşı Tedbir Almaya Devam Ediyor

Safa Özhazinedar

Aşutoğlu, “Esnafımıza iyi hizmetler sunmak için adayım”

Safa Özhazinedar

KAMPANYAYA YOĞUN İLGİ

Safa Özhazinedar

Kurumlar Arası Voleybol Turnuvası Düzenlenecek

Safa Özhazinedar

Yorum Bırak

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için detaylara göz atın. Onayla Detaylar