-0.6 C
Sungurlu
07/06/2023
Sungurlu HaberleriGündemUyanıkerler'den Geleneksel Aşure Etkinliği

Uyanıkerler’den Geleneksel Aşure Etkinliği

- Google Reklamı -

Sungurlu-Kırıkkale yolunda bulunan fabrika önünde düzenlenen aşure günü etkinliğine Belediye Başkan Vekili İsmet Gülünay, Belediye Başkan yardımcısı Mükremin Dağaşan, CHP İlçe Başkanı Ali Erayhan ve yönetimi, muhtarlar, oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu türlü etkinliklerin devam edeceğini belirten Uyanıkerler Gıda ortaklarından Murtaza Uyanıker, “İçerisinde bulunduğumuz ay Muharrem Ayı’dır. Geleneğimizde ve kültürümüzde Muharrem Ayı’nda oruç tutulup aşure dağıtılmaktadır. Bizde geleneğimizi ve kültürümüzü yaşatmak ve öğrencilerimize anlatmak için Aşure çorbası yaptık. Geleneklerimizi ve kültürümüzü yaşatmak için bu tür faaliyetleri yapmaya da devam edeceğiz” dedi.
Aşure tarihte Kerbela olayı olarak bilinen katliamın anısına yapılan bir çorbadır diyen Uyanıker, “Kerbela’da Hz. Hüseyin ve 70 kadar akrabasının zamanın iktidarı Yezid tarafından susuz bırakılarak katledilmiştir. O günden bu güne Muharrem Ayı’nda bu elim olayı anmak için Aşure çorbası yapılmaktadır” diye konuştu.

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
23,2126
EUR
24,8351
GBP
28,8818
RUB
0,2831
CNY
3,2557
JPY
0,1657

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu