-0.6 C
Sungurlu
14/03/2023
Sungurlu HaberleriGündemUslu, İstihdama Yönelik Yapılan Çalışmaları Değerlendirdi

Uslu, İstihdama Yönelik Yapılan Çalışmaları Değerlendirdi

- Google Reklamı -

Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, TBMM Genel Kurulunda MHP Grup önerisi aleyhinde Ak Parti Grubu adına söz aldı. Uslu konuşmasında istihdama yönelik yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Uslu’nun konuşması şu şekilde;
“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; sizleri saygıyla selamlıyorum. Milliyetçi Hareket Partisi Grubuna, Türkiye’nin ve dünyanın en başta konularından biri hakkında araştırma önergesi verdiği için de ayrıca teşekkür ediyorum. Bu vesileyle görüşlerimizi açıklama fırsatı bulmuş oluyoruz.  Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bildiğiniz gibi, Türkiye’nin en başta sorunların bir tanesidir dedim; bu sorun dünyada da çözülmüş değil, dünyanın birçok ülkesinde farklı oranlarda devam etmektedir. Özellikle bunu bilen iktidarımız nüfusumuzun yüzde 98’ini sosyal güvenlik şemsiyesi altına almıştır. Bu da özellikle sosyal devletin gereklerinden bir tanesidir.  Yine, sosyal devlet ön plana çıkarılarak her bireyin mutlaka faydalanması sağlanmıştır. Tabii ki istihdamın artırılmasına ve işsizliğin azaltılmasına yönelik aktif politikaların, pasif politikaların birlikte uygulanması gerektiğini düşünmekteyim.  Yine, İŞKUR’un yaptığı iş gücü piyasa analizleri, iş ve meslek danışmanlarının yaptığı hizmetler ve aynı zamanda toplum yararına çalışma olan TYP Projesi’nin uygulanıyor olması, eğitimli, nitelikli gençlerin sektörler ve firmalar hakkında bilgi sahibi olması, iş bulmasına aracılık edilmesi, kariyer planlaması, kariyer fuarları söz konusu olunca elbette önemli gelişmeler oluyor.  Ayrıca, işsizliği önlemek amacıyla istihdam paketlerinin açılmış olması da son derece önemlidir. Millî istihdam seferberliği kapsamında çeşitli adımlar atılmıştır, birinci, ikinci faz başlamıştır. Son olarak İstihdam Şûrası da gerçekleşmiş ve alınan kararlardan bir tanesi çok önemlidir; özellikle teşviklerin mevcut hâliyle devamı konusunda önemli müjdeler ortaya çıkmıştır.

Bilhassa özel sektör iş yerlerinde imalat ve bilişim sektörü başta olmak üzere birçok sektörde bazı teşviklerden yararlanabilmelerin devam ediyor olmasını, bilhassa özel politika gerektiren engelliler, gençler ve kadınlara yönelik bazı çalışmaların sürelerinin uzatılmış olmasını da son derece önemli görmekteyim.  Her ne kadar az önceki değerli konuşmacı hafife almış olsa bile “Bir senden bir benden” teşvikiyle 1 ve 3 çalışanı olan, imalat sektöründe faaliyet gösteren ve ustalık belgesi olan özel sektör iş yerlerinde 2018 yılında mevcut çalışan sayılarına ek olarak ilave istihdam sağlanmıştır. Bundan da maksat şudur: Bizler gençlerin, genç iş gücünün ağırlığını hissetmek yerine genç iş gücünün keyfini sürmek istiyoruz ve bu amaçla gençleri istihdam eden işletmelere özel katkılar sunmak istiyoruz. Bu vesileyle ben MHP grup önerisinin aleyhinde olduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

Takip Edin

20,356BeğenenlerBeğen
10,683TakipçilerTakip Et
733TakipçilerTakip Et
1,660AboneAbone Ol
TRY - Türk Lirası
USD
18,9739
EUR
20,2399
GBP
22,8924
RUB
0,2523
CNY
2,7559
JPY
0,1421

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerikler korunmaktadır!