-0.6 C
Sungurlu
07/06/2023
Sungurlu HaberleriGündemÜnsal, " 14 Mayıs Eczacılık Bayramı Kutlu Olsun"

Ünsal, ” 14 Mayıs Eczacılık Bayramı Kutlu Olsun”

- Google Reklamı -

Türk Eczacılar Birliği 45.Bölge Çorum Eczacı Odası Sungurlu İlçe Temsilcisi Eczacı Bekir Sami Ünsal, 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü kutladı.
Bekir Sami Ünsal yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “Eczacılık, milattan öncesine dayanan tarihi olan mesleklerden biridir. Resmi olarak ülkemizde 180 yıl önce tanımlanmış olan eczacılık; hekimlikle birlikte insan sağlığı açısından çok önemli bir meslek olarak günümüze ulaşmış bulunuyor. Eczacılık, ülkemizde çok eski yıllarda meslek olarak bağımsız değildi hekimlikle birleşikti. Mezunlarına; üzerinde “Tıp Fakültesi Eczacılık Bölümü” mezunu ibareli olan diplomalar verilirdi.
Daha sonra ilaç endüstrisinin ülkemizde kurulmasıyla bu hususta değişim yaşandı. Ülkemizde gelişmeye başlayan teknoloji ile birlikte bu meslekteki teknoloji de gelişerek güçlendi ve bugünkü boyutlarına ulaştı. Sağlık sektörü, pek çok alanla iç içe geçmiş bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse tıp dünyası ile eczacılık dünyası gerek ülkemizde gerekse diğer ülkelerde daima iç içe olmuştur. Doktorlar; hastaları muayene eder, doğru tedavi yöntemini belirler ve doğru ilacı önerir. Doktorların yazdığı ilaçları almak için hastalar eczanelere gider. İşte burada eczacılık mesleği ve eczacı devreye girer. Eczacı doktor tarafından hastaya yazılan ilaçları hastaya sunar. İlaçları getirir, düzenler, hastaya ilacı nasıl alacağını anlatır. Eczacılar yalnızca ilaç alıp satan kişiler değildir aynı zamanda hekimlerin yazdığı majistral dediğimiz ilaçları hazırlayarak hastanın tedavisi için gereken hizmeti sunarlar. Aynı zamanda ilaçları analiz eder ve halkın ilaç konusundaki bilgisini artırıcı olumlu yönde katkı sunar.
Ülkemizde, resmi rakamlara göre 37.000 civarında eczacı olup 30.000’e yakın serbest eczane bulunmaktadır. Eczaneler; hastanelerin ilaç konusundaki lojistik üssüdür.
Eczacı; güvenilir, alınabilir bulunabilir ilaç için gerekli çabayı gösteren kişidir.
Eczacılar; gerek mesai içinde hizmet veren, gerekse nöbet tutarak kamu hizmeti gören, halkın sağlıktaki yaşam kalitesi için çalışan, ilaç başta olmak üzere halkımıza danışmanlık hizmeti veren kişilerdir. Kendisini yenileyerek topluma daha güzel ve faydalı hizmetler vermek için çaba gösteren eczacılar; meslek kuruluşları olan başta Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı odaları ve ilçe temsilcilikleri olmak üzere daima bir ekip şuuru içindedirler. Bu duygu ve düşüncelerle 14 Mayıs Eczacılık Günü tüm eczacılarımıza ve halkımıza hayırlı uğurlu olsun diyor; selam ve saygılar sunuyorum.”

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
23,2126
EUR
24,8351
GBP
28,8818
RUB
0,2831
CNY
3,2557
JPY
0,1657

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu