Unreal Engine 5 Resmi Olarak Tanıtıldı

Epic Games, Unreal Engine 5'i resmi olarak tanıttı. PlayStation 5 üzerinde çekilen demo görüntüler harika grafik ve detaylara sahip. Hatta grafikler o kadar muhteşem ki görsellik olarak ilerleyen yıllarda oyun endüstrisi film endüstrisini geride bırakabilir.

Unreanl Engine 5 : Lumen in the Land of Nanite
Sponsor

Epic Games, Unreal Engine 5’i resmi olarak tanıttı. PlayStation 5 üzerinde çekilen demo görüntüler harika grafik ve detaylara sahip. Hatta grafikler o kadar muhteşem ki görsellik olarak ilerleyen yıllarda oyun endüstrisi film endüstrisini geride bırakabilir.

Epic Games yeni oyun motoru resmi olarak tanıtıldı.

PS5 üzerinde çekilen demo oyun görüntülerimi YouTube’a yükleyen ekleyip 10 dakikalık videoda yeni nesil konsolun neler getireceğini gözler önüne serdi.

Sponsor

Unreal Engine 5’in bu yeni motorunda iki yeni teknoloji ön plana çıkıyor; Nanite ve Lumen.

Nanite Teknolojisi ile Sanallaştırılmış Mikroyüzey Geometrisi (virtualized micropolygon geometry), tasarımcılara göz alabildiğine detaylı yüzeyler oluşturma imkanı veriyor. Nanite teknolojisi ile filmlerde kullanılabilecek kalitede milyonlarca hatta milyarlarca detaya sahip objeler oyun motoruna doğrudan eklenebilmesinin önünü açıyor. Nanite ile obje ve modellemeler hiçbir ek işleme tabi tutulmadan(Baking gibi) direkt olarak tüm detayları ile kullanılabiliyor.

Lumen Teknolojisi ise; tamamen dinamik aydınlatma işlevi üzerine sahnedeki ışık ve objeler arasındaki anlık etki ve tepkimeyi oluşturuyor. Sistem, kilometreden milimetrik ölçüye kadar neredeyse tüm ışık sapmalarını, yansımalarını yüksek detaylı sahnelerde kolaylıkla hesaplanmasını sağlıyor. Aklınıza gelebilecek her türlü ışıklandırma şekli ve miktarı gerçeğe yakın bir şekilde hesaplanabiliyor. Lumen, tasarımcıların çeşitli kaplama ve ışık hesaplanması işlerinden zaman tasarrufu etmesini sağlıyor.

Epic Games şirketinin duyurusunu yaptığı Lumen in the Land of Nanite adlı resmi demo videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz(Mümkün olduğunca yüksek çözünürlükte izlemenizi tavsiye ediyoruz);

Demo’da Quixel Megascans Library’den alınan yüksek çözünürlüklü(filmlerde kullanılan tipte) objeleride içeriyor. Demo aynı zamanda Chaos isimli Fizik Motorunu ve Niagara isimli Görsel Efekt(VFX) motorununda tanıtımını içeriyor.

Lumen in the Land of Nanite adı verilen demo oyunun ticari amaçlı yaratılmadığı ancak yine de ilerleyen tarihlerde oynanabilir olacağı belirtildi.

Oyun motoru, 2021’in başlarında ön izleme olarak ulaşılabilir olacak. Tam sürümü ise 2021’in sonlarında çıkacak. Yeni nesil konsollar, mevcut nesil konsollar, PC, Mac, iOS ve Android platformlarını destekleyecek.

Unreal Engine 5
Unreal Engine 5 : Lumen in the Land of Nanite

Sponsor
Önceki İçerikSigarada ÖTV Oranı Yüzde 17.2 Arttı
Sonraki İçerikALİ BALKU YİNE BİR ÖRNEK DAVRANIŞA İMZA ATTI
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz