-0.6 C
Sungurlu
26/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemTürkiye'nin Savunma Sanayii Atılımı: Mite Defence Fişek Fabrikası

Türkiye’nin Savunma Sanayii Atılımı: Mite Defence Fişek Fabrikası

- Google Reklamı -

Mite Defence tarafından Sungurlu Organize Sanayi Bölgesine kurulan Türkiye’nin en büyük fişek fabrikası açılışa hazır.

Yılda 360 milyon fişek üretimi ve Türkiye’nin en büyük poligonuyla güçleniyor. Sungurlu Fişek Fabrikası, Türkiye’nin savunma sanayii alanında önemli bir yatırım olarak dikkat çekiyor.

Mite Defence Sungurlu Fişek Fabrikası Genel Müdürü Fatih Doğan, yaptığı açıklamada, “Türkiye Savunma Sanayi’nin Anadolu’dan Dünyaya yükselen gücü Mite Defence, sahip olduğu altyapı, teknik donanım ve ARGE gücüyle üretmeye, ülkesiyle birlikte büyümeye devam ediyor” dedi.

- Advertisement -

Kurulan fabrikanın, 404 dönüm ve 30 bin metrekare kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyüğü olduğuna dikkat çeken Doğan, dünya fişek pazarında yetkin bir firma olarak yılda 360 milyon adet 5,56×45 mm, 7,62×39 mm, 9×19 mm fişeği, en yüksek teknoloji ve kaliteyle üreteceklerini belirtti. Doğan, Türkiye’nin en büyük fişek fabrikasında üretilen fişeğin öncelik olarak ülkemizdeki güvenlik güçlerinin ihtiyacını karşılamak olduğunu, kalan kısmını ihraç edeceklerini ifade etti.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK POLİGONU

50 metre, 100 metre ve 557 metre uzunluğunda Türkiye’nin en büyük kapalı poligonunu kurduklarını söyleyen Doğan, “NATO standartlarına uygun kurulan en büyük poligonu Türkiye’ye kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Türkiye’de bir ilk olan bu poligonda yapılan atışlarla üretilen bu fişeklerin hız, basınç ya da parçalanma gibi tüm teknik kontrolleri de defalarca yapılacak her şeyin kusursuz olması sağlanacak” dedi.

KAPASİTEYİ ARTIRACAĞIZ

Fabrikanın kapasitesini genişleterek istidam sayısını 600 kişiye çıkarmayı, 12,1 milimetre ve 12,7 milimetre fişek üretimi de yapmayı planladıklarını belirten Fatih Doğan, ileriki günlerde daha fazla üretim ve daha fazla istihdam sağlayacaklarını ifade etti. Fabrikanın güvenlik açısından hiçbir sıkıntısının olmadığını vurgulayan Doğan, personellerin her türlü eğitimlerini tamamladıktan sonra üretime dahil edildiklerini kaydetti. Fabrikanın kısa bir süre sonra törenle açılışını yapmayı planladıklarını ifade eden Doğan, “Fabrikamızın temelini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan attı, umarız ki açılışını da kendisi yapar” ifadelerini kullandı.

TRY - Türk Lirası
USD
27,2359
EUR
28,8285
GBP
33,1672
RUB
0,2831
CNY
3,7249
JPY
0,1827

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu