Sungurlu Televizyonu | Sungurlu TV | Sungurlu Haber
Image default
Genel

Türkiye Karadeniz’de Doğalgaz Kaynağı Buldu

Enerji Enstitüsü’nün bildirdiğine göre Türkiye, Batı Karadeniz’de, Romanya ve Bulgaristan’ın yıllardır petrol ve doğal gaz çıkardığı Tuna Bloğu’nda kaynak tespit etmesinin üzerine sondaj çalışmalarını başlatıyor. Sondaj, Türkiye ile Romanya ve Bulgaristan deniz yetki alanlarının birleştiği hatta yakın bir noktada yapılacak. Kaynağını Tuna deltasının yüzyıllık birikiminden alan, basınca dayalı ısıdan kaynaklı doğal gaz ve petrol rezervlerinin bulunduğu Tuna Bloğu’nda Romanya yıllardır doğal gaz ve petrol çıkarıyor.

SONDAJ ÇALIŞMASI BAŞLATILACAK

Türkiye Karadeniz'de Doğalgaz Kaynağı Buldu » Sungurlu HaberRomanya’nın neredeyse doğal gaz gelirlerinin tamamını karşılayan Tuna Bloğu’nda Bulgaristan da son zamanlarda faaliyetlerini arttırdı. Türkiye ise çok az bir bölümü Türk deniz sularında bulunan Tuna Bloğu’nda kaynak tespit etti. Barbaros sismik araştırma gemisinin yıllar önce rezerv tespit ettiği Tuna Bloğu enerji sahasının Türkiye bölümünde önümüzdeki dönemde sondaj çalışması başlatılacak.

MEVKİ BELİRLEME ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Türkiye Petrolleri’nin (TP) sondaj sahası olan bölgede sondaj için mevki belirleme çalışmaları başladı. Halen Karadeniz’de İğneada açıklarında sismik araştırma faaliyetlerini sürdüren Oruç Reis sismik araştırma gemisinden operasyonu yapması istendi. Oruç Reis gemisinin üzerindeki ekipman yetersiz gelince TP, lokasyon belirleme çalışması için yurt dışından bir sismik araştırma gemisi kiralamayı planladı. Lokasyonun belirlenmesi ardından Tuna Bloğu’nda sondaj başlatılacak.

İlgili İçerikler

20 Kız Öğrenci, 2 Kız Öğrenciyi Demir Çubukla Bayıltana Kadar Dövdü

Safa Özhazinedar

81 İl Valiliğine ‘İzolasyon Tedbirleri’ Genelgesi

Safa Özhazinedar

Türkiye, Libya İçin Özel Askeri Şirket mi Kuracak?

Safa Özhazinedar

Türkiye İçin Normale Dönüş Planı Hazırlanıyor

Safa Özhazinedar

Isparta’da Askeri Eğitim Uçağı Düştü

Safa Özhazinedar

Fenerbahçeli Taraftarlardan Elazığ'a Destek

Safa Özhazinedar

Yorum Bırak

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için detaylara göz atın. Onayla Detaylar