-0.6 C
Sungurlu
27/09/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiTürk Mühendislerden Türkiye'de Bir İlk!

Türk Mühendislerden Türkiye’de Bir İlk!

- Google Reklamı -

Biliyorsunuz yerli otomobil kavramı Türkiye’de bir süredir ortalığı karıştırıp duruyordu. Çıktı çıkmadı derken net bir bilgi de gelmezken, yerli otomobil ekibinin başına Dr. Gürsel Güzel atandıktan sonra hızlı bir şekilde gelişmeler gelmeye başladı. Sadece elektrikli versiyonu ile gelen otomobilin tasarımı da resmileşti.

Uzun yıllardır Türkiye yerli otomobil hevesi ile tutuşurken, bir türlü gelişmelerin gelmiyor olması yavaştan ümitleri de kesmemize neden olmuştu. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları üzerine işler değişti ve hızlı bir şekilde yol alınmaya başlandı.

Yerli Otomobil Sedan Tarzı Olacak

Dr. Gürsel Güzel yönetiminde üretilmeye devam eden yerli otomobil, yakın zamanda Türkiye’nin gözdesi haline gelmesi bekleniyor. Zira İstanbul’da düzenlenen bir fuarda otomobilin tasarımları da ortaya çıktı.

- Advertisement -

Öyle gözünüzde canlanan uzay derinliği ve üst düzey bir tasarım gelmesin şimdiden onu belirtmekte fayda var. Günümüz otomobil konseptleri ile kıyaslandığında, orta seviye bir tasarım ile karşımıza çıkıyor diyebiliriz.

yerli-otomobil-tasarim

Yerli Otomobil Ne Kadar Yerli?

Ülkemizde şöyle bir algı var biliyorsunuz. Yerli üretim denildiği zaman “işte efenim bunun vidası burada mı üretilmiş? haayıırrrr. O yüzden bu yerli değil.” yorumlarını biliyorsunuz. Ancak bu elektrikli otomobilde motorundan şasisine kadar, ana tasarımı ve performansa kadar her şey yerli üretim.

Şuan için sorunsuz bir şekilde ilerleyen süreçte önümüzdeki yıl gerekli prosedürler tamamlanacak ve araç hazır hale gelecek. Şuanda otomobilin piyasa satış fiyatının 200 bin TL civarında olduğu söyleniyor. Sedan bir tip elektrikli otomobilin bu fiyat aralığında olması bize açıkçası biraz fazla geldi. Ancak aracın sunacağı özellikler ve performansı çok önemli.

- Google Reklamı -

Dr. Gürsel Güzel yönetiminde üretilmeye devam eden yerli otomobil, yakın zamanda Türkiye'nin gözdesi haline gelmesi bekleniyor. Zira İstanbul'da düzenlenen bir fuarda otomobilin tasarımları da ortaya çıktı. İşte yerli üretim Gen Otomobil. | Sungurlu Haberleri

Teknik Özellikler

  • Motor gücü: 80 kW
  • Son hız: 160 km/saat
  • Aktarım: Tek oranlı redüktör ile 1 ileri ve 1 geri vites
  • Menzil: 400 km
  • Şarj süresi: Şehir şebekesi ile 8 saat, hızlı şarj ile 1 saat

yerli-otomobil-tasarim-002

Motor ve Beygir Gücü

Şuan yerli otomobilin bir ismi yok. Yani kesinleşmedi. Fakat teknik detayları üç aşağı beş yukarı resmileşmeye başladı. 150 kW’lık bir motordan güç alan araç, 203 beygir güce sahip olarak geliyor. Aracın en büyük özelliği ise elektrikli olması. Bu aracı satın aldığınızı var sayarsak, 400 kilometrelik bir mesafeyi 40 TL‘ye gitmiş olacaksınız. Yani her 100 kilometrede bir 10 TLyakacaksınız.

Şarj konusunda ise batarya yarım saat içerisinde dolacak veya yedek batarya ile ilerleyebileceksiniz.

Araç şuanda yapımı ve çizimi dahil 5 yılı geride bıraktı ve şimdiye kadar bu proje için 6.5 milyon dolar AR-GE harcaması gerçekleştirildi. Seri üretime kadar daha 3 yıl olduğu söylendiği için, bu harcamaların 10 milyon doları bulması bekleniyor.

Yerli otomobil ile ilgili diğer detayları Gen Otomobil web sitesi üzerinden görebilirsiniz.

 

TRY - Türk Lirası
USD
27,2945
EUR
28,8541
GBP
33,1772
RUB
0,2826
CNY
3,7330
JPY
0,1831

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu