-0.6 C
Sungurlu
28/09/2023
Sungurlu HaberleriGündem"Türk Milletinin Haklı Beklentisi Karşılık Buldu"

“Türk Milletinin Haklı Beklentisi Karşılık Buldu”

- Google Reklamı -

MHP Sungurlu İlçe Başkanı Yasin Şahin, “MHP olarak, Danıştay 10. Dairesinin kararından ziyadesiyle memnunuz . Bu karar tarihi bir karar olarak tezahür etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Şahin, Danıştay 10. Dairesinin Ayasofya Camisi ile ilgili verdiği karara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Ayasofya Cami’sinin Türk milletinin mukaddes bir emaneti, mazisi İstanbul’un fethine kadar dayanan kutlu bir mabedi olduğunu belirtti.”Fetih sembolümüz olmakla birlikte, 567 yıllık bir geçmişin itibar ve inanç onuru olan Ayasofya’nın 24 Kasım 1934’de müzeye dönüştürülmesini müteakip alev alan tartışmalar bugüne kadar uzanan bir seyir izlemiştir.” ifadelerini kullanan Şahin, Danıştay 10. Dairesinin muazzam bir karara imza atarak Ayasofya Cami’sini müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararını iptal ettiğini anımsattı.Şahin , şunları kaydetti:”Bunun üzerine yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ayasofya Camisi, Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmiş, böylelikle ibadete açılmasının önünde hiçbir mani hal ve engel kalmamıştır. Milliyetçi Hareket Partisi, Danıştay 10. Dairesinin kararından ziyadesiyle memnun, mesut ve mutmaindir. Çünkü Ayasofya Cami’sinin ibadete açılması konusu uzun yıllardır tavizsiz arzumuzdur.

Türk Milletinin Haklı Beklentisi Karşılık Buldu

Müslüman Türk milletinin haklı ve meşru beklentisinin karşılık bulduğuna işaret eden Şahin, şu değerlendirmelerde bulundu: Artık söz dinleyen değil sözü dinlenen, üzerinde hesap yapılan değil hesapları bozan bir ülke gerçeğine herkes alışmalı, buna saygı duymalı, sonuçlarına da hazır olmalıdır. ABD yönetiminin ve diğer ülkelerin Ayasofya ile ilgili alınan karara ‘Hayal kırıklığı’ yorumları cibilliyetsiz ve ciddiyetsiz bir ithamdır.

- Advertisement -

Ayasofya’nın kapıları hamd olsun ardına kadar açılarak tertemiz alınların secdeyle buluşması sağlanmıştır. Nitekim bugün tarihi bir gün olarak tezahür etmiştir. İnanç haklarımızı, egemenlik kazanımlarımızı tahrip ve taciz etmek maksadıyla kuyruğa giren ülkeler, odaklar ve husumetle beslenen çevreler kaybetmiştir. İrade milletin, karar hukukundur.”

Şahin, Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması sürecinde açık irade beyanıyla tarafını ve samimiyetini gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneğine ve Danıştay 10. Dairesinin hukuk insanlarına da yürekten teşekkür ettiğini ifade eden Şahin, “Ayasofya Cami’sinin Türk-İslam alemine hayırlı ve mübarek olmasını, bu tarihi mabedimizde yapılacak ibadetlerin, kılınacak namazların kabulünü Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.” açıklamasında bulundu.

TRY - Türk Lirası
USD
27,4154
EUR
28,9735
GBP
33,4781
RUB
0,2837
CNY
3,7548
JPY
0,1837

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu