TSM’den İlçe Milli Eğitim Personeline Seminer Verildi

Sponsor

Sungurlu’da Toplum Sağlığı Merkezi tarafından, İlçe Milli Eğitim personeline yönelik ‘Aile İçi Şiddet ve Madde Bağımlılığı’ konulu seminer verildi.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen seminerde konuşan Toplum Sağlığı Merkezi Psikologu Fatma Tekten, aile içi şiddet ve madde bağımlılığının çocuklara yansıdığını ve çocukları kötü yönde etkilediğini söyledi.
Çevrede şiddete uğrayanlara mutlaka yardım edilmesi gerektiğini anlatan Tekten, ‘Toplumsal olarak duyarlı olmak zorundayız. Bu konuda 155 Polis, 156 Jandarma ve 0212 656 96 96 Aile İçi Şiddet acil yardım hattından yardım alabilirsiniz’ dedi.
Uyuşturucu madde bağımlılığı olan bireylerin, madde elde etmek için bütün değerlerini feda edebileceğini anlatan Tekten, bunun çok tehlikeli bir bağımlılık türü olduğunu vurguladı.
Psikolog Tekten, konuşmasına şöyle devam etti:
‘Madde bağımlılığına başlamanın birçok nedeni var. Çocuğun arkadaşları tarafından sürekli teşvik edilmesi, çocuğun örtülü bir depresyon geçirmesi, aile içi sorunlar, çocuğun madde bağımlılığında bir etkendir. Aile içinde anne ya da babadan birinin madde bağımlısı olması, alkol bağımlısı olması da oldukça büyük etki eder. Uyuşturucu maddelere duyulan bağımlılık başlangıçta psikolojiktir. Başlangıçta psikolojik nedenlerle kullanılan maddeler düzenlilik içinde kullanılırsa fizyolojik bağımlılık yerleşmektedir ki bu aşamadan sonra tedavi olabilme şansı çok düşüktür. Her çocuk başlangıçta anne ve babayı örnek almaktadır.’
Ailede sigara içen ebeveynin olmasının, çocuğu sigara bağımlılığına yatkın hale getirdiğini ifade eden Tekten, anne babaların çocuk büyütmeyi sadece besleme, giydirme, barındırma, koruma olarak algılamayıp, bunlara ek olarak çocuklarının ruhsal yönünü ihmal etmeden, duygusal olarak da onların gelişim basamaklarına göre ihtiyaçlarını karşılamaları gerektiğini söyledi.
Psikolog Fatma Tekten konuşmasının sonunda ‘Madde bağımlılığı alışkanlığı ilk olarak gençler arasında belli bir gurup oluşturularak başlıyor. Merak, kişisel yatkınlık, bozuk aile ilişkileri, ayrı anne-baba, anne baskısı, sosyopat baba ve ailenin çocuğu yetiştirme tarzı, gençlerin madde kullanmaya başlama nedenleridir. Madde kullanımına başlama yaşı da 13-14 yaşlarına kadar inmiş durumdadır ve alınan verilere göre madde kullanımının son yıllarda arttığı tespit edilmiştir” diye söyledi.

Sponsor
Önceki İçerikÇorum Milletvekili Salim Uslu TBMM Genel Kurulinda Söz Aldı
Sonraki İçerikGümrükten Otomobil Nasıl Satın Alınır? (e-ihale)
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz