-0.6 C
Sungurlu
16/03/2023
Sungurlu HaberleriGenelToplam 883 Belediye PARDUS’a Geçiş Yapmak İçin Talimat Aldı

Toplam 883 Belediye PARDUS’a Geçiş Yapmak İçin Talimat Aldı

- Google Reklamı -

ABD ile yaşanan gerilimden sonra, ülkece yıllardır istenen verimlerin bir anda ateşlenmesi hepimizi sevindirdi. Zira üretimin artması tüm ülke vatandaşlarının işine gelecekti. İşte onların adımları atılmaya da devam ediyor. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Erol Kaya, Ak Partili olan tüm Belediyelere tebligat göndererek bir an önce PARDUSişletim sistemini kullanmaya başlamalarını istedi.

883 Belediye Pardus İşletim Sistemine Geçecek

Milli İşletim Sistemi olarak bilinen Pardus ise bu konuda devlet tarafından da daha çok desteklenerek belediyelerde de kullanılması yakın zamanda sağlanacak.

Şuanda bu durum sadece Ak Partili Belediyeler için geçerli olduğu gibi, aynı davranışı diğer Belediyeler için de bekliyoruz. Açık konuşmak gerekirse hala pek çok devlet dairesinde aşırı eski bilgisayarlar ve Windows XP işletim sistemleri kullanılıyor.

- Advertisement -

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olan Erol Kaya, Ak Partili olan tüm Belediyelere tebligat göndererek bir an önce PARDUS işletim sistemini kullanmaya başlamalarını istedi. | Sungurlu Haberleri

ABD Mallarına Boykot Devam Ediyor

ABD menşeili olan pek çok ürün konusunda Türkiye karşılık vermeye devam ederken, eğer Pardus işletim sistemine tüm belediyeler geçiş yaparsa, yılda 8 milyar TL tasarruf edeceği tahmin ediliyor.

Belediyelere Giden Tebligatta Neler Var?

Maddeler arasında tabii ki en can alıcı nokta TÜBİTAK tarafından desteklenmiş ve geliştirilmeye devam eden Linuxtabanlı Pardus işletim sistemine geçiş maddesi bulunuyor. Bunun dışında tam 17 madde daha belediyelere gönderilerek bir an önce aksiyon alınması gerektiği bildirildi.

İşte o maddeler;

1-) Lisans ücreti ödemeyeceğiniz, yerli ve milli yazılımımız olan Pardus‘a geçiş yapmayan belediyelerimizin, lisans ücreti ödenen yabancı menşeili yazılımlar yerine ivedilik ile Pardus’a geçmeleri gerekmektedir. Bu konuda Tübitak ile birlikte uygulama tecrübeleri bulunan belediyelerden teknik destekler alınacağı gibi, ivedilik ile dönüşüm sağlanmalıdır.

- Google Reklamı -

2-) Elektronik cihazlar, bilgisayar, cep telefonları ve diğer teknolojik cihazlarda yerli üretim ve yerli marka tercihine özen gösterilmelidir.

3-) Tamir, bakım, imalat, ikmal, tesis ve tüm yapı alanlarında KİK ile ilgili tebliğler doğrultusunda yerli ve milli ürünler tercih edilmelidir. Yabancı ürünlerin alım zaruretinde ise ABD ürünlerinden kaçınılması gereklidir.

4-) Havale, EFT, kredi, Kambiyo ve benzeri işlemler tamamen TL cinsindengerçekleştirilmelidir. Belediyeler zorunlu olmadıkça döviz ile işlem yapmamalıdır.

5-) Yasal Mevzuat hükümleri ile cevaz verilse dahi, hiçbir şekilde yabancı para cinsinden sözleşme yapılmamalıdır.

6-) Belediye ve İştiraklerine ait sosyal tesis ve işletmelerde gıda – içecek ürünleri tamamen yerli olmalıdır.

7-) 4734 sayılı Kanunun 63.maddesi ve 2017/22 sayılı Başbakanlık Genelgesi; açık olarak ihale dokümanlarında ürünlerin niteliğine göre %15 oranına kadar yerli malı avantajı sağlanabileceği belirtilmekte, hatta bazı ürünler de %15 oranında yerli malı teklif eden isteklilere fiyat avantajı sağlanması zorunlu tutulmaktadır.

9-) Tasarruf tedbirlerine azami riayetedilmelidir.

10-) Hiçbir gerekçeyle binek aracı alım ve kiralaması yapılmamalı, mevcut hizmet araçlarının iş dışında kullanımı kesinlikle önlenmelidir.

11-) İhaleli işler kapsamında yüklenici tarafından kullanılacak, tedarik edilecek araç – cihaz veya ekipmanların da yukarıda belirtilen şartlarda olması sağlanmalıdır.

12-) Belediyelerce gerek STK ve gerekse farklı kurumlarla yürütülen ortak projelerde de bu hassasiyetlere yüksek oranda dikkat edilmelidir.

13-) Yeni hizmet binası yapım ve kiralaması ve var olan binaların zorunluluk içermeyen büyük tadilat ve tamiratı yapılmamalıdır.

14-) Acil ihtiyaç gerekmedikçe mobil cihazlarda yenilemeye gidilmemelidir.

15-) Belediye çalışanları, meclis üyelerive diğer kişilerle yurt dışına gezi içerikli seyahat programları yapılmamalıdır.

16-) Belediyelerimiz düzenledikleri programlarda eğlence türü etkinliklerden kaçınarak bu tür organizasyonlar yerine kültür sanat içeren etkinlikleri tercih edilmelidir.

Takip Edin

20,356BeğenenlerBeğen
10,683TakipçilerTakip Et
732TakipçilerTakip Et
1,670AboneAbone Ol
TRY - Türk Lirası
USD
18,9739
EUR
20,2399
GBP
22,8924
RUB
0,2523
CNY
2,7559
JPY
0,1421

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerikler korunmaktadır!