Teknoloji ve Otomotiv Alanında Gümrük Vergisi Kaldırıldı

Yurt dışından alış veriş yapan son kullanıcıların en büyük dertlerinden bir tanesi olan gümrük vergisiartık belirlenen alanlarda ve kategorilerde alınmayacak. Burada bizi en çok ilgilendiren kısmın ise teknoloji kategorisinin de içinde yer alması.

Abone Ol

Teknoloji Alanındaki Tüm Ürünler Artık Gümrüksüz

Burada önemli bir soru işaretimiz var; Teknolojialanında yurt dışından bir alışveriş yaparken yüksek ücretlerden dolayı gümrüğe takılıyor ve vergisini ödememiz konusunda kargo firmaları iletişime geçiyordu. Şimdi teknoloji alanında herhangi bir ürünü dilediğiniz fiyattan kolaylıkla getirebileceksiniz. Ancak yine içeriği yasak olan ürünler yine gümrüğe takılacak.

Mesela 500 gram üstü drone siparişi verdiğinizde bu sefer fiyattan dolayı değil, içerikten dolayı gümrükte kalacaksınız. O yüzden bu aradaki ince çizgiyi iyi tutturmak lazım. Hatırlarsanız bir kaç ay öncesine kadar gümrük vergisi 30 euronun üstünde olan tüm ürünlere uygulanmaya başlanmıştı. Teknoloji kategorisinden vergi alınmıyor olması ise gerçekten müthiş bir haber.

Yurt dışından alış veriş yapan son kullanıcıların en büyük dertlerinden bir tanesi olan gümrük vergisiartık belirlenen alanlarda ve kategorilerde alınmayacak. Burada bizi en çok ilgilendiren kısmın ise teknoloji kategorisinin de içinde yer alması. | Sungurlu Haber

2022 Yılına Kadar Serbest

Alınan karara göre otomotiv, teknoloji, OLED göstergeler, LCD modüller, elektrik iletkenleri, fiber optik ürünler, elektronik devre kartları, yeniden şarj edilebilir lityum polimer bataryalar, endüstriyel robot ürünleri, cep telefonu görüntüleme sistemleri ve optik sürücü içeriklerinin hiç birisinden 2022 yılına kadar vergi alınmayacak.

Mesela bu karar öncesinde yurt dışından 2000 TL’ye laptop satın almıştınız. Bu ürün gümrüğe takıldıktan sonra 30 Euro üstü olduğu için ortalama 300 – 400 TL civarında bir vergi ücreti çıkıyordu. Şimdi bu vergiyi ödemeden rahatlıkla alışverişlerimizi gerçekleştirebileceğiz.

Söz konusu bu durum İthalat Rejimi Kararına Ek Karar adı altında Bakanlar Kurulu Kararı ile mükerrer Resmi Gazete‘de yayınlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. Bu haberden sonra artık yurt dışından alışveriş yapacak olan kullanıcılar için yeni bir sayfa açıldı diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz