-0.6 C
Sungurlu
26/05/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiTarihin İlk Kara Delik Fotoğrafı Paylaşıldı

Tarihin İlk Kara Delik Fotoğrafı Paylaşıldı

- Google Reklamı -

Bilim Adına Milat Değerinde Gelişme

ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlik şu an itibari ile devam ediyor. Etkinliğin ilk dakikalarında paylaşılan fotoğraf ile kara delik bilmecesi de çözülmüşe benziyor. Bilim adamlarının 10 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştıkları bu kara delik projesi, nihayetinde tüm insanlığa bu kara delik fotoğrafını sunuyor.

Esasen görüntü çok fazla bilgi vermiyor ancak fotoğrafı önemli kılan şeyin tamamen gerçek olması. Daha önce kara deliğe ait olduğu düşünülen ya da kara delik adı ile gördüğümüz tüm fotoğraflar, tamamen bilgisayar simülasyonları tarafından oluşturulmuş tahmini görsellerdi. Paylaşılan yeni fotoğraf ise, kara deliğin ta kendisi.

Bilim dünyasının heyecanla beklediği Event Horizon - Olay Ufku Teleskobu Projesi etkinliği bugün itibari ile gerçekleştiriliyor. Etkinliğin merakla beklenen tarihin ilk kara delik fotoğrafı ise nihayet paylaşıldı. | Sungurlu Haberleri

- Advertisement -

Massive 87 Galaksisine ait olan bu kara delik, esasen galaksinin çekirdeğini oluşturuyor. Etkinlikte verilen bilgilere göre bu kara delik, galaksimizden 55 milyon ışık yılı uzakta. Kara deliğin sahip olduğu çapın ise 100 milyar kilometre olduğu belirtiliyor.

Paylaşılan görselin ortasında görünen siyah nokta kara deliğin kendisi. Etrafında görünen kırmızı ve sarı alanlar ise saat yönünde dönen gazlar, tozlar ve yıldızlar topluluğu. 100 yıl önce Albert Einstein tarafından ortaya atılan kara delik teorisinin, günümüzde bu şekilde kanıtlanıyor olması, bilim adına heyecan verici bir gelişme. Öyle ki bilim adamları, fotoğraftan öncesi ve sonrası olarak bilimin ayrılabileceğini iddia ediyor.

Toplam 44 Milyon Euro fonlama ile gerçekleştirilen bu araştırmaya 40 farklı ülke ve 200 civarı farklı milletten bilim adamı katılmış. Konu hakkında çalışmalar sürdürülmeye devam edilecek ve kara deliğin gizemli yanları çok daha rahat şekilde açıklanabilecek.

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
19,6071
EUR
21,3912
GBP
24,5715
RUB
0,2533
CNY
2,8210
JPY
0,1455

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu