-0.6 C
Sungurlu
27/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemSungurlu’da, Yeşilay’ın Kuruluşunun 100.Yılı Etkinliği

Sungurlu’da, Yeşilay’ın Kuruluşunun 100.Yılı Etkinliği

- Google Reklamı -

Yeşilay Sungurlu İlçe Temsilciliği tarafından “Yeşilay Haftası” kapsamında, Endüstri ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine 1 No’lu Aile Sağlığı Merkezi hekimi Dr. Ahmet Birkan Karaman tarafından alkol, sigara, uyuşturucu ve internet bağımlılığı konulu seminer verdirildi.

5 Mart 1920 yılında Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından kurulan ve kuruluşunun 100.Yılını kutlayan Türkiye Yeşilay Cemiyeti adına Sungurlu’da düzenlenen konferansa, aziz şehitlerimize saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlandı.
Endüstri Meslek Lisesi konferans salonunda düzenlenen ve 1 No Aile Sağlığı Merkezi hekimi Dr. Ahmet Birkan Karaman tarafından Selahattin Aslantaş ile birlikte okulda görevli öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Yeşilay ilçe temsilcisi Ecz. Bekir Sami Ünsal’ın açılış konuşmasını yaptığı konferansta, “Toplumda gelişen her kötülüğün ardında, bir düşman eli vardır” diyerek başladığı konuşmasında, Yeşilay’ın kuruluş amacı, vizyonu, misyonu ve faaliyetlerini anlattı.
Konferans sunucusu Dr. Ahmet Birkan Karaman ise, salonda bulunan öğrencilere slayt gösterimi ile sunum yaptığı konferansta; sigara, alkol, uyuşturucu madde ve son yıllarda gittikçe yaygınlaşan internet bağımlılığından ve bağımlılığa iten sebeplerden bahsetti.
Dr. Karaman ‘Sigara, alkol, uyuşturucu maddelerin ilk kullanımda, kafa bulma ve aldatıcı bir keyf etkisi yaptığından söz ederek; zamanla kullanıcıların bu aldıkları maddelere bağımlı hale geldiklerinden dolayı, aynı etkiyi görmek için gittikçe artan miktarlara ihtiyaç duyacak hele gelmekte ve böylece de bu madde bağımlısı kişiler yaptıkları doz aşımları nedeniyle vücut direncine bağlı olarak günün birinde mutlaka zehirlenmekte ve bunun sonucunda da, hem başkalarının hayatını tehlikeye atmakta hem de hayatlarını kaybetmektedirler’ dedi.

- Advertisement -

Dr. Ahmet Birkan Karaman öğrencilere verdiği konferansta “Madde bağımlılığının, suç örgütlerinin ilgi duyduğu ve beslendiği bir alan olduğunu, Bonzai ve diğer uyuşturucuların pazarlanması hususunun en mühim nedenlerinin başında, tamamen dış kaynaklı şer odakların yani düşman güçlerin kontrolünde olan bir durum olması nedeniyle bu konunun Milli Güvenlik boyutunun da olduğuna vurgu yaptı.
Ayrıca “Türkiye’de ve dünyada hızla tütün, alkol ve uyuşturucu madde alım oranları hızla artmakta olduğunu, maddeye başlama yaşları gittikçe düşmekte olduğunu, diğer bağımlılıklar gibi kumar illeti ve İnternet bağımlılığının da kişiye, aileye ve topluma psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlara yol açmakta olduğundan söz etti.
Sözlerine devamla ‘Bağımlılık kişinin tüm yaşamını yani bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını menfi olarak etkiler. Toplumun felaketi sayılabilecek bağımlılıkları engellemek; ancak, başta aile ve okul ortamı olmak üzere tüm toplumun seferber edildiği akılcı bir mücadele programıyla mümkün olabilir ’dedi.
Aile Sağlığı Merkezi hekimi Dr. Ahmet Birkan Karaman’a İlçe Emniyet Müdürü İrfan Korkmaz tarafından plaket takdim edildi.
Yeşilay ilçe temsilcisi Ecz. Bekir Sami Ünsal bu etkinliğimizde, yakın ilgileri ve temsilciliğimize ve Dr. Ahmet Birkan Karaman’a Onur Belgesi takdim etme nezaketinde bulunan okul müdürü Selahattin Aslantaş’a şükranlarımızı iletiyoruz diye söyledi.

TRY - Türk Lirası
USD
27,3311
EUR
28,8793
GBP
33,2049
RUB
0,2871
CNY
3,7460
JPY
0,1835

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu