-0.6 C
Sungurlu
07/06/2023
Sungurlu HaberleriGündemSUNGURLU’DA SÜRÜ YÖNETİMİ ELEMANI KURSU AÇILDI

SUNGURLU’DA SÜRÜ YÖNETİMİ ELEMANI KURSU AÇILDI

- Google Reklamı -

Sungurlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi, işsizliğin azaltılması, çobanlığın daha cazip hale getirilmesi amacıyla Halk Eğitim Müdürlüğü ve Çorum Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin ortak çalışması ile Sürü Yönetimi Elemanı kursu açıldı.

Açılan sürü yönetim elemanı kursuna; Çorum Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, İlçe Müdürü Hicabi Berişbek, Çorum İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Birol Alanbay, Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya Sungurlu Ziraat Odası Başkanı Ramazan Kelepircioğlu, Sungurlu Çiftçi Malları Koruma Başkanı Seyfi Erayhan ve Eski Oda Başkanları ile birlikte ziyarette bulundu.
Sungurluda Özel Veteriner Hekim olarak görev yapan Çağlar Gedik tarafından 14 gün boyunca toplam 104 saat verilecek olan eğitimde kursiyerlere; merada hayvan bakımı, sürü yöneticiliğinde güvenlik, küçükbaş hayvanlarda kayıt, küçükbaş hayvanların beslenmesi ve beslenme hastalıkları, ıslah, barınak ortamı, koyun ağılı, keçi ağılı kurabilme, koyun ve keçi ırkını seçebilme, sağım yapabilme, süt verimi ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruyabilme konuları anlatılacak.
İlki 55 kişi ile açılan ve 29 Ocak 2020 tarihinde bitecek olan kursun ikincisi için müracatlar İlçe Halkeğitim Müdürlüğünde devam ediyor.

AMACIMIZ BİLİNÇLİ HAYVANSAL ÜRETİM

Toplantıda Sürü yönetimi elemanı yetiştirmenin önemine vurgu yapan İl Müdürü Sarı, “Sungurlu ilçemiz mera kapasitesi ve küçükbaş hayvan varlığı bakımndan önemli bir yerdedir. Sungurluda çobanlığı cazibeli bir meslek haline getirmek ve bu sayede kırsal alanda vasıflı ve kayıtlı yeni bir istihdam ortamıza büyük katkı sağlayacaktır. Bunun yanında meraların bilinçli kullanılması ve korunmasına doğrudan katkı sağlamak, küçükbaş hayvanlardan elde edilen verimi artırmak ve ülke ekonomisine sağladığı katkıyı arzu edilen düzeye ulaştırmak, bakım ve besleme standardını yükselterek küçükbaş hayvan refahını sağlamak, Ülkemizde küçükbaş hayvan varlığını artırmak ve teknolojik gelişmelere paralel olarak yeni üretim metotlarının uygulanmasını temin etmek amaçlarımız arasındadır” dedi.
Sarı, “Daha önce Çorum merkezde şimdi de Sungurlu ilçemize açılan bu kursun hayırlı olmasını diliyorum. Talep olduğu sürece Çorumun tüm İlçelerinde sürü yönetim elemanı kursu açabiliriz. Kursların açılmasında katkısı olan herkese teşekkür eder, çobanlarımıza da çalışmalarında başarılar dilerim. “dedi.

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
23,2126
EUR
24,8351
GBP
28,8818
RUB
0,2831
CNY
3,2557
JPY
0,1657

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu