-0.6 C
Sungurlu
25/09/2023
Sungurlu HaberleriEğitimSungurlu Ecdat Işığında Yürüyor

Sungurlu Ecdat Işığında Yürüyor

- Google Reklamı -

Sungurlu ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla “Sungurlu Ecdat Işığında Yürüyor” projesini başlattı.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Eryiğit, “Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapması ve binlerce yıllık bir geçmişe sahip olması nedeniyle ülkemiz, çok çeşitli kültürel özelliklere sahiptir. Kültür ve medeniyetler beşiği olan ülkemizin hemen hemen her yöresinde, estetik bakımdan göz kamaştıran farklı oyunlara, giysilere, müziklere ve el sanatlarına rastlanır. Bu da yurdumuzun kültürel alandaki zenginliğinin bir göstergesidir” dedi.
Eryiğit, “Sahip olduğumuz bu kültürel zenginlik tabi ki kültürel bir birikimin kültürel bir değerin sonucudur. Anadolu coğrafyası bağrında bu kültürel zenginliği oluşturan sayısız değer yetiştirmiştir. Neredeyse her alanda sahneye çıkan bu değerler hem kendi yaşadığı zaman diliminde hem de günümüze kadar gelen süreçte bir değer olarak kalmayı başarmışlardır. Siyasi, askeri, bilim, sanat, mimari, edebiyat gibi birçok alanda etkisini hissettiren bu değerler üzerimizde halen çok büyük tesirler bırakmışlardır. Bir ulusun oluşmasında, büyümesinde, tarihsel zenginlik kazanmasında, etkisini kuşaklara aktarabilmesinde, çevre kültürleri etkilemesinde önemli rol oynayan bu değerlere gerekli ilgi ve saygıyı gösterebilmek bize düşen önemli sorumluluklarımızdan biri olmalıdır” dedi.
Eryiğit, istiyoruz ki; Anadolu’nun sahip olduğu bu değerlerimizi anlayalım ve anlatalım. Anadolu değerli insanlar diyarıdır. Her bölgesinde yetişmiş ve topluma etki yapmış bu büyük insanlarımızı araştıralım ve onları anlayarak oluşturdukları eşsiz etkileri ruhumuzda yaşayalım. Projemiz kapsamında önem verdiğimiz nokta da budur. Gençlerimizle birlikte bu değerlerimizi en iyi şekilde anlayıp, önce kendimizde daha sonra da gelecek nesillere aktarmada çıkarımlarda bulunalım” diye konuştu.

<p>Sungurlu ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla “Sungurlu Ecdat Işığında Yürüyor” projesini başlattı.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Eryiğit, "Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapması ve binlerce yıllık bir geçmişe sahip olması nedeniyle ülkemiz, çok çeşitli kültürel özelliklere sahiptir. Kültür ve medeniyetler beşiği olan ülkemizin hemen hemen her yöresinde, estetik bakımdan göz kamaştıran farklı oyunlara, giysilere, müziklere ve el sanatlarına rastlanır. Bu da yurdumuzun kültürel alandaki zenginliğinin bir göstergesidir" dedi.
Eryiğit, "Sahip olduğumuz bu kültürel zenginlik tabi ki kültürel bir birikimin kültürel bir değerin sonucudur. Anadolu coğrafyası bağrında bu kültürel zenginliği oluşturan sayısız değer yetiştirmiştir. Neredeyse her alanda sahneye çıkan bu değerler hem kendi yaşadığı zaman diliminde hem de günümüze kadar gelen süreçte bir değer olarak kalmayı başarmışlardır. Siyasi, askeri, bilim, sanat, mimari, edebiyat gibi birçok alanda etkisini hissettiren bu değerler üzerimizde halen çok büyük tesirler bırakmışlardır. Bir ulusun oluşmasında, büyümesinde, tarihsel zenginlik kazanmasında, etkisini kuşaklara aktarabilmesinde, çevre kültürleri etkilemesinde önemli rol oynayan bu değerlere gerekli ilgi ve saygıyı gösterebilmek bize düşen önemli sorumluluklarımızdan biri olmalıdır" dedi.
Eryiğit, istiyoruz ki; Anadolu’nun sahip olduğu bu değerlerimizi anlayalım ve anlatalım. Anadolu değerli insanlar diyarıdır. Her bölgesinde yetişmiş ve topluma etki yapmış bu büyük insanlarımızı araştıralım ve onları anlayarak oluşturdukları eşsiz etkileri ruhumuzda yaşayalım. Projemiz kapsamında önem verdiğimiz nokta da budur. Gençlerimizle birlikte bu değerlerimizi en iyi şekilde anlayıp, önce kendimizde daha sonra da gelecek nesillere aktarmada çıkarımlarda bulunalım" diye konuştu.</p>
<p>
“ Yüzyıllardır birçok kültüre beşiklik etmiş Anadolu. Coğrafyasında yetiştirdiği bu eşsiz insanlarla Dünya kültürüne yön vermiş Anadolu. Saymakla bitmez zenginliğini. Değerlerini yazmakla bitmez. Övünmek tabi ki güzel ama en önemlisi onları iyi anlamak ve nesiller boyunca bıraktıkları zenginliklere sahip çıkıp sonra ki nesillere aktarabilmektir diyen Eryiğit, "Gelişen teknolojiyle birlikte öğrencilerimiz özellikle sinema ve internette sanal kahramanlarla karşılaşmakta ve kendilerini onlarla özdeşleştirmektedir. Öğrencilerimiz siyasi, ilmi, askeri ve mizahi alanda iz bırakmış olan Türk büyüklerini yeterince tanımamaktadır. İşte bu projeyle beraber her okulumuz o ayın Türk Büyüğü ile ilgili hazırlıklar yaparak bir alan oluşturacak ve bu alanda görsel işitsel olarak tanıtım yapılacaktır. Okul Müdürleri ile toplantı yapılarak bu yılki isimler belirlenmiştir. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında da devam etmesi planlanan çalışmada kişiler ilçemizde görev yapan öğretmenlerin tamamının online ortamda görüşü alınarak tespit edilecektir" dedi.
Proje kapsamında Ocak ayında Mevlana, Mart ayında Mehmet Akif Ersoy, Nisan ayında Necip Fazıl Kısakürek ve Mayıs ayında da Fatih Sultan Mehmet tanıtılıp anılacak. Ayrıca her ay bir okul; o ayın Türk Büyüğü nü detaylı bir şekilde hazırlayarak genel bir sunum yapacak. Dolayısıyla tüm okullarda öğrencilerin o ay içerisinde bir Türk Büyüğünü daha detaylı tanıma şansını bulacak. Proje, 2018/2019 eğitim öğretim yılında diğer Türk Büyükleri ile yoluna devam edecek.</p> | Sungurlu Haberleri
“ Yüzyıllardır birçok kültüre beşiklik etmiş Anadolu. Coğrafyasında yetiştirdiği bu eşsiz insanlarla Dünya kültürüne yön vermiş Anadolu. Saymakla bitmez zenginliğini. Değerlerini yazmakla bitmez. Övünmek tabi ki güzel ama en önemlisi onları iyi anlamak ve nesiller boyunca bıraktıkları zenginliklere sahip çıkıp sonra ki nesillere aktarabilmektir diyen Eryiğit, “Gelişen teknolojiyle birlikte öğrencilerimiz özellikle sinema ve internette sanal kahramanlarla karşılaşmakta ve kendilerini onlarla özdeşleştirmektedir. Öğrencilerimiz siyasi, ilmi, askeri ve mizahi alanda iz bırakmış olan Türk büyüklerini yeterince tanımamaktadır. İşte bu projeyle beraber her okulumuz o ayın Türk Büyüğü ile ilgili hazırlıklar yaparak bir alan oluşturacak ve bu alanda görsel işitsel olarak tanıtım yapılacaktır. Okul Müdürleri ile toplantı yapılarak bu yılki isimler belirlenmiştir. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında da devam etmesi planlanan çalışmada kişiler ilçemizde görev yapan öğretmenlerin tamamının online ortamda görüşü alınarak tespit edilecektir” dedi.
Proje kapsamında Ocak ayında Mevlana, Mart ayında Mehmet Akif Ersoy, Nisan ayında Necip Fazıl Kısakürek ve Mayıs ayında da Fatih Sultan Mehmet tanıtılıp anılacak. Ayrıca her ay bir okul; o ayın Türk Büyüğü nü detaylı bir şekilde hazırlayarak genel bir sunum yapacak. Dolayısıyla tüm okullarda öğrencilerin o ay içerisinde bir Türk Büyüğünü daha detaylı tanıma şansını bulacak. Proje, 2018/2019 eğitim öğretim yılında diğer Türk Büyükleri ile yoluna devam edecek.

TRY - Türk Lirası
USD
27,2113
EUR
28,9466
GBP
33,2882
RUB
0,2833
CNY
3,7223
JPY
0,1831

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu