-0.6 C
Sungurlu
01/10/2023
Sungurlu HaberleriGündemSungurlu Devlet Hastanesinde Hacamat Tedavisi Başladı

Sungurlu Devlet Hastanesinde Hacamat Tedavisi Başladı

- Google Reklamı -

Usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde bu yöntemlerle ilgili yönetmelik resmi gazetede yayınlanmış, bu yönetmeliğe göre bakanlık tarafından yalnızca hekimlere ve sadece kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine yetki verilmiştir diyen Sungurlu Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Fatma Özak Batıbay, “Geleneksel ve tamamlayıcı tıp” fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir.
Konvansiyonel tıbbın dallara ayrılarak vücudun her sistemini ayrı uzmanlık alanı içinde ele alması ve tedavi etmesine karşılık geleneksel ve tamamlayıcı tıp insana bütünsel bir bakışla onu akıl, ruh, beden, enerji ve çevresel faktörlerle değerlendirir” dedi.

– KUPA UYGULAMASI

Kupa uygulaması başta akupunktur noktaları olmak üzere vücuttaki çeşitli bölgelere vakum uygulanarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Genel olarak iki çeşit kupa uygulaması vardır;
1- Kuru Kupa Uygulaması: Vücutta belirlenen noktalara kısa, orta ve uzun süreli (10 dakikayı geçmemekte) cam, bambu, ya da tek kullanımlık plastik kupalarla vakumlama uygulanarak yapılan tedavi çeşididir.
2- Yaş Kupa Uygulaması: Kuru kupa uygulamasına ilaveten deriye küçük, yüzeysel ve ince çizikler atılarak bir miktar kan çıkarılarak uygulanan tedavi yöntemidir. Tedavi esnasındaki kesiler yüzeyel olduğu için iyileşme sonrasında iz kalmamaktadır.
Kupa tedavisi hangi durumlarda uygulanabilir?
Kupa uygulaması aşağıdaki rahatsızlıklarda ve ilişkili olabilecek alanlarda tedaviyi destekleyici yöntem olarak kullanılır.
• Organik bir rahatsızlığı tanımlanmayan hastalarda bağışıklık sistemini güçlendirme.
• Fibromiyalji sendromu
• Romatizmal hastalıklara ait kronik ağrı, eklem hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu, yorgunluk gibi durumlar.
• Kas-iskelet sistemi mekanik ağrıları
• Diz ağrısı (osteoartrit vb.)
• Migren ve gerilim tipi baş ağrısı gibi organik olmayan baş ağrıları
• Organik olmayan uyku bozuklukları
• Sindirim sistemi hastalıklarına ait bulantı, kusma, kabızlık gibi durumlar
• Nevraljilere bağlı ağrılar

GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP YÖNTEMLERİ’NDEN HERHANGİ BİRİNİ YAPTIRMAYA GİTTİĞİNİZ BİR MERKEZDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

1. Uygulama yaptıracağınız yerin bakanlık tarafından verilmiş izin belgesinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
2. Uygulamayı yapacak kişinin hekim/diş hekimi olduğundan emin olmalısınız.
3. Uygulamayı yapacak hekimin uygulama ile ilgili bakanlık tarafından imzalanıp onaylanmış sertifikasının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Uygulamanızı sadece bakanlık tarafından onaylanmış sertifikası olan hekimlere yaptırmalısınız.

TRY - Türk Lirası
USD
27,4131
EUR
29,0207
GBP
33,4358
RUB
0,2797
CNY
3,7579
JPY
0,1835

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu