Sungurlu Devlet Hastanesinde Hacamat Tedavisi Başladı

Sponsor

Usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde bu yöntemlerle ilgili yönetmelik resmi gazetede yayınlanmış, bu yönetmeliğe göre bakanlık tarafından yalnızca hekimlere ve sadece kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine yetki verilmiştir diyen Sungurlu Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Fatma Özak Batıbay, “Geleneksel ve tamamlayıcı tıp” fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir.
Konvansiyonel tıbbın dallara ayrılarak vücudun her sistemini ayrı uzmanlık alanı içinde ele alması ve tedavi etmesine karşılık geleneksel ve tamamlayıcı tıp insana bütünsel bir bakışla onu akıl, ruh, beden, enerji ve çevresel faktörlerle değerlendirir” dedi.

– KUPA UYGULAMASI

Kupa uygulaması başta akupunktur noktaları olmak üzere vücuttaki çeşitli bölgelere vakum uygulanarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Genel olarak iki çeşit kupa uygulaması vardır;
1- Kuru Kupa Uygulaması: Vücutta belirlenen noktalara kısa, orta ve uzun süreli (10 dakikayı geçmemekte) cam, bambu, ya da tek kullanımlık plastik kupalarla vakumlama uygulanarak yapılan tedavi çeşididir.
2- Yaş Kupa Uygulaması: Kuru kupa uygulamasına ilaveten deriye küçük, yüzeysel ve ince çizikler atılarak bir miktar kan çıkarılarak uygulanan tedavi yöntemidir. Tedavi esnasındaki kesiler yüzeyel olduğu için iyileşme sonrasında iz kalmamaktadır.
Kupa tedavisi hangi durumlarda uygulanabilir?
Kupa uygulaması aşağıdaki rahatsızlıklarda ve ilişkili olabilecek alanlarda tedaviyi destekleyici yöntem olarak kullanılır.
• Organik bir rahatsızlığı tanımlanmayan hastalarda bağışıklık sistemini güçlendirme.
• Fibromiyalji sendromu
• Romatizmal hastalıklara ait kronik ağrı, eklem hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu, yorgunluk gibi durumlar.
• Kas-iskelet sistemi mekanik ağrıları
• Diz ağrısı (osteoartrit vb.)
• Migren ve gerilim tipi baş ağrısı gibi organik olmayan baş ağrıları
• Organik olmayan uyku bozuklukları
• Sindirim sistemi hastalıklarına ait bulantı, kusma, kabızlık gibi durumlar
• Nevraljilere bağlı ağrılar

GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP YÖNTEMLERİ’NDEN HERHANGİ BİRİNİ YAPTIRMAYA GİTTİĞİNİZ BİR MERKEZDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

1. Uygulama yaptıracağınız yerin bakanlık tarafından verilmiş izin belgesinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
2. Uygulamayı yapacak kişinin hekim/diş hekimi olduğundan emin olmalısınız.
3. Uygulamayı yapacak hekimin uygulama ile ilgili bakanlık tarafından imzalanıp onaylanmış sertifikasının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Uygulamanızı sadece bakanlık tarafından onaylanmış sertifikası olan hekimlere yaptırmalısınız.

Sponsor
Sponsor
Önceki İçerikBaşkan Şahiner Yargıya Başvurdu
Sonraki İçerikEn Çok Kitap Okuyan 117 Öğrenci Ödüllendirildi
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz