-0.6 C
Sungurlu
23/09/2023
Sungurlu HaberleriGündem“SUNGURLU BEYAZI” COĞRAFİ İŞARET ALIYOR

“SUNGURLU BEYAZI” COĞRAFİ İŞARET ALIYOR

- Google Reklamı -

Sungurlu Belediyesi’nin girişimleriyle ilçemiz Ayağıbüyük köyünde yetişen ve “Sungurlu Beyazı” olarak ün kazanmış üzüm cinsi coğrafi işaret alıyor.

Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, Sungurlu’da coğrafi işaretli hiçbir ürünün bulunmaması nedeniyle bu konuda bir çalışma başlatılmasını istedi.


Bunun üzerine “Tokmak Köfte”, ”On Dilim Kavun” ve “Sungurlu Beyazı” diye geçen üzüm cinsi üzerine yoğunlaşan Belediye Başkan Yardımcısı Sakine Sarıyüce, konuyla ilgili Sungurlu’nun sevilen ve tanınan ismi Selahattin Ambarkütük ile görüştü. Görüşmenin üzerine “Sungurlu Beyazı” olarak bilinen ve Ayağıbüyük köyünde yetişen üzüm cinsine coğrafi işaret alınması için girişimlerde bulunularak gerekli çalışmalar yapıldı.

- Advertisement -


“Sungurlu Beyazı” Sungurlu’nun ilk coğrafi işaretli ürünü olmaya aday olduğunu söyleyen Selahattin Ambarkütük, “Sayın Başkanımızın Sungurlu’muz adına hassasiyetini bilmeyen yoktur. Bahsetmiş olduğumuz bu üzümümüz İngiltere’de uluslararası bir yarışmada ödül alan bir üzüm. Çok kıymetli bir üzüm ve yok olmaya terkedilemezdi. Sayın başkanlarıma ilgileri için çok teşekkür ederim.” diye konuştu.
Selahattin Ambarkütük, ziyaret esnasında Başkan Abdulkadir Şahiner’e ve Başkan Yardımcısı Sakine Sarıyüce’ye teşekkür için yanında getirdiği üzüm fidanlarını hediye etti.

TRY - Türk Lirası
USD
27,1727
EUR
28,9981
GBP
33,2567
RUB
0,2822
CNY
3,7235
JPY
0,1833

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu