Sungurlu Belediyesi Mantar Zehirlenmelerine Karşı Uyardı

Sponsor

Mantarda doğru bilinen yanlışlar

İçinde bulunulan mevsim itibariyle doğada kendiliğinden yetişen mantarların tüketiminin artabilir ve dolayısıyla zehirlenmelerin meydana gelebilir. Bu sebeple türü bilinmeyen mantarların yenilmemesi önem arz etmektedir. Halk arasında bilinen “-Zehirli mantar gümüş kaşıkla kaynatılırsa kaşık kararır -Sirkeli,tuzlu suda kaynatmak mantarın zehrini ortadan kaldırır -Pişirilen mantarın zehri kaybolur -Mantar yoğurt ile yenirse zehirlemez -Kurutulmuş mantar zehirlemez -Çayırda yetişen mantar zehirlemez -Koparılınca mantarın rengi değişmezse zehirsizdir, iç kısım mavileşirse zehirlidir -Salyangozlar zehirli mantarı yemez -Ağaç üstündeki mantarlar zehirlemez”gibi söylemler yanlıştır. Doğada kendiliğinden yetişen mantarların zehirli veya zehirsiz olduğunu anlamak mümkün değildir.

Bazı vatandaşlarımız yakından bildikleri ve yıllardır doğadan toplayarak yedikleri mantar türlerinin zehirlemediğini söyler. Ama bu mantarları ne kadar tanırsak tanıyalım doğada genetiği değişmiş ve zehirleyici özellik kazanmış olabilir. Ayrıca aynı tür mantarlar bir bölgede zehirleyici olmazken başka bir bölgede zehirleyici olabilir. Bu nedenle ambalajlı kültür mantarları dışındakiler kesinlikle tüketilmemelidir.

Sponsor
Sponsor
Önceki İçerikKoyunları Otlatırken Kayıplara Karıştı
Sonraki İçerikKaybolan Çoban Arazide Ölü Bulundu
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz