Şehit Polis Fethi Sekin ve Mübaşir Musa Can Anıldı

Geçen yıl 5 Ocak’ta PKK’lı iki terörist, İzmir Adliyesi’ne yönelik bombalı araç ve uzun namlulu silahlarla saldırıda bulundu. Bu sırada silahını çekip son mermisine kadar teröristlerle kahramanca çatışan Fethi Sekin, kurşununun bitmesi üzerine vurularak şehit oldu. Ayrıca, seken kurşunlardan birisinin isabet etmesiyle adliye çalışanı mübaşir Musa Can da şehit oldu. Geçen yıl binlerce kişinin katılımıyla son yolculuklarına uğurlanan şehitler için bu yıl anma töreni düzenlendi.

Abone Ol

BELGESELLER AĞLATTI

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün Fethi Sekin için hazırladığı sunum yapıldı, ardından da olaya dair belgesel yayınlandı. Belgeselin hazırlanmasına, Fethi Sekin ile Musa Can’ın şehit düşmesinin ardından geçen nisan ayında yapımına başlandı ve 8 ay sürdü. Anadolu Sinemacılar ve Televizyoncular Meslek Birliği (ASİTEM) desteğiyle hazırlanan C Kapısı belgeselinde, adliye çalışanı polis memuru ve amirlerinden oluşan 15 kişi ile röportaj yer aldı. 5 Ocak gününün nasıl başladığı, Musa Can ve Fethi Sekin’in o gün ne yaptıkları, saldırı sırasında şehit olma anları, haklarındaki etkili anılardan oluşan bölümün yer aldığı belgesel, birlik mesajıyla sona erdi.

TÜRKÜYÜ BENGÜ SESLENDİRDİ
 Belgeselde ayrıca, şehit polis Fethi Sekin için hazırlanan türkünün klibi de gösterildi. Klipte türküyü, 15 adliye çalışanı, TRT solisti Özlem Üngör ile şarkıcı Bengü seslendirdi. Belgeselin gösterimi sırasında anma törenine katılanların gözyaşı döktükleri görüldü.
İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, “Görüntüler her şeyi anlatıyor. Hainlerin planı büyük bir katliam yapmaktı. Kahraman Fethi kardeşimiz başta olmak üzere güvenlik güçlerimiz onları yok etti. Şehit verdik, her ikisi de çok sevilen kişilerdi. Terörünün hedefi birliğimiz, kardeşliğimiz ve tüm milletimizdir. Saldırıdan sonra bütün İzmir, Türkiye kenetlendik. Vatan hainlerine hiçbiri zaman geçit vermeyeceğiz” dedi.

BİNA ÖNÜNDE HEYKELİ AÇILDI
Törenden sonra, İzmir Adliyesi’ndeki, olayla ilgili fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve beraberindekiler, ardından bina önünde, olay yerinde yaptırılan Fethi Sekin heykelinin açılışını gerçekleştirdi.Heykelin üzerine örtülü olan Türk bayrağını, şehit polis memuru Fethi Sekin’in babası Mehmet Zeki Sekin açtı. Baba Sekin’in yaptığı kısa konuşmadan sonra tören sona erdi.
Bazı vatandaşlar ise şehit polis memuru Fethi Sekin’in şehit düştüğü yere Türk bayrağı dikip, karanfil bıraktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz