-0.6 C
Sungurlu
16/03/2023
Sungurlu HaberleriGündemSarı, Sungurlulu Üreticilerle Bir Araya Geldi

Sarı, Sungurlulu Üreticilerle Bir Araya Geldi

Çorum İl Gıda ve Tarım Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı, Sungurlulu üreticilerle bir araya geldi.

- Google Reklamı -

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şevket Avcı ve Sungurlu Ziraat Odası Başkanı Dursun Karaderili’nin eşlik ettiği ziyaretlerde Sarı, Sungurlu’nun en uzak köyleri olan Çayan, Asayiş ve Kalender Köylerinde üreticilerle buluştu.
Ziyaretlerde üretimde yaşanan sorunlar hakkında çiftçilerden bilgi alan Sarı, dünyada ve Türkiye’de geleneksel tarım tekniklerinin rafa kalktığını kaydederek, tüm dünya tarafından kabul edilen modern tarım tekniklerini uygulamaya geçirilmesi gerektiğini söyledi.
İnsan işgücü ile yapılan birçok işin artık makineler ile daha az maliyetle yapılabildiğini, minimum maliyet ve maksimum verim için modern teknikleri uygulamanın önemli olduğunu kaydeden Sarı, ayrıca Sungurlu’da kavun üretiminin yoğun olduğunu ve yöreye özgü çeşitlerin yaygınlaştırılarak tanıtımının yapılması gerektiğine değindi.

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şevket Avcı ve Sungurlu Ziraat Odası Başkanı Dursun Karaderili’nin eşlik ettiği ziyaretlerde Sarı, Sungurlu’nun en uzak köyleri olan Çayan, Asayiş ve Kalender Köylerinde üreticilerle buluştu. | Sungurlu Haberleri
Asayiş Köyünde küçükbaş hayvancılık işletmesinde de incelemelerde bulunan Orhan Sarı, İşletme sahibi Cafer Harputlu’ dan işletme hakkında bilgi aldı.
İşletmenin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Hayvan Gen Kaynaklarının Korunması amacıyla ıslah programı kapsamında oluşturulan akkaraman ırkı elit sürü olduğunu söyleyen Harputlu, işletmede 800 Küçükbaş hayvan olduğunu, Türkiye’ de işletme ve sürü büyüklüğü olarak örnek işletmelerden olduğunu dile getirdi.
Ülkemizin et ihtiyacının yerli imkânlarla karşılanabilmesi için böyle örnek işletmelerin arttırılması gerektiğini belirten Sarı; “Hızlı bir şekilde verimli ırklarla oluşturulmuş sürülerin artması gerekiyor. Bakanlık olarak buna yönelik önlemler alınıyor, bizlerde yapılması gereken çalışmaları ilimizde uygulamaya gayret gösteriyoruz. Yem girdilerinin azalması, meraların ıslahı ve meralarımızın etkin kullanımı konularındaki çalışmalara öncelik vermiş bulunmaktayız” dedi.
Türkiye genelinde orman vasfını yitiren ve ağaçlandırma alanı olarak belirlenen hazine arazilerinin ağaçlandırması konusunda örnek çalışmalar yürüten Karaoğlu Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Karaoğlu ile de görüşen Sarı, çalışmalarının ülke için önemli olduğunu söyleyerek çalışmalarında başarılar diledi.

Takip Edin

20,356BeğenenlerBeğen
10,683TakipçilerTakip Et
732TakipçilerTakip Et
1,670AboneAbone Ol
TRY - Türk Lirası
USD
18,9739
EUR
20,2399
GBP
22,8924
RUB
0,2523
CNY
2,7559
JPY
0,1421

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerikler korunmaktadır!