Şahin, ” Kardeşlerimizin yasını yasımız biliyor, birlikte hüzünleniyor, birlikte yad ediyoruz. “

Sponsor

154 yıldır dinmeyen acı: Çerkes Sürgünü

Çarlık Rusya’sının Çerkesleri anavatanları Kafkasya’dan sürmesinin üzerinden 154 yıl geçti ancak sürgünün neden olduğu acı hafızalardaki yerini koruyor. Resmi olmayan rakamlara göre, 1,5 milyona yakın Çerkes sürgüne tabi tutulurken yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı 400 bin ila 500 bin kardeşimiz hayatını kaybederek Şehit olmuştur. Çerkeslerin Çarlık Rusya’sının nüfus politikası kapsamında sürgüne tabi tutulmasının üzerinden bir buçuk asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen Moskova yönetimi ana vatanlarından kopartılan Çerkeslerin acılarını bir nebze de olsa dindirecek adımları atmamıştır.

Rusya Çerkeslerden Hem Özür dilemelidir Hemde 21 Mayısı “Çerkes Soykırım ve Sürgünü” olarak tanımalıdır. 1763-1864 yıllarındaki Rus-Kafkas savaşları, tarihin en kanlı savaşlarından biri olarak kayıtlara geçmiştir. 101 yıl süren savaşlarda 500 binden fazla Kafkasyalı hayatını kaybederken, savaş sonunda yüz binlerce kardeşimiz ana vatanını terk etmek zorunda kalmıştır. “Türkiye Çerkes soykırımını tanımalıdır ” Şahin , Türkiye Cumhuriyeti parlamentosu Çerkes soykırımını araştırmalı ve soykırımı tanımalıdır.” dedi. 1864’ün bir toplumun yok edildiği, zulme uğradığı, vatanından sürüldüğü, bütün hak ve hukukunun yerle bir edildiği, Çerkes kardeşlerimiz ve bizler için için bir kalp sızısı, unutulmaz acıların hatırlandığı bir tarih olduğunu ifade eden Şahin, bundan sonra da bu kalp sızısının devam edeceğini söyledi. “Çerkeslerin en fazla yaşadığı ülke Türkiye’dir. Onun için biz Türkiye Cumhuriyeti olarak Çerkes soykırımını araştırmalı ve soykırımı tanımalıyız. Tarihi bir hakikatin gün yüzüne çıkmasına gayret göstermeliyiz. Bu bağlamda Çerkes kardeşlerimizin yasını yasımız biliyor birlikte hüzünleniyor birlikte yad ediyoruz.Sürgünde Tarifsiz acılara maruz kalan tüm kardeşlerimizi rahmet le anıyor, 154 yıldır hala dinmeyen bu acıya sebep olan çarlık rusyasına lanet ediyoruz.

Sponsor
Sponsor
Önceki İçerikŞahiner, ” Bu sürgün ve soykırım tarihin en acımasız ve karanlık sayfalarından birisidir. “
Sonraki İçerikAltın Haftaya Rekorla Başladı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz