-0.6 C
Sungurlu
26/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemŞahin, " Kardeşlerimizin yasını yasımız biliyor, birlikte hüzünleniyor, birlikte yad ediyoruz. "

Şahin, ” Kardeşlerimizin yasını yasımız biliyor, birlikte hüzünleniyor, birlikte yad ediyoruz. “

- Google Reklamı -

154 yıldır dinmeyen acı: Çerkes Sürgünü

Çarlık Rusya’sının Çerkesleri anavatanları Kafkasya’dan sürmesinin üzerinden 154 yıl geçti ancak sürgünün neden olduğu acı hafızalardaki yerini koruyor. Resmi olmayan rakamlara göre, 1,5 milyona yakın Çerkes sürgüne tabi tutulurken yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı 400 bin ila 500 bin kardeşimiz hayatını kaybederek Şehit olmuştur. Çerkeslerin Çarlık Rusya’sının nüfus politikası kapsamında sürgüne tabi tutulmasının üzerinden bir buçuk asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen Moskova yönetimi ana vatanlarından kopartılan Çerkeslerin acılarını bir nebze de olsa dindirecek adımları atmamıştır.

Rusya Çerkeslerden Hem Özür dilemelidir Hemde 21 Mayısı “Çerkes Soykırım ve Sürgünü” olarak tanımalıdır. 1763-1864 yıllarındaki Rus-Kafkas savaşları, tarihin en kanlı savaşlarından biri olarak kayıtlara geçmiştir. 101 yıl süren savaşlarda 500 binden fazla Kafkasyalı hayatını kaybederken, savaş sonunda yüz binlerce kardeşimiz ana vatanını terk etmek zorunda kalmıştır. “Türkiye Çerkes soykırımını tanımalıdır ” Şahin , Türkiye Cumhuriyeti parlamentosu Çerkes soykırımını araştırmalı ve soykırımı tanımalıdır.” dedi. 1864’ün bir toplumun yok edildiği, zulme uğradığı, vatanından sürüldüğü, bütün hak ve hukukunun yerle bir edildiği, Çerkes kardeşlerimiz ve bizler için için bir kalp sızısı, unutulmaz acıların hatırlandığı bir tarih olduğunu ifade eden Şahin, bundan sonra da bu kalp sızısının devam edeceğini söyledi. “Çerkeslerin en fazla yaşadığı ülke Türkiye’dir. Onun için biz Türkiye Cumhuriyeti olarak Çerkes soykırımını araştırmalı ve soykırımı tanımalıyız. Tarihi bir hakikatin gün yüzüne çıkmasına gayret göstermeliyiz. Bu bağlamda Çerkes kardeşlerimizin yasını yasımız biliyor birlikte hüzünleniyor birlikte yad ediyoruz.Sürgünde Tarifsiz acılara maruz kalan tüm kardeşlerimizi rahmet le anıyor, 154 yıldır hala dinmeyen bu acıya sebep olan çarlık rusyasına lanet ediyoruz.

TRY - Türk Lirası
USD
27,2149
EUR
28,8153
GBP
33,2067
RUB
0,2830
CNY
3,7229
JPY
0,1827

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu