11.5 C
Sungurlu
22 Ekim 2020
Sungurlu Televizyonu | Sungurlu TV | Sungurlu Haber
Image default
Teknoloji

Ruslar Üretti Aselsan Modernize Etti: T-72

Kazakhstan Engineering ile ASELSAN ortaklığında 2011 yılının Şubat ayında Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE) Limited Şirketi kuruldu.

Şirketin %50’si Kazakhstan Engineering firmasına, %49’u ASELSAN’a, %1’i ise Savunma Sanayi Başkanlığına ait. Hedef, Kazakistan’ın askeri ve sivil kuruluşları ile bölge ülkelerinin ihtiyacının karşılamasına yönelik olarak elektro optik, elektronik cihaz ve sistemlerin, helikopter aviyonikleri ve zırhlı araçların modernizasyonu.

KAE, 2014 yılının Mayıs ayında Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Kazakhstan Defence Expo (KADEX) fuarına katılmış; zırhlı araçların üretim ve bakımı alanlarında faaliyet gösteren Semey Engireering firmasıyla iş birliği anlaşması yapmıştı.

modernized t-72 tank - kae - aselsan

Bu anlaşmaya göre, iki firma Kazakistan ordusunun envanterinde bulunan T-72 ana muharebe tankı, BTR, BDRM ve diğer zırhlı araçların modernizasyonunun gerçekleştirilmesini sağlayacak. İş birliği anlaşması kapsamında KAE, T-72A/B Tank modernizasyonu Projesini başlattı.

Modernizasyondan Geçen Tank En Zorlu Testlere Tabi Tutuldu

Böylece T-72 tanklarına yeni nesil atış kontrol sistemi ile gece/gündüz hareketli atış kabiliyeti, uzaktan komutalı uçaksavar yeteneği, komuta kontrol ve haberleşme yeteneği ile gece/gündüz sürüş kabiliyeti kazandırılması amaçlandı. 2019 yılında KAE modernizasyonundan geçmiş T-72 tankı, zorlu kış koşullarında uzun süren testlere tabi tutuldu.

Tankın atış testinde, Kazakistan Genelkurmay Başkanlığınca görevlendirilen bir heyet de bulunuyordu. Bu heyetin anlık olarak belirlediği senaryolar üzerine gerçekleşen atışlarda hedeflerin tam isabetle vurulması, modernizasyonun ne kadar başarılı olduğunu gösterdi.

Ruslar Üretti Aselsan Modernize Etti: T-72 » aselsan, mainbattletank, mbt, modernizedtanks, t72

Heyet, test ve kabul faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından Kazakistan’ın envanterindeki T-72A/B tanklarına modernizasyonun uygulanacağını duyurdu.

30’dan fazla ülkenin envanterinde bulunan ve aktif olarak en çok kullanılan tank olan T-72’lerin özellikle Atış Kontrol Sistemlerinin modernizasyonuna ihtiyaç duyulduğu biliniyor.

ASELSAN, Kazakistan’da elde ettiği tecrübe ile T-72 tank modernizasyonu kapsamında rakip firmalara karşı ön plana çıkacak gibi görünüyor.

Yorum Bırak

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için detaylara göz atın. Onayla Detaylar