Ruslar Üretti Aselsan Modernize Etti: T-72

ASELSAN, Kazakistan’da elde ettiği tecrübe ile T-72 tank modernizasyonu kapsamında rakip firmalara karşı ön plana çıkacak gibi görünüyor.

modern t 72 tank kae
Sponsor

Kazakhstan Engineering ile ASELSAN ortaklığında 2011 yılının Şubat ayında Kazakhstan ASELSAN Engineering (KAE) Limited Şirketi kuruldu.

Şirketin %50’si Kazakhstan Engineering firmasına, %49’u ASELSAN’a, %1’i ise Savunma Sanayi Başkanlığına ait. Hedef, Kazakistan’ın askeri ve sivil kuruluşları ile bölge ülkelerinin ihtiyacının karşılamasına yönelik olarak elektro optik, elektronik cihaz ve sistemlerin, helikopter aviyonikleri ve zırhlı araçların modernizasyonu.

KAE, 2014 yılının Mayıs ayında Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Kazakhstan Defence Expo (KADEX) fuarına katılmış; zırhlı araçların üretim ve bakımı alanlarında faaliyet gösteren Semey Engireering firmasıyla iş birliği anlaşması yapmıştı.

Sponsor
modernized t-72 tank - kae - aselsan

Bu anlaşmaya göre, iki firma Kazakistan ordusunun envanterinde bulunan T-72 ana muharebe tankı, BTR, BDRM ve diğer zırhlı araçların modernizasyonunun gerçekleştirilmesini sağlayacak. İş birliği anlaşması kapsamında KAE, T-72A/B Tank modernizasyonu Projesini başlattı.

Modernizasyondan Geçen Tank En Zorlu Testlere Tabi Tutuldu

Böylece T-72 tanklarına yeni nesil atış kontrol sistemi ile gece/gündüz hareketli atış kabiliyeti, uzaktan komutalı uçaksavar yeteneği, komuta kontrol ve haberleşme yeteneği ile gece/gündüz sürüş kabiliyeti kazandırılması amaçlandı. 2019 yılında KAE modernizasyonundan geçmiş T-72 tankı, zorlu kış koşullarında uzun süren testlere tabi tutuldu.

Tankın atış testinde, Kazakistan Genelkurmay Başkanlığınca görevlendirilen bir heyet de bulunuyordu. Bu heyetin anlık olarak belirlediği senaryolar üzerine gerçekleşen atışlarda hedeflerin tam isabetle vurulması, modernizasyonun ne kadar başarılı olduğunu gösterdi.

ASELSAN, Kazakistan’da elde ettiği tecrübe ile T-72 tank modernizasyonu kapsamında rakip firmalara karşı ön plana çıkacak gibi görünüyor. | Sungurlu Haber

Heyet, test ve kabul faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından Kazakistan’ın envanterindeki T-72A/B tanklarına modernizasyonun uygulanacağını duyurdu.

30’dan fazla ülkenin envanterinde bulunan ve aktif olarak en çok kullanılan tank olan T-72’lerin özellikle Atış Kontrol Sistemlerinin modernizasyonuna ihtiyaç duyulduğu biliniyor.

ASELSAN, Kazakistan’da elde ettiği tecrübe ile T-72 tank modernizasyonu kapsamında rakip firmalara karşı ön plana çıkacak gibi görünüyor.

Sponsor
Kaynaksavunmasanayi.org
Önceki İçerikPolisler Sokak Hayvanlarını Besledi
Sonraki İçerikOtomobil Refüje Çıktı : 1 Yaralı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz