-0.6 C
Sungurlu
27/09/2023
Sungurlu HaberleriGündem“PERAKENDE YASASI KÜÇÜK ESNAFLARIMIZIN İHTİYAÇLARINA GÖRE DÜZENLENMESİ LAZIM”

“PERAKENDE YASASI KÜÇÜK ESNAFLARIMIZIN İHTİYAÇLARINA GÖRE DÜZENLENMESİ LAZIM”

- Google Reklamı -

Sungurlu Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Osman Aşutoğlu, “Perakende yasası küçük esnaflarımızın ihtiyaçlarına göre düzenlenirse, vatandaş her şeyi satan zincir marketler yerine esnafa gittiğinde esnaf yeniden canlanır. Kapanışların önüne geçilir. Ürünü, muhatabı satınca yeni istihdam alanları oluşur, birçok işyeri açılır” dedi.


Perakende Yasa Tasarısı, esnaf ve sanatkarlar camiasının ihtiyaçlarına göre düzenlenip hayata geçirilirse küçük esnafın ayakta kalmasına imkan tanınır diyen Aşutoğlu açıklamasına şöyle devam etti; ”Zincir marketlerin satacakları ürünlere sınırlama getirilirse bu ürünleri satan sektörler ve mahalle esnafı rahatlar. Yani herkes kendi işini yaparsa ve 70 kişinin yapacağı işi bir kişi yapmaz ise iş yeri kapanışları engellenir. Perakende sektörünü düzenleyen kanun yürürlüğe girdiğinden bu yana yaklaşık 6 yıl geçmesine rağmen esnaf ve sanatkarlarımızın ihtiyaçlarını karşılayamadı. Geçtiğimiz günlerde ise perakende sektörünü düzenleyen yasa Ticaret Bakanlığı tarafından yeniden gündeme alınarak gıda sektöründeki zincir marketlerin açılış saatleri ile sattıkları ürünlerin sınırlandırılmasına ilişkin yeni düzenlemeler üzerine çalışılıyor.

Özellikle zincir marketlerin satacakları ürünlere sınırlama getirilecek olmasının küçük esnafın devamlılığı için hayati önem taşımaktadır. A’dan Z’ye tüm ürünleri satan zincir marketler birçok meslek kolu üzerinde haksız rekabet oluşturuyor. Eğer bu ürünlerin satışına sınırlama getirilirse başta kasap, kırtasiyeci, , ayakkabıcı, çiçekçi, hırdavatçı, zücaciye gibi çok sayıda meslek kolundaki esnafımız iş yapmaya başlar. Ürünü muhatabı satıp vatandaşın ayağı esnafa gittiğinde mahalle esnafı yeniden canlanır ve yeni istihdam olanakları doğar. İş yeri kapanışları engellenir” ifadelerini kullandı.

TRY - Türk Lirası
USD
27,3311
EUR
28,8793
GBP
33,2049
RUB
0,2871
CNY
3,7460
JPY
0,1835

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu