“PERAKENDE YASASI KÜÇÜK ESNAFLARIMIZIN İHTİYAÇLARINA GÖRE DÜZENLENMESİ LAZIM”

Sponsor

Sungurlu Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Osman Aşutoğlu, “Perakende yasası küçük esnaflarımızın ihtiyaçlarına göre düzenlenirse, vatandaş her şeyi satan zincir marketler yerine esnafa gittiğinde esnaf yeniden canlanır. Kapanışların önüne geçilir. Ürünü, muhatabı satınca yeni istihdam alanları oluşur, birçok işyeri açılır” dedi.


Perakende Yasa Tasarısı, esnaf ve sanatkarlar camiasının ihtiyaçlarına göre düzenlenip hayata geçirilirse küçük esnafın ayakta kalmasına imkan tanınır diyen Aşutoğlu açıklamasına şöyle devam etti; ”Zincir marketlerin satacakları ürünlere sınırlama getirilirse bu ürünleri satan sektörler ve mahalle esnafı rahatlar. Yani herkes kendi işini yaparsa ve 70 kişinin yapacağı işi bir kişi yapmaz ise iş yeri kapanışları engellenir. Perakende sektörünü düzenleyen kanun yürürlüğe girdiğinden bu yana yaklaşık 6 yıl geçmesine rağmen esnaf ve sanatkarlarımızın ihtiyaçlarını karşılayamadı. Geçtiğimiz günlerde ise perakende sektörünü düzenleyen yasa Ticaret Bakanlığı tarafından yeniden gündeme alınarak gıda sektöründeki zincir marketlerin açılış saatleri ile sattıkları ürünlerin sınırlandırılmasına ilişkin yeni düzenlemeler üzerine çalışılıyor.

Özellikle zincir marketlerin satacakları ürünlere sınırlama getirilecek olmasının küçük esnafın devamlılığı için hayati önem taşımaktadır. A’dan Z’ye tüm ürünleri satan zincir marketler birçok meslek kolu üzerinde haksız rekabet oluşturuyor. Eğer bu ürünlerin satışına sınırlama getirilirse başta kasap, kırtasiyeci, , ayakkabıcı, çiçekçi, hırdavatçı, zücaciye gibi çok sayıda meslek kolundaki esnafımız iş yapmaya başlar. Ürünü muhatabı satıp vatandaşın ayağı esnafa gittiğinde mahalle esnafı yeniden canlanır ve yeni istihdam olanakları doğar. İş yeri kapanışları engellenir” ifadelerini kullandı.

Sponsor
Sponsor
Önceki İçerikHEMŞEHRİMİZ SİNAN MUSLU ŞUBE MÜDÜRÜ OLDU
Sonraki İçerikSokak Hayvanları İçin Mama Kabı Bağışında Bulundu
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz