-0.6 C
Sungurlu
14/03/2023
Sungurlu HaberleriGündem“PERAKENDE YASASI KÜÇÜK ESNAFLARIMIZIN İHTİYAÇLARINA GÖRE DÜZENLENMESİ LAZIM”

“PERAKENDE YASASI KÜÇÜK ESNAFLARIMIZIN İHTİYAÇLARINA GÖRE DÜZENLENMESİ LAZIM”

- Google Reklamı -

Sungurlu Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Osman Aşutoğlu, “Perakende yasası küçük esnaflarımızın ihtiyaçlarına göre düzenlenirse, vatandaş her şeyi satan zincir marketler yerine esnafa gittiğinde esnaf yeniden canlanır. Kapanışların önüne geçilir. Ürünü, muhatabı satınca yeni istihdam alanları oluşur, birçok işyeri açılır” dedi.


Perakende Yasa Tasarısı, esnaf ve sanatkarlar camiasının ihtiyaçlarına göre düzenlenip hayata geçirilirse küçük esnafın ayakta kalmasına imkan tanınır diyen Aşutoğlu açıklamasına şöyle devam etti; ”Zincir marketlerin satacakları ürünlere sınırlama getirilirse bu ürünleri satan sektörler ve mahalle esnafı rahatlar. Yani herkes kendi işini yaparsa ve 70 kişinin yapacağı işi bir kişi yapmaz ise iş yeri kapanışları engellenir. Perakende sektörünü düzenleyen kanun yürürlüğe girdiğinden bu yana yaklaşık 6 yıl geçmesine rağmen esnaf ve sanatkarlarımızın ihtiyaçlarını karşılayamadı. Geçtiğimiz günlerde ise perakende sektörünü düzenleyen yasa Ticaret Bakanlığı tarafından yeniden gündeme alınarak gıda sektöründeki zincir marketlerin açılış saatleri ile sattıkları ürünlerin sınırlandırılmasına ilişkin yeni düzenlemeler üzerine çalışılıyor.

Özellikle zincir marketlerin satacakları ürünlere sınırlama getirilecek olmasının küçük esnafın devamlılığı için hayati önem taşımaktadır. A’dan Z’ye tüm ürünleri satan zincir marketler birçok meslek kolu üzerinde haksız rekabet oluşturuyor. Eğer bu ürünlerin satışına sınırlama getirilirse başta kasap, kırtasiyeci, , ayakkabıcı, çiçekçi, hırdavatçı, zücaciye gibi çok sayıda meslek kolundaki esnafımız iş yapmaya başlar. Ürünü muhatabı satıp vatandaşın ayağı esnafa gittiğinde mahalle esnafı yeniden canlanır ve yeni istihdam olanakları doğar. İş yeri kapanışları engellenir” ifadelerini kullandı.

Takip Edin

20,356BeğenenlerBeğen
10,683TakipçilerTakip Et
733TakipçilerTakip Et
1,660AboneAbone Ol
TRY - Türk Lirası
USD
18,9739
EUR
20,2399
GBP
22,8924
RUB
0,2523
CNY
2,7559
JPY
0,1421

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerikler korunmaktadır!