(Özel Yazı) ZULÜM 1924’DE BAŞLADI

Sponsor

Yazar – Orhan Özhazinedar

Başlık sizi yanıltmasın. Genel siyasete dair bir yazı değil bu. Zaten ben siyasetçi değilim. Kendince doğruları olan ve en büyük davası Sungurlu olan sıradan biriyim.

Bu başlığı atmamın sebebini anlamanız için size birazcık Sungurlu tarihinden bahsetmem gerek. Resmi belgelere göre 1864 yılında Ankara Sancağından ayrılan Sungurlu, Yozgat Sancağına bağlanmış ve 1866 yılında belediye olmuştur. 1881/1893 yıllarındaki Osmanlı Genel Sayım bilgilerine göre Sungurlu’nun nüfusu; 63.945’i Müslüman, 690’ı Rum, 2.483’i Ermeni, 129’u Protestan olmak üzere 67.607 dir. Aynı dönemde Çorum’un nüfusu; 49.057 dir. 1924 yılına kadar Yozgat Sancağına bağlı kalan Sungurlu 24 Nisan 1924 de Çorum’a bağlanmıştır.

Buraya kadar her şey normal gibi gözüküyor değil mi? Bence değil. 1866 yılında belediye olmuş nüfusu 67 binlerde olan bir yerleşim yeri; 1875 de belediye olmuş ve nüfusu 49 binlerde olan başka bir yere ilçe olarak bağlanmış… Bu bence siyaset tarihinde sürekli gol yediğimiz Çorum’un bize attığı ilk goldür. Ankara Sancağına daha sonra Yozgat Sancağına bağlanan ilçemiz örf adet ve anane olarak Çorum’dan apayrı bir portre çizmektedir. Çorum’la plakamız dışında ne tarihsel ne de kültürel anlamda bir bağımız yoktur. Şivemiz, yemeklerimiz, adetlerimiz, düğünlerimiz hatta cenaze törenlerimiz bile farklıdır. İşte bu farklılıklar ve bir besleme gibi Çorum’a bağlanmamız bizi Çorum tarafından sevilmeyen ilçe olmaya itmiştir. Sürekli içimize ekilen nifak tohumları ve Çorum siyasetinin yönlendirmeleri sonucu bugün geldiğimiz nokta herkesin malumudur. Her seçim yinelenen Çorumun En Büyük İlçesi masalı ile avutulan bir Sungurlu… Günden güne eriyen, eritilen Sungurlu… Yatırımlardan en az payı alan Sungurlu… Adına yatırım denilen projelerle, çıkmaz sokak haline getirilip coğrafi konumundan doğan avantajı başka bir ilçeye verilmeye çalışılan Sungurlu… Siyasilerce halkı azarlanan, aşağılanan Sungurlu…

Sponsor

Oysa çok fazla bir şey istemedik. Herkes gibi yaşadığımız yerde mutlu olmak istedik. Ekmek istedik, aş istedik, iş istedik… 94 yıldır Çorumluyuz ve bizim Çorumlu olmamızdan rahatsız olanlara inat biz; Çorumlu olmaktan mutluyuz.

Fakat bizi o derece bıktırdılar ki; emin olun bir referandum olsa sırf Çorumun bir kısım siyasilerinin zulmü yüzünden bu ilçe Yozgat’a bağlanalım diye oy verir.

Demem o ki; Ya bizi olduğumuz gibi kabul edin ya da Yozgat’a geri verin… (En azından oradan her dönem en az bir bakan çıkıyor)

Selam ve Dua İle…

 

(03.05.2018)

Sponsor
Önceki İçerikSungurlu Halkı Yine Cezalandırılıyor
Sonraki İçerikBaşkan Şahiner; “Biz büyük bir aileyiz”
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz