-0.6 C
Sungurlu
25/09/2023
Sungurlu HaberleriEğitimMYO’da ‘Makey ile Robotik’ Eğitimi Tamamlandı

MYO’da ‘Makey ile Robotik’ Eğitimi Tamamlandı

- Google Reklamı -

Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokulu’nda verilen “Makey İle Robotik” eğitimi düzenlenen sertifika töreni ile tamamlandı.
Sertifika töreninde eğitimi başarı ile tamamlayan çocuklara belgeleri Sungurlu Kaymakamı Mitat Gözen, Sungurlu MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kubilay Karacif, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit, İl Genel Meclisi Üyesi Ramazan Kelepircioğlu, İsmet Paşa İlkokulu Müdürü Aydın Altıntaş, Öğr. Gör. Abdullah Bedir Kaya ve çocukların sınıf öğretmeni Turgay Üğüten tarafından verildi.
Hitit Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (HİTİTSEM) ile işbirliği halinde düzenlenen bu eğitimin koordinatörü Sungurlu MYO Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğretim görevlisi Abdullah Bedir Kaya törende yaptığı konuşmada, Önceki yıllarda yine Sungurlu MYO bünyesinde 9 farklı “Çocuklar İçin Yazılım” kursu, “Scratch Eğitmen Eğitimi” ve “Öğretmenler için Kodlama” kurslarının açıldığını, şimdi de çocuklara robotiğin temellerini öğretmek için “Makey ile Robotik” kursu açıldığı belirtti.
Hz. Ali’ye atfedilen “Çocuklarınızı yaşayacakları çağa göre yetiştirin” sözü ile konuşmasına devam eden Kaya, 21. Yüzyılın çok hızlı değiştiğini, eğitim sisteminin bu hıza yetişmesinin mümkün olmadığını bu sebeple alternatif eğitim imkanlarının artırılması gerektiğini vurguladı. Gelecekte bugün olmayan mesleklerin ortaya çıkacağını bu sebeple çocuklarımızın çok donanımlı yetiştirilmesi gerektiğini belirtti.
Düzenlenen eğitim hakkında da bilgi veren Öğr. Gör. Abdullah Bedir Kaya, Makeylerin mıknatıslarla birleştirilen küçük elektronik bloklar olduğunu,6 temel modülün içerisinde onlarca farklı bloğun çeşitli işlevleri gerçekleştirmek üzere geliştirildiğini söyledi.
Böylece Makey’lerin devre kurmayı oldukça kolaylaştırdığını, öğrencilerin lehim yapmak, kablo takmak gibi detaylarla uğraşmadan, sadece elemanları yan yana getirerek devre kurabildiğini, öğrencilerin öğrenmeye daha fazla zaman ayırdığını ifade etti.
Bu tarz eğitimlerin düzenlenmesinde her zaman destek olan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’a, Sungurlu MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kubilay Karacif’e ve Hitit Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi (HİTİTSEM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Eşref Savaş Başçı’ya teşekkür etti. Ayrıca MakeyKursu eğitmeni Ramazan Yargı’ya, kursiyer öğrencileri bu eğitime yönlendiren sınıf öğretmenleri Turgay ÜĞÜTEN’e teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.
Sungurlu MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kubilay Karacif konuşmasında, kodlama ve robotik eğitimlerinin ülkemiz için dışa bağımlılığı azaltma, katma değeri yüksek ürünler üreterek ülkemiz ekonomisine katkı ve gelecekte istihdam avantajlarını ve bu eğitimlerinin ilkokuldan başlaması gereken eğitimler olması gerektiğini vurguladı.
Ülkemiz hedeflerinde 2023 yılında yazılım sektöründe 1 milyon yetişmiş eleman istihdamının öngörüldüğünü belirterek, bu sektörün ülke ekonomisine yıllık katkısının 10 milyar dolar civarında olacağını belirtti.
Sungurlu Meslek Yüksekokulu olarak bu tarz faaliyetleri her zaman desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Sungurlu İlçe Kaymakamı Mitat Gözen ise yazılımın meselesinin ülke ekonomisine katkısının yanında bir milli güvenlik meselesi olduğunu vurguladı. Güvenlik alanında yapılan yatırımların tam anlamıyla karşılığını bulabilmesinin, yazılım alanında yetişmiş insan kaynağı ile mümkün olduğunu belirtti. Ayrıca öğrencileri bilgisayara bağımlı olmamaları ve sosyal hayatı ihmal etmemeleri konusunda uyararak konuşmasını sonlandırdı.

TRY - Türk Lirası
USD
27,2046
EUR
28,9498
GBP
33,3106
RUB
0,2835
CNY
3,7206
JPY
0,1833

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu