-0.6 C
Sungurlu
04/06/2023
Sungurlu HaberleriEğitimMYO Öğrencilerinden Engelli Farkındalık Programı

MYO Öğrencilerinden Engelli Farkındalık Programı

- Google Reklamı -

Sungurlu Meslek Yüksekokul öğretim görevlisi engelli öğrenci birim temsilcisi Özlem Bal tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşısın okunması ile başladı.
Programda bir konuşma yapan Sungurlu Meslek Yüksekokul öğretim görevlisi engelli öğrenci birim temsilcisi Özlem Bal, “Programı düzenleme amacımız, 3 Aralık dünya engelli günü kapsamında, sizlerde acıma merhamet duygusu oluşturmak değil, engeli olan bireylerin haklarını göstermek, doğru bilinen yanlışlara değinmek, üniversite de engelli birim temsilcisinin görevleri hakkında bilgi vermektir” dedi. 

Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokulu tarafından Engelli farkındalık programı düzenlendi.  | Sungurlu HaberleriEngelli bireyler haklarını zaman içerisinde almışlardır diyen öğretim görevlisi Bal, İlkel toplumlarda, bakım-korunma ve ihtiyaçlarını karşılama, konusunda başkasının yardımına gereksinim duyan insanlar toplum tarafından dışlanmakta ve topluma fayda sağlayamayacağı ya da cadı oldukları düşüncesiyle yakılmakta, ihmal edilmekte, istismara uğramakta ya da öldürülmekteydiler. Engelli bireylere yönelik mevzuatın temel çıkış noktası, 1982 T.C. Anayasası’nın X. Bölümü olan ‘’Kanun Önünde Eşitlik İlkesi’ne dayanır. Bu maddeye göre herhangi bir ayrım gözetilmeden tüm vatandaşlar eşit kabul edilmekte ve eşit haklara sahip oldukları vurgulanmaktadır. Ayrıca ilgili başlığa getirilen 07.05.2010 tarih ve 5982/1 değişikliği ile “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz, ifadesi ile engelli bireylere yönelik pozitif ayrımcılığın da önü açılmıştır diye söyledi. 

Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokulu tarafından Engelli farkındalık programı düzenlendi.  | Sungurlu HaberleriÖğretim görevlisi Özlem Bal’ın konuşmasının ardından program farkındalık videosu gösterisi sonrasında “Yetenek Sizsiniz Yarışması” ile devam etti. Jüri üyeleri ve 5 yarışmacı ile yapılan yarışmada işitme engelliyi canlandıran öğrenci resim çizdi. Görme engelliyi canlandıran öğrenci zeybek oynadı. Bedensel engelliyi canlandıran öğrenci Shakspeare “Hamlet” canlandırdı. Yarışmacılardan biri şarkı söyledi ve diğer bir yarışmacı kendi yazdığı şarkı ve kostümüyle gösteri yaptı.
Öğrenciler tarafından yapılan “Yetenek Sizsiniz Yarışması” izleyicileri hem güldürdü hem de düşündürdü.

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
20,9609
EUR
22,4818
GBP
26,0974
RUB
0,2594
CNY
2,9585
JPY
0,1498

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu