MYO Öğrencilerinden Engelli Farkındalık Programı

Sponsor

Sungurlu Meslek Yüksekokul öğretim görevlisi engelli öğrenci birim temsilcisi Özlem Bal tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşısın okunması ile başladı.
Programda bir konuşma yapan Sungurlu Meslek Yüksekokul öğretim görevlisi engelli öğrenci birim temsilcisi Özlem Bal, “Programı düzenleme amacımız, 3 Aralık dünya engelli günü kapsamında, sizlerde acıma merhamet duygusu oluşturmak değil, engeli olan bireylerin haklarını göstermek, doğru bilinen yanlışlara değinmek, üniversite de engelli birim temsilcisinin görevleri hakkında bilgi vermektir” dedi. 

Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokulu tarafından Engelli farkındalık programı düzenlendi.  | Sungurlu HaberEngelli bireyler haklarını zaman içerisinde almışlardır diyen öğretim görevlisi Bal, İlkel toplumlarda, bakım-korunma ve ihtiyaçlarını karşılama, konusunda başkasının yardımına gereksinim duyan insanlar toplum tarafından dışlanmakta ve topluma fayda sağlayamayacağı ya da cadı oldukları düşüncesiyle yakılmakta, ihmal edilmekte, istismara uğramakta ya da öldürülmekteydiler. Engelli bireylere yönelik mevzuatın temel çıkış noktası, 1982 T.C. Anayasası’nın X. Bölümü olan ‘’Kanun Önünde Eşitlik İlkesi’ne dayanır. Bu maddeye göre herhangi bir ayrım gözetilmeden tüm vatandaşlar eşit kabul edilmekte ve eşit haklara sahip oldukları vurgulanmaktadır. Ayrıca ilgili başlığa getirilen 07.05.2010 tarih ve 5982/1 değişikliği ile “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz, ifadesi ile engelli bireylere yönelik pozitif ayrımcılığın da önü açılmıştır diye söyledi. 

Hitit Üniversitesi Sungurlu Meslek Yüksekokulu tarafından Engelli farkındalık programı düzenlendi.  | Sungurlu HaberÖğretim görevlisi Özlem Bal’ın konuşmasının ardından program farkındalık videosu gösterisi sonrasında “Yetenek Sizsiniz Yarışması” ile devam etti. Jüri üyeleri ve 5 yarışmacı ile yapılan yarışmada işitme engelliyi canlandıran öğrenci resim çizdi. Görme engelliyi canlandıran öğrenci zeybek oynadı. Bedensel engelliyi canlandıran öğrenci Shakspeare “Hamlet” canlandırdı. Yarışmacılardan biri şarkı söyledi ve diğer bir yarışmacı kendi yazdığı şarkı ve kostümüyle gösteri yaptı.
Öğrenciler tarafından yapılan “Yetenek Sizsiniz Yarışması” izleyicileri hem güldürdü hem de düşündürdü.

Sponsor
Sponsor
Önceki İçerik3 Günde 238 Ünite Kan Toplandı
Sonraki İçerikYangında Ev Kullanılmaz Hale Geldi
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz