-0.6 C
Sungurlu
28/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemMÜFTÜ KÖKSAL, “BU YIL TERAVİH NAMAZLARIMIZI EVLERDE KILACAĞIZ”

MÜFTÜ KÖKSAL, “BU YIL TERAVİH NAMAZLARIMIZI EVLERDE KILACAĞIZ”

Sungurlu İlçe Müftüsü İbrahim Köksal, "Bu yıl teravih namazlarımızı evlerde kılacağız” dedi.

- Google Reklamı -

Sungurlu İlçe Müftüsü İbrahim Köksal, “Bu yıl teravih namazlarımızı evlerde kılacağız” dedi.

Ramazan ayı ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan mübarek Ramazan ayına yaklaşmış bulunmaktayız diyen Müftü Köksal, 23 Nisan Perşembe günü evlerimizde kılacağımız ilk teravih namazının ardından 24 Nisan Cuma günü tutacağımız oruç ile Ramazan ayı başlamış olacaktır” dedi. Başkanlığımız, dua, rahmet ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayında her yıl bireysel ve sosyal hayatımıza ışık tutan önemli bir temayı kamuoyunun gündemine taşıyarak toplumsal bir duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir diyen Köksal, ”Bu bağlamda 2020 yılı Ramazan ayı teması “Ramazan ve Sorumluluk Bilinci” olarak belirlenmiştir. Yüce Allah, insanı eşsiz güzellikte yaratmış; onu “akıl” ve “irade” gibi iki güzel hasletle donatmış ve kâinattaki nice varlığı onun hizmetine sunmuştur. Rabbimiz, “İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder?” (Kıyâmet Suresi, 36) ayet-i kerimesiyle insanın dünya hayatında başıboş olmadığını, aksine sorumluluk sahibi bir varlık olduğunu bildirmiştir. Göklerin, yerin ve dağların yüklenmekten çekindiği ağır bir emaneti insanoğlu üstlenmiştir. (Ahzâb Suresi, 72) İnsanın ilk ve en büyük sorumluluğu kendisini yaratan Allah’a karşıdır. Kur’an-ı Kerim’de Yüce Rabbimizin “Allah’ın ancak tek ilâh olduğunu bilsinler” (İbrâhîm Suresi, 52) ve “Ben cinleri ve insanları, başka değil, sırf bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat Suresi, 56) ayetlerinde ifade edildiği üzere bu sorumluluk, kulun kendisini yaratan Rabbinin varlığını ve birliğini kabul etmesi, O’na ortak koşmadan inanması, emir ve yasaklarına riayet etmesidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s), bir hadis-i şerifinde, Allah’ın kulları üzerindeki hakkının, insanların O’na kulluk etmeleri ve hiçbir şeyi O’na ortak koşmamaları; bunu yaptıkları takdirde kulların Allah üzerinde hakkının ise Allah’ın onlara azap etmemesi olduğunu bildirmiştir. (Buhârî, Tevhîd, 1.) İnsanın Rabbine karşı sorumluluğunun hemen ardından kendisine karşı sorumluluğu gelmektedir. Çünkü ona bahşedilen can, beden, akıl ve irade sorumluluğu ağır bir emanettir. Helal ve nezih gıdayla beslenmek, sağlığını korumak, zararlı alışkanlıklardan kaçınmak insanın öncelikli görevidir. Aynı şekilde insan, manevi ihtiyaçlarının da olduğunu unutmamalı, dünya ve ahiret huzurunun ancak Allah’ı anmakla mümkün olacağı bilinciyle en kıymetli zaman dilimlerinden biri olan Ramazan ayında Rabbine yönelmelidir. İnsanın sorumluluk halkası ailesine, anne ve babasına, içinde yaşadığı topluma ve yeryüzünü kendileriyle paylaştığı diğer canlılar ve bütün bir kâinat ile tamamlanır.İnsanın, bitkilere, hayvanlara, canlı ve cansız bütün varlıklara karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Allah’ın kâinata koyduğu eşsiz nizamı koruması insanın sorumluluğundadır. İnsanın mahlûkata karşı hissedeceği sorumluluk, Yüce Allah’ın eserine, mülküne ve hikmetine olan saygının gereğidir. Bir virüsle hayatın büsbütün değiştiği günümüzde yeni sorumluluk alanları ortaya çıkmıştır. Zira küresel boyutta etkili olan COVID-19 salgınından insanın kendisini, ailesini, yakınlarını ve çevresindekileri korumak, onların zarar görmemesi için önlem almak, tedbirlere uymak da aynı şekilde dini sorumluluğun gereğidir. Müminin sorumluluklarını yeniden hatırlaması bakımından Ramazan-ı şerif eşsiz bir fırsattır. Ramazan, Kur’an ve tefekkür, oruç ve sabır ayıdır. Hatalardan arınma ve günahlara tevbe etme zamanıdır. Ramazan, takva ve şükür vaktidir. Ramazan, aynı zamanda fakirlere, düşkünlere, kimsesizlere, tüm ihtiyaç sahiplerine iyilik elinin uzatıldığı paylaşma ve yardımlaşma ayıdır. Bu haliyle Ramazan, dünyamızı huzura, ahiretimizi cennete çevirecek bir bilinçlenme ayıdır.” İfadelerini hatırlatan İlçe Müftüsü İbrahim KÖKSAL Diyanet TV de 24:00 – 04:30 ve 15:00de 30 Cüz 30 Hafız olarak mukabele okunacağını ayrıca Kur’an öğrenmek isteyenler içinde Diyanet TV de 12:00 ve 01:00 de “Kuran Öğreniyorum” programının yer alacağını bildirdi.

- Advertisement -

İlçe Müftüsü son olarak “Ramazan Ayının Aziz Milletimizin, İslam Âleminin, bütün insanlığın sağlık , sıhhat ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı haktan niyaz ederim” ifadelerini kullandı.

TRY - Türk Lirası
USD
27,4199
EUR
28,9047
GBP
33,4248
RUB
0,2823
CNY
3,7552
JPY
0,1836

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu