Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Başladı

Sponsor

Bilindiği üzere 6645 sayılı Kanun ile “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, MYK tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra 5544 sayılı MYK Kanununda düzenlenen esaslara göre MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz” hükmü getirilmiştir. Bu kapsamda şu ana kadar 18’i inşaat, 21’i otomotiv, 21’i metal, 10’u enerji, 6’sı tekstil, 4’ü elektrik-elektronik ve 1’i ulaştırma sektörü olmak üzere toplam 81 meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmiştir.
Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı hemşerimiz Metin Karaman açıklamasının devamında, ayrıca ülkemizdeki bazı Kamu Kuruluşları ve Bakanlıkların kendi alanlarına ilişkin mevzuatta MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğuna ilişkin düzenlemeler yaptığını ifade ederek Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden tacirler ile esnaf ve sanatkârlara yönelik olarak (Galericiler ) Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı ile Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu mesleklerinde 13 Mayıs 2018 tarihinden itibaren MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildiğini, yine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’ ile Taşınmaz ticaretiyle iştigal eden ticari işletme ya da esnaf ve sanatkâr işletmesinde (Emlakçılar) pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilere yönelik olarak Emlak Danışmanı ile Sorumlu Emlak Danışmanı mesleklerinde 5 Eylül 2018 tarihinden itibaren MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildiğini, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘‘Okul Servis Araçları Yönetmeliği’’ ile okul servisi şoförleri için 3 Eylül 2020 tarihinden itibaren MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu başlayacağını ifade etti. 

Mesleki Yeterlilik sınavlarının Kurumca ülke genelinde yetkilendirilmiş 172 sınav ve belgelendirme kuruluşu aracılığıyla yapıldığını ifade eden Metin Karaman, ayrıca tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde 2019 yılı sonuna kadar sınav ve belgelendirme ücretlerinin işsizlik fonundan karşılanacağını sözlerine ekledi.

Sponsor
Önceki İçerikŞarbon Nedeniyle Hayvan Pazarı Yarından İtibaren Kapatılıyor
Sonraki İçerikBaşkan Şahiner, “Ülkücü camia asla ülkü şehitlerini unutmadı ve unutmayacaktır’’
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz