-0.6 C
Sungurlu
26/05/2023
Sungurlu HaberleriTeknolojiKuvvet Komutanlığına Yapılan Siber Saldırıyı, Yerli Yazılım Ahtapot Engelledi

Kuvvet Komutanlığına Yapılan Siber Saldırıyı, Yerli Yazılım Ahtapot Engelledi

- Google Reklamı -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de yaptığı konuşmada 20 yıllık bir hayali gerçekleştirerek Türkiye Uzay Ajansını kurduklarını belirtti. Türkiye’nin Uzay’dan Kutuplara kadar her noktada en iyisi olmak için çalışmaları yürütüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kurulan ar-ge ve tasarım merkezleri bu çabanın somut örneğidir. Hudutlarımızın korunmasına gösterdiğimiz hassasiyetleri verilerimizi korumak için de göstermek zorundayız. Geliştirdiğimiz Ahtapot yazılımı bir kuvvet komutanlığına yapılan saldırıyı başarıyla engelledi ve NATO tatbikatına dahil edildi.

Yerli Yazılım Ahtapot Nedir?

Siber savunma ihtiyaçlarını giderebilmek için geliştirilen yerli yazılım Ahtapot, şuanda sadece yerli işletim sistemi Pardus üzerinde çalışıyor. Bu sayede siber güvenlik bileşenlerinde de açık kaynak kodlu milli işletim sistemi dağıtımı kullanılıyor. Ahtapot, başta devlet kamu kuruluşlarında olmak üzere diğer orta ve büyük bilgi sistemli şirketlerde de kullanılması hedefleniyor.

[td_block_social_counter custom_title="Takip Edin" facebook="sungurlutelevizyonu" twitter="sungurlu_tv" youtube="channel/UC9UZAQXAsc2Nt7fu0E2B6XQ" instagram="sungurlu_tv" open_in_new_window="y" social_rel="" manual_count_instagram="10683" manual_count_facebook="20356"]
TRY - Türk Lirası
USD
19,6071
EUR
21,3912
GBP
24,5715
RUB
0,2533
CNY
2,8210
JPY
0,1455

Son Eklenenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu