Kuvvet Komutanlığına Yapılan Siber Saldırıyı, Yerli Yazılım Ahtapot Engelledi

Sponsor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de yaptığı konuşmada 20 yıllık bir hayali gerçekleştirerek Türkiye Uzay Ajansını kurduklarını belirtti. Türkiye’nin Uzay’dan Kutuplara kadar her noktada en iyisi olmak için çalışmaları yürütüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kurulan ar-ge ve tasarım merkezleri bu çabanın somut örneğidir. Hudutlarımızın korunmasına gösterdiğimiz hassasiyetleri verilerimizi korumak için de göstermek zorundayız. Geliştirdiğimiz Ahtapot yazılımı bir kuvvet komutanlığına yapılan saldırıyı başarıyla engelledi ve NATO tatbikatına dahil edildi.

Yerli Yazılım Ahtapot Nedir?

Siber savunma ihtiyaçlarını giderebilmek için geliştirilen yerli yazılım Ahtapot, şuanda sadece yerli işletim sistemi Pardus üzerinde çalışıyor. Bu sayede siber güvenlik bileşenlerinde de açık kaynak kodlu milli işletim sistemi dağıtımı kullanılıyor. Ahtapot, başta devlet kamu kuruluşlarında olmak üzere diğer orta ve büyük bilgi sistemli şirketlerde de kullanılması hedefleniyor.

Sponsor
Sponsor
Önceki İçerikOtomobil Fabrikasına Tam Destek
Sonraki İçerik13 Okul TÜBİTAK Tarafından Desteklenmeye Hak Kazandı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz