“Küçük Esnaflarımıza Faizsiz Uzun Vadeli Kredi Verilmeli”

Sponsor

Sungurlu Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanımız Osman Aşutoğlu, zincir marketler küçük esnafı yok etmemeli ve esnafın hakkı perakende yasasının uygulanmasıyla korunur ,küçük esnaflarımıza da faizsiz uzun vadeli kredi verilmelidir” dedi.
Aşutoğlu yaptığı açıklamada, “Federasyonumuzun yaptığı son açıklamada Nüfus olarak en büyük 3 il olan Ankara, İzmir, ve İstanbul’un esnaf nüfus oranında bölgelerinde en düşük orana sahip olmalarının tesadüf olmadığı belirtilmiştir. AVM ve zincir Market sayısının en fazla olduğu bu en kalabalık ve gelişmiş olan illerimizde esnafın nasıl zarar gördüğünü sayısal rakamlarda en çarpıcı şekilde görebiliyoruz. Büyük şehirlerin ortalarına yapılan AVM’ler ve sayıları 35 binin üzerinde olan zincir marketler tüm ülkede esnafımızı olumsuz etkiliyor. Perakende yasasının tam olarak uygulanması, esnafın özellikle ilçelerde ve tüm Türkiye’de korunması gerekiyor. Esnafın azaldığı, olmadığı yerlerde sokaklar karanlık ve korumasız kalır. AVM ve zincir Market açılışlarına kural getirilerek bu rekabet ortamında esnaf ve sanatkâra sahip çıkılmalıdır.
Bu gibi sebepler ve son zamanda yaşadığımız ekonomik belirsizlik nedeniyle Esnafımız ekonomik dalgalanmalardan olumsuz yönde en çok etkilenen kesimdir. Esnafımız az sermayesi ve her geçen gün çevresinde yükselen AVM ve zincir marketlerle baş etmeye çalışıyor. Dolayısıyla ekonomik dalgalanmadan da en çok olumsuz etkilenen kesim oluyor. Bu olumsuz etkiyi en aza indirmek için diğer büyük şirket ve sermaye kesimlerine olduğu gibi esnafa da can suyu kredisi verilmelidir. Bundan 10 yıl önce olduğu gibi ekonominin can damarı olan esnaflarımıza hükümetimizden talebimiz Can suyu kredisinin verilerek esnafı rahatlatmasıdır. Elektrik su ve doğalgaz gibi gider kalemlerinde esnafımıza özel tarife olmaması bir çok kalemde alınan vergiler ve üstüne üstlük yan yan açılan zincir Marketler esnafımızı zorlamakta ve halen devam eden veresiye defteri esnafımızın nakit sıkıntısı çekmesine sebep olmakta gelişmesine ve büyümesine engel olmaktadır. Esnafımızın gün sonunda elde etmesi gereken hasılatın olmaması direkt işyerini ve işletmesini etkiliyor. Tüm bu sorunlarla baş etmeye çalışırken özellikle şu dönemde bir can suyu kredisi esnafı büyük oranda rahatlatır. Sıfır faizli ve uzun vadeli can suyu kredisi en son 2008 yılında verilmişti. Yine devletimiz ve bankalar bu çağrıya kulak vermeli ve anayasamızda da olduğu gibi esnafı korumaya yönelik acil olarak girişimlerde bulunulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Sponsor
Önceki İçerikAMELİYATI BAŞARILI GEÇTİ
Sonraki İçerikDağlardan Gelen Sel, Yolu Ulaşıma Kapattı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz