-0.6 C
Sungurlu
24/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemKöksal, "Huzurlu Bir Ramazan Ayı Geçireceğiz"

Köksal, “Huzurlu Bir Ramazan Ayı Geçireceğiz”

- Google Reklamı -

Müftü İbrahim Köksal, Ramazan ayı ile ilgili müftülük olarak yaptıkları çalışmalar hakkında Sungurlunun Sesi gazetesine açıklamada bulundu.

Toplumu israf konusunda bilinçlendirmek için çalışmalar yapılacaktır diyen Köksal, “Vaaz ve hutbelerimizde israf konusu anlatacağız. Ramazan ayı için köylerimizde ve merkez camilerimizde din görevli ihtiyaçlarını karşılama üzere çalışmalarımızı tamamladık. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda Yusuf Hoca Cami’sinde hatimle teravih namazı kılınacaktır. Bilindiği üzere yarın ilk teravih namazını kılacağız ve Çarşamba sabahı inşallah oruçlu olacağız. Bu rahmet ve marifet ayında bütün kardeşlerimizin en güzel şekilde istifade etmesi açısından Müftülük olarak en verimli şekilde Ramazan ayının geçmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yine aynı şekilde camilerimizde mukabelelerimiz okunacak. Değişik zaman dilimlerinde vaazlarda ve hutbelerde israf konusuna ağırlık verilecek. Bazı konularda cemaatimizin duyarlı olması konularında bilgilendirmeler yapıyoruz. Vatandaşımızın en büyük yanıldıkları konulardan bir tanesi ezan başladığında imsak vaktinde ezanla birlikte yemeyi içmeyi kesmeleri konusunda uyarılarda bulunduk. Bazı yanlış anlaşılmalar var. İmsak vaktinde ezan bitene kadar yeme içme olur sanıyorlar bazı vatandaşlarımız tutacağımız orucun sıhhatine herhangi bir engel olmaması adına hutbe ve vaazlarımızda bu konuyu duyurduk ve duyurmaya da devam edeceğiz” dedi.

-İhtiyaç Fazlası Mallarımızı İsraf Etmemeliyiz
Müftü İbrahim Köksal, “İsraf çalışmalarımızda ihtiyaç fazlası olan mallarını ihtiyaç sahibi olan kimselere vermeleri onlarla paylaşmaları hususunun önemini dile getireceğiz. İslam’a göre evrendeki her şey Cenab-ı Hakka aittir. İnsanların elde ettiği mal ve mülkün hepsi Cenab-ı Hakka ait olması hasabı ile bizlerde var olan malların asıl sahibi rabbimiz olduğu düşüncesi ile fazla olanların ihtiyaç sahipleri ile paylaşmaları ve israf etmemeleri konusunda bir duyarlılık için çalışmalar yapacağız. İrşad hizmetlerimiz yine aynı şekilde vaaz ve irşad programımızı hazırladık. Hem merkezi sistemden hem de bazı camilerimizden yüz yüze olarak vaaz çalışmalarımız devam etmektedir. Yine aynı şekilde Ulucami’nde ilkinde namazı öncesi hatim ve ezbere mukabele okunacaktır. Köy ve merkez camilerimizin hepsinin temizlik, çevre bakımları yapılarak ses sistemleri Ramazan ayına hazır hale getirildi” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -

-Teravih Namazları Hızlı Kılınmayacak
Müftü Köksal açıklamasının sonunda, teravih namazlarının hızlı kıldırılmasına müsaade edilmeyeceğini belirterek, “Ramazan ayında kılınacak olan teravih namazlarımızın hızlı kılınmaması ve cemaatimizin huzur içerisinde kılması için din görevlilerimiz uyarıldı. Ramazan ayına has olmak üzere müftülük olarak şehit aileleri ve yaşlılarımız ziyaret edeceğiz. Önümüzdeki Salı günü müftülüğümüz de bir toplantı yaparak, aldığımız kararlar ve yapacağımız çalışmalar hakkında tekrardan bütün din görevli arkadaşlarımızı bilgilendireceğiz. İnşallah huzurlu bir şekilde ilçemize Ramazan ayının geçmesi için gayret sarf ediyoruz” diye konuştu.

TRY - Türk Lirası
USD
27,1727
EUR
28,9981
GBP
33,2567
RUB
0,2822
CNY
3,7238
JPY
0,1833

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu