-0.6 C
Sungurlu
04/10/2023
Sungurlu HaberleriGündemKoçak, " Kendi Benliğine Sahip Olamayan Milletler, Başka Milletlerin Şikarıdır"

Koçak, ” Kendi Benliğine Sahip Olamayan Milletler, Başka Milletlerin Şikarıdır”

- Google Reklamı -

İYİ Parti Sungurlu İlçe Başkanı Fazlı Koçak, Nevruz Bayramı ile ilgili basın açıklaması yaptı.
Göktürklerin, demirden dağı eriterek Ergenekon’dan çıkmalarını, baharın gelişini, tabiatın uyanışını temsil eden 21 Mart tarihini her yıl bahar bayramı olarak kutladıklarını kaydeden Koçak, Osmanlı döneminde de Nevruz’un çok canlı biçimde kutlandığını söyledi.
Kayı Boyu’na mensup Karakeçili aşireti mensuplarının nevruz gününde Ertuğrul Gazi”nin türbesi etrafında toplanarak burada bayram yaptıklarının bilindiğine işaret eden Koçak, “Bu bayramın bir diğer adı da, “Yörük Bayramı”dır. Osmanlı döneminde, 21 Mart Günü özellikle padişahın Nevruz tebriklerini kabul ettiği bilinmektedir. Osmanlı devrinde kutlanan Nevruz kutlamaları, Cumhuriyetin ilk yıllarında da, resmî olarak kutlanmaya devam etmiştir” dedi.
Bu noktada Mustafa Kemal Atatürk”ün, geri planlarda bırakılmış ve unutulmaya yüz tutmuş olan kendi kültürünü, kimliğini, kişiliğini, benliğini, hüviyetini Türk halkına kazandırmak için çalıştığına vurgu yapan Koçak, “Bu ne ile mümkün olurdu? İşte bu, öze dönmekle, kendi kültürel değerlerimize, örfümüze, âdetimize, geleneklerimize dönmekle mümkün olur. Atatürk’ün “Gençlerimize, çocuklarımıza görecekleri eğitimin hududu ne olursa olsun en evvel ve her şeyden evvel kendi geleneklerine, millî ananelerine ve Türkiye”nin bağımsızlığına düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.” ve “Bilelim ki, kendi benliğine sahip olamayan milletler, başka milletlerin şikârıdır” veciz sözleri ile bu tür kültürel öğelere sahip çıkmış ve 22 Mart 1922 tarihinde Ankara’nın Keçiören semtinde Nevruz şenlikleri düzenletmiş ve kendisi de, bu şenliklerde hazır bulunmuştur” diye konuştu.
Koçak sözlerini, “Kaynağı neresi olursa olsun, Mete Han zamanından beri Türklerde var olan bu bayram, bir bahar bayramı geleneğidir” ifadelerini kullandı.

TRY - Türk Lirası
USD
27,5394
EUR
28,8193
GBP
33,2541
RUB
0,2727
CNY
3,8263
JPY
0,1847

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu