Koçak, ” Kendi Benliğine Sahip Olamayan Milletler, Başka Milletlerin Şikarıdır”

Sponsor

İYİ Parti Sungurlu İlçe Başkanı Fazlı Koçak, Nevruz Bayramı ile ilgili basın açıklaması yaptı.
Göktürklerin, demirden dağı eriterek Ergenekon’dan çıkmalarını, baharın gelişini, tabiatın uyanışını temsil eden 21 Mart tarihini her yıl bahar bayramı olarak kutladıklarını kaydeden Koçak, Osmanlı döneminde de Nevruz’un çok canlı biçimde kutlandığını söyledi.
Kayı Boyu’na mensup Karakeçili aşireti mensuplarının nevruz gününde Ertuğrul Gazi”nin türbesi etrafında toplanarak burada bayram yaptıklarının bilindiğine işaret eden Koçak, “Bu bayramın bir diğer adı da, “Yörük Bayramı”dır. Osmanlı döneminde, 21 Mart Günü özellikle padişahın Nevruz tebriklerini kabul ettiği bilinmektedir. Osmanlı devrinde kutlanan Nevruz kutlamaları, Cumhuriyetin ilk yıllarında da, resmî olarak kutlanmaya devam etmiştir” dedi.
Bu noktada Mustafa Kemal Atatürk”ün, geri planlarda bırakılmış ve unutulmaya yüz tutmuş olan kendi kültürünü, kimliğini, kişiliğini, benliğini, hüviyetini Türk halkına kazandırmak için çalıştığına vurgu yapan Koçak, “Bu ne ile mümkün olurdu? İşte bu, öze dönmekle, kendi kültürel değerlerimize, örfümüze, âdetimize, geleneklerimize dönmekle mümkün olur. Atatürk’ün “Gençlerimize, çocuklarımıza görecekleri eğitimin hududu ne olursa olsun en evvel ve her şeyden evvel kendi geleneklerine, millî ananelerine ve Türkiye”nin bağımsızlığına düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.” ve “Bilelim ki, kendi benliğine sahip olamayan milletler, başka milletlerin şikârıdır” veciz sözleri ile bu tür kültürel öğelere sahip çıkmış ve 22 Mart 1922 tarihinde Ankara’nın Keçiören semtinde Nevruz şenlikleri düzenletmiş ve kendisi de, bu şenliklerde hazır bulunmuştur” diye konuştu.
Koçak sözlerini, “Kaynağı neresi olursa olsun, Mete Han zamanından beri Türklerde var olan bu bayram, bir bahar bayramı geleneğidir” ifadelerini kullandı.

Sponsor
Önceki İçerik“Bir Destandır Çanakkale” konferansı duygulandırdı
Sonraki İçerikAşutoğlu Regaip Kandilini Kutladı
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz