-0.6 C
Sungurlu
21/09/2023
Sungurlu HaberleriGündemKızılova, "Demokratik bir Türkiye için 1 Mayıs’ta alanlardayız"

Kızılova, “Demokratik bir Türkiye için 1 Mayıs’ta alanlardayız”

- Google Reklamı -

İşçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayan Kızılova mesajında şu ifadeleri kullandı: “Bundan 133 yıl önce 1 Mayıs 1886 tarihinde Amerikan İşçi Sınıfı, Sendikaların öncülüğünde başta günlük çalışma süresinin 8 saate düşürülmesi, ücretlerin arttırılması, çalışma koşullarının düzeltilmesi, kadın ve çocukların çalışma şeklinin yeniden düzenlenmesi amacıyla patronlara ve siyasi iktidara karşı genel grev başlattılar. Bunun üzerine Siyasi İktidar ve Patronlar, 3 Mayıs günü grev kırıcılarını ve provokatörlerini işçilerin üzerine silahlarla saldırtır. Polis olayları bastırmak bahanesiyle işçilere ateş eder. Fabrikalar bombalanır ve eylemler kanla bastırılır.
Bu saldırılarda 6 işçi hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı, 8 sendikacı tutuklandı. 2’si cezaevinde öldürüldü, 2’si müebbet, 4 tanesi idam edildi.

1889 yılında Paris’te yapılan 2. Enternasyonal toplantısında öldürülen sendikacıların ve işçilerin mücadele anısına 1 Mayıs gününün Dünya İşçilerinin Birlik, Dayanışma ve Mücadele günü olması kararlaştırıldı ve 1890 yılından sonra tüm dünyada işçi sınıfının olduğu her yerde 1 Mayıs İşçi Sınıfı’nın “Birlik, Mücadele Ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır.

1 Mayıs, işçi sınıfının hak ve çıkarlarını kazanma mücadelesinin içerisinde doğmuş ve işçi sınıfı mücadelesinin sembolü olarak gelenek halini almıştır. Her yıl 1 Mayıs’larda dünyanın çeşitli yerlerinde işçiler, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin düzenledikleri etkinliklerle 1 Mayıs’ı kutlamakta, güncel taleplerini dile getirmekte, insanca çalışma ve yaşama koşullarını talep etmektedirler. İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlar, saygılar sunarım.

TRY - Türk Lirası
USD
27,0532
EUR
28,7911
GBP
33,3304
RUB
0,2809
CNY
3,7041
JPY
0,1824

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu