Kızılova, “Demokratik bir Türkiye için 1 Mayıs’ta alanlardayız”

Sponsor

İşçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayan Kızılova mesajında şu ifadeleri kullandı: “Bundan 133 yıl önce 1 Mayıs 1886 tarihinde Amerikan İşçi Sınıfı, Sendikaların öncülüğünde başta günlük çalışma süresinin 8 saate düşürülmesi, ücretlerin arttırılması, çalışma koşullarının düzeltilmesi, kadın ve çocukların çalışma şeklinin yeniden düzenlenmesi amacıyla patronlara ve siyasi iktidara karşı genel grev başlattılar. Bunun üzerine Siyasi İktidar ve Patronlar, 3 Mayıs günü grev kırıcılarını ve provokatörlerini işçilerin üzerine silahlarla saldırtır. Polis olayları bastırmak bahanesiyle işçilere ateş eder. Fabrikalar bombalanır ve eylemler kanla bastırılır.
Bu saldırılarda 6 işçi hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı, 8 sendikacı tutuklandı. 2’si cezaevinde öldürüldü, 2’si müebbet, 4 tanesi idam edildi.

1889 yılında Paris’te yapılan 2. Enternasyonal toplantısında öldürülen sendikacıların ve işçilerin mücadele anısına 1 Mayıs gününün Dünya İşçilerinin Birlik, Dayanışma ve Mücadele günü olması kararlaştırıldı ve 1890 yılından sonra tüm dünyada işçi sınıfının olduğu her yerde 1 Mayıs İşçi Sınıfı’nın “Birlik, Mücadele Ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır.

1 Mayıs, işçi sınıfının hak ve çıkarlarını kazanma mücadelesinin içerisinde doğmuş ve işçi sınıfı mücadelesinin sembolü olarak gelenek halini almıştır. Her yıl 1 Mayıs’larda dünyanın çeşitli yerlerinde işçiler, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin düzenledikleri etkinliklerle 1 Mayıs’ı kutlamakta, güncel taleplerini dile getirmekte, insanca çalışma ve yaşama koşullarını talep etmektedirler. İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlar, saygılar sunarım.

Sponsor
Sponsor
Önceki İçerikKanmış, 1 Mayıs’ta Alanlardayız
Sonraki İçerikŞahin, “1 Mayıs işçi kardeşlerimizin gurur günü”
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz