-0.6 C
Sungurlu
28/09/2023
Sungurlu HaberleriGündem“KIRANKIŞLA BARAJI’NIN İNŞAATINA 2021 YILINDA BAŞLAYACAĞIZ”

“KIRANKIŞLA BARAJI’NIN İNŞAATINA 2021 YILINDA BAŞLAYACAĞIZ”

- Google Reklamı -

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz alarak bir konuşma yapan AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, “Sungurlu’muz için çok önemli olan Kırankışla Barajı’nın inşaatına 2021’de başlıyoruz ve Sungurlu ilçemize de buradan içme suyu vereceğiz” dedi.

AK Parti Çorum Milletvekili Av. Oğuzhan Kaya’nın yaptığı konuşma:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri, aziz milletimiz; sizleri Gazi Meclisimizin kürsüsünden saygıyla selamlıyorum.
Her ne kadar Meteoroloji Genel Müdürlüğü bütçesi üzerine söz almışsam da Meteoroloji Genel Müdürlüğü bütçesinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum ve konuşmamı Tarım ve Orman Bakanlığımızın Çorum ilimize yapmış olduğu yatırımları anlatarak devam etmek istiyorum.
Çorum, tarım ve hayvancılık alanında ülkemizde önemli bir yere sahip olduğu kadar, aynı zamanda bir sanayi ve üretim kentidir. Şehrimiz, makine, tuğla, döküm, altın, kiremit ve yumurta üretiminde birçok fabrika ve tesisle üretime ve istihdama katkı sağlamaktadır. Türkiye’deki 3 altın rafinerisinden 1 tanesi Çorum’da bulunmaktadır.
Bakıldığında, çevre illerdeki ihracat rakamları 10-15-20 milyon dolar iken Çorum’un 2019 yılı verilerine göre ihracat rakamları 1,5 milyar dolardır, burası çok önemli. Çorum’un 2002 yılındaki ihracat rakamları 29 milyon dolar iken bugün 1,5 milyar dolardır. Çorum sanayisinin daha fazla üretim yapması, istihdam sağlaması için işlediği mamul maddeyi limanlara götürmesi ve işleyeceği ham maddeyi Çorum’a taşıması, lojistik merkezlerine ulaşması için Çorum için elzem olan hızlı yük treni için çalışmaları başlattık, projelendirme aşaması geçildi; inşallah Çorum’a en yakın yer olan Delice’den Çorum ve Samsun’a kadar olan kısım da ihale edilerek Çorumlu hemşehrilerimizin hizmetine sunulacaktır.

- Advertisement -
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz alarak bir konuşma yapan AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, “Sungurlu'muz için çok önemli olan Kırankışla Barajı'nın inşaatına 2021'de başlıyoruz ve Sungurlu ilçemize de buradan içme suyu vereceğiz” dedi. | Sungurlu Haberleri


Yine, Çorum’a ihracat için gelen iş adamlarının geliş gidişi, Çorumlu iş adamlarının yurt içine ve yurt dışına seyahatleri, üretilen malzemelerin taşınması için Çorum’un ihtiyacı olan havaalanı için de önceki dönem Ulaştırma Bakanımız Çorum ziyaretlerinde yerinde incelemelerde bulunmuş ve çalışmalarını başlatmıştır.
Biz Çorum’da en önemli üretim kaynağının tarım olduğunu düşünerek sulanabilecek tüm arazilerin sulanması için yüzde 10 olan sulanabilir arazi miktarını bugün yüzde 42’lere çıkardık. İnşallah, şu anlatacağım projeler bittiğinde Çorum’un sulanabilir arazi miktarı yüzde 70-80’lere çıkacak. Bu kapsamda Alaca ilçemizde Koçhisar Barajı’nı yaptık. Koçhisar Barajı bittiğinde -sulamasıyla beraber- 120 bin dönüm araziyi sulayacak. İlk etapta 75 bin dönüm araziyi sulayan birinci kısmını tamamladık, kapalı sulama devresiyle hizmete sunduk; Alacalı hemşehrilerimiz ayçiçeğinden patatese, soğana, buğdaya kadar her türlü ürünü üretmekteler. Tarım Bakanımızdan da -inşallah- Alacalı üreticilerimiz soğan ihracatının devam etmesini beklemekteler. Yine, Koçhisar Barajı’nın ikinci etabını 11 Ocakta ihale ediyoruz ve bu ihaleyle beraber 45 bin dönüm araziyi sulayacağız. Yine, tımarlı sulama sistemiyle 80 bin dönüm araziyi suluyoruz. İskilip’te Derekargın Barajı’yla büyük bir araziyi suluyoruz. Osmancık’ta Dutludere sulama ihalesini ihaleye çıkarıyoruz ve Osmancık, Laçin, Dodurga ekonomisine 40 milyon liralık bir katkı sağlayacağız. Bunlarla beraber, Osmancık içme suyu isale hattını 2021 Ocak ayında ihale ediyoruz ve Uğurludağ’da, Dodurga’da, Oğuzlar’da, Kargı’da, diğer ilçelerimizde de birçok içme suyu barajlarımızı ve sulamalarını hizmete sunuyoruz. Sungurlu’muz için çok önemli olan Kırankışla Barajı’nın inşaatına 2021’de başlıyoruz ve Sungurlu ilçemize de buradan içme suyu vereceğiz.


Bunlarla beraber, Çorum’da tarım ve hayvancılığı geliştiriyoruz ve tarım hayvancılık alanında Çorum’u bir merkez yapıyoruz, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğimizin de öncülüğünde Çorum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği kuruyoruz.

Yine, pirince ismini veren Osmancık ilçemizde pirinç üretiminde önemli mesafeler alıyoruz. Çorum ilimiz tarım ürünlerinin sıralamasında da Türkiye’de söz sahibidir ve “tritikale” dediğimiz ürünün üretiminde Çorum ilimiz 1’inci sıradadır, soğan üretiminde 3’üncü sırada, yeşil mercimek üretiminde de 4’üncü sıradadır. İnşallah, Hükûmetimizin verdiği katkılarla bu üretimler devam edecektir ve Tarım ve Orman Bakanlığımızın Çorum’a desteklemelerle bugüne kadar verdiği yatırım 328 milyon liradır.

Ben bu vesileyle, bu hizmetlerin Çorum’umuza gelmesinde emeği geçen başta Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımıza, DSİ Genel Müdürümüze, Tarım ve Orman Bakan Yardımcılarımıza ve diğer genel müdürlerimize teşekkür ediyor, aziz milletimizi ve Meclisimizi saygıyla selamlıyorum.

TRY - Türk Lirası
USD
27,3138
EUR
28,6963
GBP
33,1402
RUB
0,2814
CNY
3,7368
JPY
0,1827

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu