-0.6 C
Sungurlu
28/09/2023
Sungurlu HaberleriEğitimKarşınızda Turbo Y.B.O.

Karşınızda Turbo Y.B.O.

- Google Reklamı -

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Eğitime Bilimle Merhaba’ projesi kapsamında Kaledere Köyü Şehit Bayrak Kesekler YBO öğrencileri tarafından yapılan ‘Turbo Y.B.O.’ adlı araba ilgi odağı oldu.

Hızar motoru, kapı zili, el arabası tekerleği ve bisiklet zinciri... İşte karşınızda Turbo Y.B.O. Sungurlu'da köy okulunda öğrenim gören öğrenciler hızar motoru, kapı zili, el arabası tekerleği ve bisiklet zinciri kullanarak araba yapıtılar. | Sungurlu Haberleri
Bizim arabayı yaparken motivasyonumuz geçen yıl sayın Cumhurbaşkanımız yerli otomobil atağı vardı diyen Kaledere Köyü Şehit Bayrak Kesekler YBO Bilim ve Teknoloji Öğretmeni Burak Ali Ulucan, “Bizde öğrencilerimizle ilk etapta içten yanmalı motor kullanmadan bir araba yaptık. Daha sonra yapabileceğimizi gördükten sonra içten yanmalı bir motor kullanarak ta bu motorun gücünü tekerleklere aktarabilir miyiz diye düşündük. Denedik oldu. Aracımızın temel bir kaç özelliği var. Freni, lambaları yani farları, aynamız ve kornamızda var. Gaza basınca gidiyor. Bu şekilde bir buçuk beygirlik ağaç kesmek için kullandığımız hızar motorunu kullanarak basit bir ortaokul düzeyinde bir araç yapmış olduk” dedi.
Gücü bir buçuk beygir diyen Ulucan, “Buda aşağı yukarı 30-40 kilogram anca taşıyabiliyor. Kornamızı da öğrencilerimiz son anda düşündüler. Oda benim evimin kapısının zilini aldılar. Basit iki tane far taktık ve el arabası tekerleğinden lastiklerimizi yaptık. Bisiklet zincirini de kullanarak motordan çıkan gücü tekerleklere zincir ile aktarmış olduk” diye konuştu.

Bu arabamız biraz basit oldu ama önümüzdeki yıl yapılacak TUBİTAK şenlikleri için daha modern bir araba tasarlamayı düşünüyoruz diyen Ulucan, “Bu arabamız bizim için şu anlık ilk adım oldu” ifadelerini kullandı.

TRY - Türk Lirası
USD
27,3417
EUR
28,7381
GBP
33,1911
RUB
0,2817
CNY
3,7408
JPY
0,1829

Son Eklenenler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sungurlu Haberleri | Sungurlu Televizyonu