Sungurlu Televizyonu | Sungurlu TV | Sungurlu Haber
Image default
Eğitim

Karşınızda Turbo Y.B.O.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Eğitime Bilimle Merhaba’ projesi kapsamında Kaledere Köyü Şehit Bayrak Kesekler YBO öğrencileri tarafından yapılan ‘Turbo Y.B.O.’ adlı araba ilgi odağı oldu.

Karşınızda Turbo Y.B.O. » Sungurlu Haber
Bizim arabayı yaparken motivasyonumuz geçen yıl sayın Cumhurbaşkanımız yerli otomobil atağı vardı diyen Kaledere Köyü Şehit Bayrak Kesekler YBO Bilim ve Teknoloji Öğretmeni Burak Ali Ulucan, “Bizde öğrencilerimizle ilk etapta içten yanmalı motor kullanmadan bir araba yaptık. Daha sonra yapabileceğimizi gördükten sonra içten yanmalı bir motor kullanarak ta bu motorun gücünü tekerleklere aktarabilir miyiz diye düşündük. Denedik oldu. Aracımızın temel bir kaç özelliği var. Freni, lambaları yani farları, aynamız ve kornamızda var. Gaza basınca gidiyor. Bu şekilde bir buçuk beygirlik ağaç kesmek için kullandığımız hızar motorunu kullanarak basit bir ortaokul düzeyinde bir araç yapmış olduk” dedi.
Gücü bir buçuk beygir diyen Ulucan, “Buda aşağı yukarı 30-40 kilogram anca taşıyabiliyor. Kornamızı da öğrencilerimiz son anda düşündüler. Oda benim evimin kapısının zilini aldılar. Basit iki tane far taktık ve el arabası tekerleğinden lastiklerimizi yaptık. Bisiklet zincirini de kullanarak motordan çıkan gücü tekerleklere zincir ile aktarmış olduk” diye konuştu.

Bu arabamız biraz basit oldu ama önümüzdeki yıl yapılacak TUBİTAK şenlikleri için daha modern bir araba tasarlamayı düşünüyoruz diyen Ulucan, “Bu arabamız bizim için şu anlık ilk adım oldu” ifadelerini kullandı.

İlgili İçerikler

Kütüphaneler Haftası Kutlandı

Safa Özhazinedar

Gençlik Merkezi Sayesinde Gençler Yazı Dolu Dolu Geçirdi

Safa Özhazinedar

Şehit Ali Alıtkan Anadolu İmam Hatip Lisesi Finalde

Safa Özhazinedar

MYO’dan Hastane ve Anaokullarına Akülü Araba

Safa Özhazinedar

Eryiğit Okullarda İncelemelerde Bulundu

Safa Özhazinedar

Çiftçi Koltuğunu Taştemur’a Devretti

Safa Özhazinedar

Yorum Bırak

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için detaylara göz atın. Onayla Detaylar