Karşınızda Turbo Y.B.O.

Sponsor

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Eğitime Bilimle Merhaba’ projesi kapsamında Kaledere Köyü Şehit Bayrak Kesekler YBO öğrencileri tarafından yapılan ‘Turbo Y.B.O.’ adlı araba ilgi odağı oldu.

Hızar motoru, kapı zili, el arabası tekerleği ve bisiklet zinciri... İşte karşınızda Turbo Y.B.O. Sungurlu'da köy okulunda öğrenim gören öğrenciler hızar motoru, kapı zili, el arabası tekerleği ve bisiklet zinciri kullanarak araba yapıtılar. | Sungurlu Haber
Bizim arabayı yaparken motivasyonumuz geçen yıl sayın Cumhurbaşkanımız yerli otomobil atağı vardı diyen Kaledere Köyü Şehit Bayrak Kesekler YBO Bilim ve Teknoloji Öğretmeni Burak Ali Ulucan, “Bizde öğrencilerimizle ilk etapta içten yanmalı motor kullanmadan bir araba yaptık. Daha sonra yapabileceğimizi gördükten sonra içten yanmalı bir motor kullanarak ta bu motorun gücünü tekerleklere aktarabilir miyiz diye düşündük. Denedik oldu. Aracımızın temel bir kaç özelliği var. Freni, lambaları yani farları, aynamız ve kornamızda var. Gaza basınca gidiyor. Bu şekilde bir buçuk beygirlik ağaç kesmek için kullandığımız hızar motorunu kullanarak basit bir ortaokul düzeyinde bir araç yapmış olduk” dedi.
Gücü bir buçuk beygir diyen Ulucan, “Buda aşağı yukarı 30-40 kilogram anca taşıyabiliyor. Kornamızı da öğrencilerimiz son anda düşündüler. Oda benim evimin kapısının zilini aldılar. Basit iki tane far taktık ve el arabası tekerleğinden lastiklerimizi yaptık. Bisiklet zincirini de kullanarak motordan çıkan gücü tekerleklere zincir ile aktarmış olduk” diye konuştu.

Bu arabamız biraz basit oldu ama önümüzdeki yıl yapılacak TUBİTAK şenlikleri için daha modern bir araba tasarlamayı düşünüyoruz diyen Ulucan, “Bu arabamız bizim için şu anlık ilk adım oldu” ifadelerini kullandı.

Sponsor
Sponsor
Önceki İçerikÖğrenciler Becerilerini Sergiledi
Sonraki İçerikKöy Köy Gezdiler, Kelime Topladılar Çorumca Sözlük Hazırladılar
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz