“KAR YAĞIŞLARININ TARIM İÇİN ÖNEMİ”

Sponsor

Mühendisler Ziraat sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi Melih Basar, kar yağışlarının tarım için önemine değindi.

Karda amonyak bulunur ve karın erimesi ile toprağa karışır. Amonyak azot bakterileri tarafından kalsiyum nitrat gibi azot tuzlarına çevrilerek bitkinin azot ihtiyacını karşılar diyen Basar, “Kar suyu topraktaki potasyum kalsiyum ve demir gibi mineralleri çözerek bitkilerin beslenmesini sağlar. Toprağın 30 cm kadar altına inebilen ve topraktaki nem oranını artıran kar yağışı toprak için hayati önem taşır” dedi.

Basar, “Havadaki ve karadaki zararlı mikroplar karla birlikte yok olur, hava yumuşar don olayları engellenir, bitkiler üzerinde koruyucu örtü oluşturur. Yeryüzü ve yeraltı su rezervlerinin önemli kaynağıdır, barajlarımız dolar ve enerji olarak bize geri döner. Vaktinde ve yeterince yağan kar kuraklığı engeller. Kar yağışlarının ülkemize ve Sungurlumuza bereket getirmesini çiftçilerimize hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı

Sponsor
Sponsor
Önceki İçerikSUNGURLU’NUN EFELERİ, TVF SPOR LİSESİ’NE 3-1 YENİLDİ
Sonraki İçerikYAĞIŞ TARIM İÇİN CAN SİMİDİ OLDU
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Çorum Hitit Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümlerini okudum. 2013 yılından beri kendi işletmemde (Hazinedar Reklam) çalışıyorum. İleri seviyede bilgisayar kullanımına hakimim. İhtiyaçlarınız doğrultusunda size web sitesi tasarlayabilirim. Kurumsal reklam ve ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabilirim. Giriş seviyesi C# program yazabilirim. Orta seviyede Corel Draw, Photoshop, 3Ds Max kullanabiliyorum. Giriş seviyesinde After Effects kullanabiliyorum. Buna ek olarak video montajına oldukça hakimim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz