Sungurlu Televizyonu | Sungurlu TV | Sungurlu Haber
Image default
Genel

Joe Biden, ABD’nin 46. Başkanı oldu

ABD’de 3 Kasım günü başlayan 59. başkanlık seçimini, resmi olmayan sonuçlara göre, mevcut başkan Donald Trump’a karşı delege sayısında üstünlük sağlayan Demokratların adayı Joe Biden kazandı. Biden’ın Pensilvanya ve Nevada’yı kazanmasıyla delege sayısı 290’a yükseldi.

ABD’yi dört yıl yönetecek başkanı seçmek için 150 milyondan fazla Amerikalı seçmen 3 Kasım’da sandığa gitti. Bazı eyaletlerde oy sayımının devam etmesine rağmen Biden, 290 delegeye ulaşarak ABD’nin 46. başkanı seçildi. Trump ise 214 delegede kaldı.

Arizona, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletinde sayımlar devam ederken bu sabah Pensilvanya ve Nevada’da sayımlar tamamlandı. Biden, iki eyaletteki 26 delegeyi hanesine yazdırdı. Böylece, 264 olan delege sayısını 290’a çıkaran Biden, ABD’nin seçilmiş başkanı oldu.

Georgia ve Arizona eyaletlerinde de Biden önde iken Trump’ın bu 2 eyaleti kazanması dahi artık başkanlık yarışına etki etmeyecek.

BIDEN’IN KAZANDIĞI EYALETLER

Toplam Delege Sayısı (290): Vermont (3 delege), Virginia (13 delege), Massachusetts (11 delege), Connecticut (7 delege), New Jersey (14 delege), Delaware (3 delege), Maryland (10 delege), Illinois (20 delege), Rhode Island (4 delege), New York (29 delege), New Mexico (5 delege), District of Columbia (3 delege), Colorado (9 delege), California (55 delege), Oregon (7 delege), Washington (12 delege), New Hampshire (4 delege), Minnesota (10 delege), Arizona (11 delege) Maine (3 delege), Hawaii (4 delege), Nebraska (1 delege), Wisconsin (10 delege), Michigan (16 delege), Pensilvanya (20), Nevada (6)

Son Dakika: Pensilvanya'yı kazanan Joe Biden, ABD'nin 46. Başkanı oldu

BIDEN’DEN İLK AÇIKLAMA

Başkanlığını ilan eden Joe Biden, Twitter hesabından paylaştığı ilk mesajında, “Amerika, bu harika ülkeyi yönetmek için beni seçmenizden onur duydum” dedi.

Biden, mesajının devamında şu ifadeleri kullandı: “Önümüzde yapılacak zor işler olacak ama size şunun sözünü veriyorum: Ben, bana oy vermiş olun ya da olmayın, bütün Amerikalıların başkanı olacağım. Bana duyduğunuz inancı koruyacağım.”

İLK KUTLAMA MESAJI KANADA’DAN GELDİ

Biden’a ilk kutlama mesajı Kanada Başbakanı Trudeau’den geldi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Biden ve yardımcısı Kamala Harris’i kutlayarak aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Ülkelerimiz yakın dost, ortak ve müttefik. Dünya sahnesinde benzersiz olan bir ilişkiyi paylaşıyoruz. Sizle çalışmayı dört gözle bekliyorum”

3 EYALETTE SAYIM DEVAM EDİYOR

Arizona, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletinde sayımlar devam ederken bu sabah Pensilvanya’daki sayımlar tamamlandı.

İlgili İçerikler

Hemşerimiz Satılmış Yiğitoğlu Bir İlki Gerçekleştiriyor

Safa Özhazinedar

Erdoğan’dan Dolar Yorumu: Bodoslama Şekilde Üzerimize Geliyorlar, Yapabileceğimiz İki Şey Var

Safa Özhazinedar

TBMM Doktorunda Korona Tespit Edildi

Safa Özhazinedar

Yaralı Mehmetçikler Göz Yaşarttı

Safa Özhazinedar

E-Devlet’in Yeni Uygulaması Bugün Başladı, Sistem Kilitlendi. Tek tık ile soy ağacı!

Safa Özhazinedar

Fenerbahçeli Taraftarlardan Elazığ'a Destek

Safa Özhazinedar

Yorum Bırak

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için detaylara göz atın. Onayla Detaylar